Як повідомили дослідники, знайденій в некрополі Саккара гробниці – близько 4100 років. А належала вона придворному лікарю на ім’я Тетінебефу.
Ким був Тетінебефу?
З ієрогліфічного напису у гробниці вчені дізналися, що похована тут людина лікувала фараона.
Могила була повністю розграбована, а жодних людських останків у ній не виявили. Попри це археологи змогли вивчити численні настінні розписи, різьблення та ієрогліфи. Завдяки цьому команда дізналася, який статус та здібності мав лікар. Також науковці дослідили зображення предметів, що могли використовуватися в лікарській практиці.
Як стало відомо, Тетінебефу носив титул мага або заклинача богині Серкет, яка асоціювалася зі скорпіонами та, як вважалося, забезпечувала захист від їхніх укусів. А тим часом цей титул лікаря означав, що «він був фахівцем з отруйних укусів», повідомив виданню Live Science керівник команди археологів Філіп Колломбер, єгиптолог із Женевського університету.
Написи також повідали, що лікар був «керівником лікарських рослин»: досі цей титул зустрічався дослідникам, що проводили розкопки в Єгипті, лише одного разу. Окрім цього, Тетінебефу виконував обов’язки головного дантиста.
«Свідчення існування давньоєгипетських стоматологів надзвичайно мізерні», – зауважив Роджер Форшоу, почесний викладач Центру біомедичної єгиптології при Манчестерському університеті, який не брав участі в дослідженні.
Усі ці титули свідчать, що Тетінебефу був на вершині своєї кар’єри. «Він, безумовно, був головним лікарем при дворі та лікував фараона», – зазначив Колломбер.
Чим гробниця вразила вчених?
На світлинах, наданих Міністерством туризму та старожитностей Єгипту, можна побачити, що могила Тетінебефу прикрашена барвистими настінними розписами. Вони зображують різні місткості, наприклад, глечики та щось подібне до вази. Простір також оздоблений яскравими абстракціями та геометричними фігурами.
«Стіни знизу доверху прикрашені малюнками в яскравих, свіжих кольорах! Важко уявити, що їм понад 4000 років!», – написала команда у своєму блозі.
Поки що достеменно не відомо, яким саме фараонам служив Тетінебефу. Серед них міг бути Пепі II (або Піопі II), що правив приблизно у 2246-2152 роках до нашої ери, або ж один чи кілька фараонів, котрі правили трохи пізніше, сказав Колломбер.
За часів Пепі II Єгипет був об’єднаний, і там усе ще будувалися піраміди. Але після його правління держава стала потроху розпадатися. Розпочався так званий Перший проміжний період, що тривав приблизно у 2150-2030 рр. до н. е.
Аналіз гробниці триває.