Волт Дісней: «Найскладніше – догодити собі»

FacebookTwitterLinkedinTelegram

26 «Оскарів» – рекордна кількість нагород Американської кіноакадемії для одного одержувача. І ним став Волт Дісней, біографію якого можна узагальнити його власним висловом: «Найважче для митця – задовольнити самого себе». Професійні успіхи видатного аніматора, актора та кінопродюсера відзначені у 59 номінаціях. А підприємницьким здобутком творця Діснейленду стали багатомільярдні статки. Проте, сенс своєї діяльності син тесляра і вчительки бачив не у збагаченні, а у творенні. Головним мотивом для досягнення мети піонер мультиплікації й індустрії розваг вважав здійснення мрії.

Дохід чи задоволення

Історія життя Волта Диснея розпочалася у грудні 1901 року в Чикаго. У його роді були ірландці, англійці та німці. Волтер Еліас народився четвертою дитиною в родині з п’ятьма дітьми не в найкращі часи для Америки і з дитинства переїжджав країною разом із батьками в пошуках кращої долі. З п’яти років спостережливий хлопчина жив на фермі в штаті Міссурі, з дев’яти – у Канзас-сіті. Свою першу картинку майбутній мультиплікатор намалював не на папері олівцем, а на стіні будівлі смолою та ціпком. А за натуралістичне зображення коняки сусід одного разу заплатив юному обдаруванню його перші кишенькові гроші: доктор Шервуд придбав той реалістичний малюнок за 25 центів. За спогадами Діснея, рання вдала угода і спонукала його стати художником: адже не так багато занять у житті приносять водночас дохід і задоволення від творчості.

volt disnej 14 rokiv - Особистості - 50Plus

Волт Дісней у віці 14 років

Підробляючи з 14 років рознощиком газет і рекламних листівок, що сповіщали про батьківське ремесло та домашній бізнес (на той час Еліот Дісней продавав фруктову консервацію власного виготовлення), Волт навчався робити власний внесок в утримання сім’ї. Чотири сини з ночі вирушали на темні вулиці міста вантажити поліграфічною продукцією важкі торби, тож на уроках Волт з’являвся, неначе на роботі, в другу зміну. Не дивно, що історія успіху Волта Діснея не починалася зі школи: в навчанні він не хапав зірок з неба, адже сідав за парту втомленим. Однак утома не позначалася на його нестримній фантазії. Якось п’ятикласник прийшов на урок в образі американського президента Авраама Лінкольна – в батьківському пальті та казанку, з бакенбардами і наклеєною бородою. Вийшло так схоже на оригінал, що вчителі навіть дозволили жартівникові показатися для розваги перед всіма школярами.

Талант плюс комерція

Пристрасть сина до малювання переконала батька сплатити підліткові курс у Канзаському інституті мистецтв. Перервати навчання 16-річному хлопцеві довелося у Першу світову війну, яку він зустрів за кермом санітарної автівки Червоного Хреста у Франції. Машину Волта Діснея легко було впізнати серед інших – за власноруч намальованими дотепними карикатурами на кабіні та корпусі. До речі, за збігом обставин, того року в одній роті з Діснеєм служив майбутній засновник бізнес-імперії McDonald’s Рей Крок. Заповзятливістю Волт Дісней не поступався першому власникові знаменитої мережі швидкого харчування вже з юних років: біографи дорікали мультиплікаторові через те, що за армійських часів він продавав американським солдатам власноруч розфарбовані каски, видаючи сувеніри за німецькі трофеї. Життєпис Уолта Діснея містить відомості і про такі події його тогочасної «мистецької кар’єри», як «декорування» за кілька франків солдатських мундирів намальованими нагородами.

volt disnej bilya romalovanogo nym avto - Особистості - 50Plus

Волт Дісней біля розмальованої ним автівки

У 19 років Уолт Дісней влаштувався на роботу художником. Створюючи свою першу креативну продукцію на студії кінореклами, Дісней захопився можливістю поекспериментувати в галузі мальованої анімації. Відкривши згодом у Канзас-сіті власну студію Laugh-O-Gram, він поєднував у фільмі акторів і намальовані картинки. І хоч перший досвід поєднання гри з анімацією виявився невдалим, і фірма першовідкривачів збанкрутувала, сенсом цього кроку була перспективна співпраця з компаньйоном-мультиплікатором Абом Айверксом, який розробив образ брендового героя Волта Діснея – відважного мишенятка Мікі Мауса.

Партнер не покинув друга після двомісячного страйку, коли від власника студії пішов мало не весь штат художників. Про цей ранній епізод своїх робочих стосунків із творчими співробітниками Волт Дісней згадував максимально щиро: «Спочатку я був погоничем рабів, яким платив крихти, і врешті-решт колектив проти мене повстав». Про те, хто такий Уолт Дісней, красномовно промовляє такий штрих із біографії знаменитості: надалі очільник студії зробив висновки з помилок і першим у світі заснував систему преміювання мультиплікаторів, винагороджуючи художників за вигадані ними трюки для персонажів.

Підкорення Голлівуду

Переїхавши 1923 року до Лос-Анджелеса, Волт Дісней розчарувався в акторстві (попиту на нього в цій якості не було) і створив разом зі старшим братом Роєм в орендованому у родича гаражі власну анімаційну студію. З цієї попередниці під назвою Disney Cartoon Studio і виросла компанія Walt Disney Productions, що стала основою найбільшої в історії розважального бізнесу мультимедійної імперії The Walt Disney Company.

vizytivka disney cartoon studio z avtoportretom disneya  1921 rik - Особистості - 50Plus

Візитівка Disney Cartoon Studio з автопортретом Діснея,  1921 рік

До 1927 року Волт Дісней виявляв себе виключно як творчий працівник і лише після війни освоїв кіновиробництво. В історію Голлівуду він увійшов як мультиплікатор, актор, режисер (зняв 111 кіноробіт), сценарист та продюсер (у його багажі – 576 стрічок). Автор перших звукових і музичних мультфільмів став створювачем безпрецедентного мальованого фільму з синхронним звуком «Пароплав Віллі» і особисто озвучував у перших звукових версіях мишеня Мікі Мауса – героя німого фільму 1928 року «Божевільний літак». У музичному мультиплікаційному фільмі Волта Діснея «Фантазії» вперше на великому екрані з’явився стереозвук. Новаторство Волта виявилося і в найбільш ранньому використанні у знімальному процесі триколірних (мультиплівкових) кіноапаратів.

pershyj oskar za seriyu multfilmiv bezgluzdi symfoniyi - Особистості - 50Plus

Почесний “Оскар” Волта Діснея за створення Міккі Мауса, 1932 рік

Розпочавши з першого трюкового фільму за казкою Льюїса Керролла «Аліса в країні чудес», режисер створив серію з 56 фільмів «Аліса в країні мультиплікації». У галереї його уславлених робіт – мультфільми «Кролик Освальд», «Гидке каченя», «Три порося» (найпопулярнішим персонажем цих фільмів 1930-х років стала качка Дональд Дак). У творчій колекції Волта Діснея – анімаційні шедеври «Піноккіо», «Дамбо», «Бембі», «Попелюшка», «Білосніжка і сім гномів». Постановка першого повнометражного мальованого фільму («Білосніжки») з нечуваним для періоду «великої депресії» бюджетом $1,5 мільйона принесла $8 мільйонів доходу та вісім «Оскарів». На церемонії нагородження авторам вручили одну велику золоту статуетку та сім маленьких – за кількістю гномів у мультфільмі. Класикою мультиплікаційного кіно стали також видатні роботи майстра «Пітер Пен», «Спляча красуня» і «101 далматинець». Диснеївські фільми зрозумілі на всіх континентах, бо пропагують перевірені цінності, коли у двобої добра і зла перемагає добро.

disnej predstavlyaye kozhnogo iz semy gnomiv u sczeni z oryginalnogo trejlera pro bilosnizhku 1937 roku 1 - Особистості - 50Plus

Волт Дісней представляє кожного із семи гномів у сцені з оригінального трейлера про Білосніжку 1937 року

Сенс життя

Власник Лицарського ордену мав таку високу репутацію у світі, що громадськість навіть відмовлялася підтримувати чутки про його останню слабкість: Голлівуд пліткував про захоплення Волта Діснея мексиканською актрисою Долорес дель Ріо. Натомість члени родини митця завжди відгукувалися про батька та чоловіка як про чудового сім’янина.

На своїй секретарці Лілліан Боундс керівник студії одружився 1925 року. Відомо, що на початку кар’єри власникам студії доводилося обмежувати витрати на співробітників, і Волт Дісней мав звичку недоплачувати Лілі, покриваючи за рахунок фінансових заощаджень витрати на кіновиробництво. «Чоловік казав, що одружився зі мною, щоб не виплачувати великий борг», – напівжартома зазначила колись місіс Дісней. Попри те, що колеги по цеху інколи називали Волта «ненависником жінок», його повагу до Лілліан визнавали бодай усі. Він завжди питав у неї поради (дружина підказала свого часу навіть ім’я Мікі для мишеняти Мауса) і любив дочок – рідну Діану і прийомну Шерон. За словами дівчат, під час їхніх спільних прогулянок у батька і з’явилася думка про створення Діснейленду.

disnej z simyeyu l1951 - Особистості - 50Plus

Волт Дісней з родиною, 1951 рік

Перетворити на «казкову землю» придбану в 1953 році у 17 сімей територію на околицях Лос-Анджелеса стало «рожевою мрією» Волта Діснея. Ідея полягала у тому, щоб зібрати у грандіозному парку розваг героїв діснеївських мультфільмів та дива техніки. Атмосфера Діснейленду мала занурювати відвідувачів у світ хвилюючих ілюзій. «Місце для щастя» з’явилося 1955 року. Перший Діснейленд було побудовано в Анахаймі, у штаті Каліфорнія. І хоча урочисте відкриття не обійшлося без огріхів, надалі унікальний парк розваг зробив нащадків засновника мільярдерами. Нинішня вартість активів компанії перевищує $203,6 мільярдів. Хоча, на думку Волта Діснея, «рахувати прибуток – нудно: більш важливо займатися творчістю, яка дарує радість».

disnejlend - Особистості - 50Plus

«Не бійтеся великої мети»

Витративши на будівництво Діснейленду $17 мільйонів, мрійник ще за життя повернув капіталовкладення з десятиразовим приростом. За перші 25 років «територію казки» відвідали понад 200 мільйонів людей. Натомість, метою «чарівника» був не прибуток. «Мені б ніколи не вдалося переконати інвесторів, чому в Діснейленд варто вкладати гроші, – говорив Уолт Дісней. – Адже для банкірів не може бути надійним забезпеченням чиясь мрія».

Не стало Уолта Діснея на 66-му році життя 15 грудня 1966 року: тривалий стаж куріння призвів до раку легенів (з тої пори його бізнес-імперія назавжди відмовилася від будь-якої реклами цигарок). Невгамовний мрійник залишив незавершеним мультфільм Destino, над яким мультиплікатор працював у співавторстві із Сальвадором Далі.

disnej z animovanymy geroyamy - Особистості - 50Plus

Реноме невиправного фантазера сприяло поширенню легенди про заморожування цієї особливої людини в кріогенній камері: мовляв, у майбутньому науковий прогрес дозволить відновити заморожений організм і вилікувати його смертельну хворобу. Віра в неможливе була частиною особистості Волта Діснея, тож такий розвиток подій здавався цілком у його стилі. Насправді ж приблизно в той час (на місяць чи два пізніше) було заморожено з науковою метою іншого добровольця. За офіційними відомостями, після кремації останки видатного мультиплікатора поховані в родинному склепі в меморіальному парку Форест Лон. А настанову Волта Діснея нащадкам опубліковано серед його відомих цитат: «Не бійтеся складної мети, адже робити неможливе – то є найкраща розвага».

Фото з відкритих джерел

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU