Дивовижна знахідка чекала на міжнародну команду дослідників у Томбосі – археологічній пам’ятці Стародавнього Єгипту, що розташована поблизу знаменитої річки Ніл на півночі сучасного Судану. Після завоювання єгиптянами Нубії (історичного регіону в долині Нілу) близько 1500 років до нашої ери Томбос став для них важливим колоніальним центром.
Саме там археологи натрапили на скелети осіб низького статусу, яких свого часу поховали в єгипетській піраміді. Вчені виявили, що за життя ці люди займалися фізичною працею.
Команда вважає, що ця знахідка пропонує новий погляд на історію Стародавнього Єгипту, й зокрема, історію пірамід.
Річ у тім, що піраміди були останніми притулками знаті, разом з якою нерідко ховали слуг. Однак останків робітників, що займалися фізичною працею, там не мало бути. Принаймні так до цього часу вважали науковці, котрі вивчали давньоєгипетське життя.
Як раптом – несподівана знахідка, що приголомшила дослідників: простолюдинів Стародавнього Єгипту ховали разом зі знаттю. «У пірамідальних гробницях, які колись вважалися місцем останнього упокою еліти, могли також ховати персонал низького статусу», – написала команда у звітній статті.
Сара Шрейдер, археологиня з Лейденського університету (Нідерланди) та співавторка роботи, проаналізувала знайдені в Томбосі скелети. Зокрема, ледь помітні сліди на кістках, до яких кріпилися м’язи та сухожилля. Вона виявила, що деякі зі скелетів належали людям, які не працювали руками, тоді як інші займалися фізичною працею протягом усього свого життя.
Отже, науковці дійшли висновку, що низькоактивні люди – це еліта тодішнього соціуму, що жила в розкоші, а поховані поруч фізично активні люди – це фахові робітники.
Про що ще повідомили дослідники?
За свідченням істориків, населення Томбоса складалося переважно з дрібних чиновників та ремісників, а також писарів — людей, які вміли читати та писати.
У Томбосі археологи виявлені руїни щонайменше п’яти пірамід із глиняної цегли. В деяких із них команда знайшла людські останки, а також керамічні вироби, як-от глеки та вази.
Найбільший комплекс пірамід належав Сіамуну – шостому фараону Єгипту з 21-ї династії, що правила країною у 1077-943 роках до нашої ери
За словами експертів, багата єгипетська еліта мала зовсім інші моделі поведінки, ніж представники інших верств населення. Це дало можливість легко розрізнити дві групи людей за їхніми останками, розповіло видання Daily Mail.
Археологи припустили, що робітників могли ховати разом зі знаттю, аби вони продовжували працювати на своїх господарів і в потойбічні (так само як слуги). Команда вважає, що це відкриття піддає сумніву «давнє припущення в галузі єгиптології».
«Якщо ці працьовиті люди справді мали нижчий соціально-економічний статус, це суперечить традиційному уявленню про те, що в монументальних гробницях ховали лише еліту», – заявили науковці.
До речі, на території сучасного Судану було збудовано близько 80 пірамід.
Результати дослідження опублікувало видання Journal of Anthropological Archaeology.
Фото: pixabay.com