Весняні квіти тепер розпускаються значно раніше: зміна клімату 

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Зазвичай цвітіння спричиняють сигнали навколишнього середовища, такі як сезонні зміни температури, збільшення вмісту поживних речовин у ґрунті та воді тощо. Ось чому про весняні квіти зазвичай думають як про такі, які пробиваються крізь сніг, що тане.

Дослідники із Севільського університету (Іспанія) та Державного університету Сан-Паулу (Бразилія) виявили нову тенденцію у цвітінні весняних квітів. Вони стали розпускатися значно раніше, ніж кілька десятиліть тому.

Відкриття щодо весняного квітнення дослідники зробили в Національному парку Доньяна (Doñana National Park). Він розташований в Андалусії, на південному заході Іспанії. Вже не перший рік ідеальні умови для цвітіння квітів настають тут кількома тижнями раніше. Наприклад, в середині квітня завдяки підвищенню звичної температури лише на один градус Цельсія флора парку поводиться тепер, як у перший тиждень травня.

Про що дізналися науковці

У парку загальною площею 543 квадратних кілометрів зростає понад 875 видів рослин. Багато з них добре знайомі садівникам: як-от лаванда, розмарин, чебрець, гвоздика, олеандр, молочай, ялівець та ожина.

Аналізуючи дані про 51 вид чагарників за 35 останніх років, дослідники помітили, що піковий час цвітіння цього виду настає з кожним роком дедалі раніше. Нині, зокрема, на 22 дні раніше, ніж у 1980-ті роки.

Загалом, як показало дослідження, через глобальне потепління багато рослин Національного парку Доньяна скоригували свої біологічні ритми. Зокрема, 80 відсотків видів квітів почали цвісти раніше за звичний час.

З-поміж усіх аналізованих видів найразючіше змістив терміни свого цвітіння розмарин (Salvia rosmarinus). Тепер він починає квітнути аж на 92 дні раніше, розповіло видання Science Alert.

bdzholy na kvitah - Природа - 50Plus

Так, ідеальні умови для цвітіння тепер настають швидше, і квіти швидше розпускають свої пелюстки. Але багато видів, які вивчали дослідники, покладаються на запилення комахами, а комахи своєю чергою живляться квітами.

Як зауважили науковці, більш ніж половина видів, що запилюються комахами, тепер конкурують за їхню увагу. А близько 40 відсотків видів, запилюваних комахами, відсунули час свого цвітіння від потенційних конкурентів, можливо, знайшовши нові можливості.

Таким чином зміна в термінах цвітіння видів, зумовлена зміною клімату, надала потужний масив нових даних для вивчення наукою фенологією. Її цікавлять, зокрема, закономірності сезонного розвитку, зміни в біологічних явищах та життєвих циклах.

На чому ще наголосили дослідники

Національний парк Доньяна межує з Гібралтарською протокою, а його великі солончаки є ключовим місцем зупинки для видів фауни, які сезонно переміщуються між Європою та Африкою. Це означає, що будь-які зміни в цій надзвичайно біорізноманітній екосистемі можуть мати відчутні наслідки. І вони навіть можуть поширитися на Північну Європу та Південну Африку.

Цей природний парк є місцем розмноження та транзитною зоною для тисяч перелітних видів птахів узимку. Це ще одне фенологічне явище, тісно пов’язане із сезонною доступністю таких харчових продуктів, як комахи та насіння. Важко навіть уявити, скількох видів може торкнутися ця «невеличка» зміна у графіку квітнення.

Дослідження на кшталт цього дають можливість по-новому поглянути на вплив кліматичної кризи на життя нашої планети.

Результати дослідження опублікував журнал Annals of Botany.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU