Учені знайшли найдавнішу форму для карбування монет часів Римської Іспанії

Археологи з Університету Хаена відкопали найдавнішу форму для виробництва монет у Римській Іспанії, датовану II століттям до нашої ери.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда іспанських дослідників поділилася чудовим відкриттям. Вона розкопала кам’яну форму, датовану II століттям до нашої ери, на археологічному об’єкті Обулько в сучасному місті Поркуна. Це – найдавніша відома форма, що використовувалася для виробництва монет у Римській Іспанії.

Обулько був важливим іберо-римським містом часів римських завоювань. Особливо воно процвітало у II ст. до н. е., відіграючи роль ключового економічного і культурного центру регіону. Місто було розташоване вздовж торгових шляхів та мало власний монетний двір.

З кінця III до I століття до н. е. на Піренейському півострові виникло чимало монетних дворів, які випускали монети або регулярно, або спорадично. Однак археологічних свідчень існування монетних виробництв дуже мало. Найчастіше дослідники знаходили в регіоні монети, а не монетні двори. Тож питання виробничих технологій та розташування ремісничих просторів досі залишаються відкритими.

Чим цікава знахідка?

Виявлена ​​кам’яна форма заввишки близько 11 сантиметрів, завдовжки 13,7 см та завширшки 5,4 см є половиною двостулкової конструкції, яку використовували для створення заготовок монет. Вони являли собою металеві диски, з яких пізніше штампувалися монети, розповіло видання Arkeonews.

Форма має плоску поверхню з круглими відбитками від лиття та ознаками термічної обробки. Петрографічний аналіз підтвердив, що камінь, з якого форму виготовили, походив з кар’єру Поркуни, що свідчить про наявність місцевих ресурсів для давнього промислового виготовлення інструментів.

Аналіз за допомогою методу рентгенівської флуоресцентної спектрометрії виявив рештки сплаву міді та свинцю у відбитках на формі. Дослідники пов’язали її з виробництвом бронзових монет, датованих 189-165 роками до н. е. Це була частина однієї з перших серій монет, випущених містом.

Іконографія його монет відображала інтеграцію до римської економічної системи, а також змальовувала сільськогосподарські мотиви, що символізували залежність місцевої економіки від виробництва зернових.

Відкриття форми в зоні неподалік міських укріплень порушило питання стосовно розташування монетного двору. Аналогічні знахідки в інших районах Римської Іспанії показали, що майстерні з карбування монет могли розташовуватися в периферійних районах під контролем місцевих магістратів або військових.

Розкопки в Іспанії

Чому це відкриття важливе?

Ця форма не лише дає уявлення про технологічні аспекти виробництва монет, але й відбиває соціально-економічні зміни, спричинені римською експансією. На монетах II ст. до н. е. викарбувані написи як іберійськими, так і латинськими літерами, що демонструє поступове засвоєння римських адміністративних практик корінними громадами. А знайдена в Обулько форма є відчутним індикатором перетворень, що їх зазнали іберійські міста в міру їхньої інтеграції до римської імперської системи.

Це дивовижне відкриття частково закриває давню археологічну прогалину стосовно географічного розташування монетних дворів римського періоду в Іспанії, а також відкриває шлях для нових досліджень цієї теми.

Проливаючи світло на тонкощі виробництва монет, ця знахідка робить значний внесок у розуміння багатогранної економічної, політичної та соціальної динаміки, що вплинула на романізацію Піренейського півострова. У міру того, як дослідники глибше занурюються у вивчення артефактів на кшталт цієї форми, вони дедалі краще розуміють, як стародавні суспільства адаптувалися до римського впливу.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про цінності та спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU