Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Здорові звички поліпшують генетику та подовжують життя

Дослідники виявили, що генетичну схильність до передчасної смерті можна «виправити» за допомогою здорового способу життя.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Відомо, що деякі люди генетично схильні до коротшої тривалості життя. Також відомо, що на неї можуть впливати такі фактори, як куріння, вживання алкоголю, раціон та фізична активність.

Виявляється, шанси на триваліше життя можна підвищити. Згідно з новим дослідженням китайських та шотландських учених, здоровий спосіб життя (ЗСЖ) може компенсувати вплив генетики більш ніж на 60 відсотків. Також ЗСЖ може додати до нашого життя в середньому ще п’ять років. Це засвідчили дослідники з Медичної школи Чжецзянського університету (Китай) та Единбурзького університету (Велика Британія).

Як заявила команда, досліджень, що пояснюють, як здоровий спосіб життя може «виправляти» генетику, досі не проводилось.

Про що дізналися науковці

Дослідники протягом 13 років аналізували дані 353 742 добровольців, що зареєстровані в Біобанку Великої Британії. За цей час сталося 24 239 смертей.

Учасників згрупували у три генетично детерміновані категорії стосовно тривалості життя. Зокрема, життя довгого (20,1 %), середнього (60,1 %) та короткого (19,8%). А також у три категорії оцінки способу життя. Зокрема, сприятливого (23,1%), середнього (55,6%) та несприятливого (21,3%), розповіло видання The Guardian.

днк під мікроскопом

Дослідники використовували полігенні оцінки ризику, щоб вивчити безліч генетичних варіантів та визначити загальну генетичну схильність людей до довшого або коротшого життя. Інші оцінки враховували, чи курять люди, чи вживають вони алкоголь, чи займаються фізичними вправами, яку форму тіла мають, чи здоровий в них раціон та сон.

Вчені з’ясували, що в людей з вищим генетичним ризиком коротшого життя загроза передчасної смерті на 21 відсоток вища, ніж в осіб з низьким генетичним ризиком, незалежно від способу життя. А тим часом в людей, які ведуть нездоровий спосіб життя, ймовірність ранньої смерті збільшується на 78 відсотків, незалежно від їхньої генетичної схильності. Дослідники також визначили, що нездоровий спосіб життя та генетична схильність до коротшого життя більш ніж удвічі підвищують ризик ранньої смерті.

При цьому команда виявила, що генетичний ризик скорочення тривалості життя або передчасної смерті може бути компенсований сприятливим способом життя приблизно на 62 відсотки. А ще «учасники з високим генетичним ризиком можуть подовжити тривалість життя приблизно на 5,22 року у віці 40 років за здорового способу життя».

Вчені стверджують, що оптимальним тлом для збільшення тривалості життя є «відмова від куріння, регулярна фізична активність, адекватна тривалість сну та здорове харчування».

У звітній статті команда написала: «Дослідження пояснює ключову роль здорового способу життя у пом’якшенні впливу генетичних факторів на скорочення тривалості життя».

Метт Ламберт, менеджер з медичної інформації та пропаганди Всесвітнього фонду дослідження раку, резюмував: «Це нове дослідження показує, що попри вплив генетичних факторів, здоровий спосіб життя, що передбачає зокрема збалансоване поживне харчування та підтримання фізичної активності, може допомогти нам жити довше».

Результати дослідження опублікував журнал BMJ Evidence-Based Medicine.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ОСТАННІ ЗАПИСИ

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU