Як далекі перельоти впливають на організм і що з цим робити

Відпустка, яку ви вирішили провести якомога далі від дому, зазвичай вимагає багатогодинного авіаперельоту. Якими проблемами він загрожує організму?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Лише 14 годин в літаку – і ви на місці. Врешті отримали багаж, вийшли з аеропорту, і тепер ви вже в одному кроці від відпочинку. Але що переліт зробив з вашим тілом?

аеропорт, зал очікування

Почуття сухості

Не дивно, що після тривалого перельоту ви почуваєтеся родзинкою, бо вам забракло вологи. Це тому, що вологість всередині літака дуже низька. Внаслідок чого шкіра, губи, ніс та очі відчувають надмірну сухість.

Хоча це й не дуже комфортно, панікувати немає сенсу. Низька вологість в літаку не призведе до радикального зневоднення. За свідченням експертів, обсяг втрати рідини протягом 8-годинного польоту – лише близько 150 мілілітрів.

Ви також можете стати жертвою зневоднення, якщо не п’єте достатньо води або вживаєте багато алкоголю та кави. Воно навіть може спричинити запаморочення, втому та головний біль. А це аж ніяк не добре, коли ви виходите з літака у спекотне повітря.

вода у пляшці

Як цьому запобігти

Дотримуйтесь старої поради з гідратації: пийте багато рідини, особливо води. Якщо не хочете витрачати на воду половину відпускних грошей у магазині duty free, пронесіть через митний контроль порожню пляшку та наповніть її на іншому боці від нього.

Що стосується шкіри та губ, то використовуйте зволожувальні засоби (приміром, креми та бальзами) в міру своїх можливостей: принаймні в тій кількості, яку можете взяти із собою в ручну поклажу. Спрей для носа допоможе запобігти його сухості та подразненню. А контактні лінзи на час перельоту краще замінити на окуляри, пише IFLScience.

Тромбоутворення в ногах

Ще одним потенційним побічним ефектом далеких авіаперельотів є утворення тромбів у ногах, відоме як тромбоз глибоких вен (ТГВ). Проте ризик розвитку ТГВ підвищується не через перебування у повітрі, а через нерухомість протягом тривалого часу.

Коли ми занадто довго сидимо в одному положенні, кровотік у венах ніг сповільнюється. Це може збільшити ймовірність утворення тромбу. Загалом вона невелика. Однак нещодавня операція, вагітність, народження дитини, замісна гормональна терапія, вживання протизаплідних засобів з естрогеном, а також генетична схильність до тромбоутворення підвищують ризик.

люди сидять в салоні літака

Як цьому запобігти

Найпростіше, що можна зробити, – це рухатися. Вставайте і ходіть літаком якнайбільше. А ще переконайтеся, що маєте достатньо місця для ніг, щоб змінювати положення сидячи. Робіть зрештою вправи, як-от згинайте та розгинайте кісточки.

Тим, в кого підвищений ризик утворення тромбів, медики рекомендують компресійні панчохи, що допомагають покращити кровотік.

Є кілька основних запобіжних ознак, на які слід звернути увагу після польоту: набряк ноги, кісточки або ікри; червона, знебарвлена або тепліша на дотик ​​шкіра. Якщо ви помітили якісь із цих симптомів, варто звернутися до лікаря.

Розлад добових біоритмів

Що більше часу ви проводите в літаку, то більша ймовірність перетину вами кількох часових поясів. Після приземлення ви стикнетеся з невідповідністю між вашим внутрішнім годинником (циркадними ритмами), що налаштований на ваш домашній часовий пояс, і тим часовим поясом, в якому ви опинилися. Зрозуміло, що організму це не подобається.

Ось класичні симптоми зміни часових поясів: порушення сну, почуття спустошеності протягом дня, проблеми зі шлунком, а також труднощі зі запам’ятовуванням та концентрацією уваги.

різнокольорові будильники

Як мінімізувати цей ефект

Хоча синдром зміни часового поясу, або джетлаг, є явищем тимчасовим, не обов’язково проводити перші дні відпустки в ліжку, наче ви хворі. І хоч цих симптомів не можливо уникнути повністю, є принаймні кілька хитрощів, які допоможуть їх мінімізувати.

Щоб організм швидше звик до нового часового поясу, за кілька днів до від’їзду його слід підготувати до майбутніх змін. Потрібно лягати спати як мінімум на годину пізніше, ніж звичайно, якщо ви прямуєте на захід, і як мінімум на годину раніше, якщо летите на схід.

Коли лягатимете спати на новому місці, заведіть будильник. Звісно, це не те, що хочеться робити у відпустці, однак така проста дія не дасть вам проспати весь день, а передусім – пропустити сніданок. До слова, не варто накидатися на їжу, щойно прилетівши. Таке обмеження – бодай протягом перших днів – допоможе запобігти проблемам зі шлунком, що пов’язані з джетлагом.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU