Шпинат – ідеальний продукт, який пасує до всього. Вживання шпинату у великих об’ємах і додавання його у будь-які страви характерне для італійської, іспанської, французької, балканської, кавказької кухонь. Не пасуть задніх і кухні Далекого Сходу – китайська, корейська та японська. Популярний шпинат також в Індії.
А останнім часом цей овоч-трава знову завойовує позиції в США та Європі, які він досить важко, але цікаво підкорював протягом століть – про дивовижні пригоди шпинату ми вже розповідали, як і про варіанти заготовки шпинату на зиму.
Сьогодні пропонуємо познайомитися з цим дивовижним овочем-травою ближче.
Отже, до чого пасує шпинат?
До салату
Перш за все, шпинат – салатний овоч, тому салатами із шпинатом можна заповнити немаленьку кулінарну книгу. Такі страви зі шпинатом заправляють сметаною, майонезом, рослинною олією або лимонним соком. Листя салату і шпинату краще нарізати спеціальними ножицями для овочів або рвати руками, аби вони не втратили соковитості. Крім класики – салат+шпинат, або шпинат+варене яйце+огірок – існує маса поживних, легких та ситних рецептів. Наприклад, такі:
Салат «Весняний коктейль»
- шпинат листовий – 200 г
- салат – 200 г
- цибуля зелена – 1 шт
- редис – 400г
- яблуко – 1 шт
- олія соняшникова – 1-2 ч. ложка
- сік лимона – 1 ч.л
- сіль – 1 ч. ложка
- цукор за смаком
- кріп за смаком
- перець чорний за смаком.
Перебрати шпинат, ретельно промити і добре висушити. Редис порізати кружальцями. Яблуко почистити, видалити серцевину, чверть яблука нарізати маленькими скибочками і збризкати лимонним соком. Усі інгредієнти обережно перемішати. Заправити рослинною олією, збризнути лимонним соком. Цукор та перець додати за смаком.
Салат «Везувій»
- яловичина відварена – 300 г
- шинка копчена – 100 г
- картопля – 6 шт
- помідори – 3 шт
- огірки – 3 шт
- салат – 1 пучок
- шпинат – 1 пучок
- майонез – 0,5 банки
- сіль за смаком.
М’ясо та картоплю дрібно порубати, огірки порізати соломкою, помідори – часточками. Салат і шпинат порізати, або розірвати на шматочки руками. Перемішати всі компоненти, посолити за смаком і заправити салат майонезом. Готову страву прикрасити фігурно нарізаними скибочками огірка.
Шпинатне пюре
Це основа основ безлічі страв. Хоч способів приготування пюре як такого не так вже і багато. Зазвичай шпинат тушкують з часником і цибулею, або готують на пару, а потім додають часник та рослинне масло. Існує також готове консервоване пюре. Типовими є поєднання шпинатного пюре з грибами та сиром (бринзою) та яйцями.
Шпинатне пюре часто додають до східного пілаву, до італійських пасти та різотто, до м’яса по-китайськи, до індійського карі, що складається з овочів та круп, до лобіо, рагу, запіканок і, навіть, до омлету, дерунів та млинців. Із шпинатного пюре роблять знамениті шпинатні кульки, відомі з середньовіччя. Вони досі популярні на Кавказі під назвою мхалі. Є балканський рецепт шпинатних кульок з бринзою або сиром, часником та сметаною. На подушці зі шпинату у вікторіанські часи запікали жирну рибу і подавали такий собі сніданок аристократа – грінку, натерту часником, зі шпинатним пюре та яєчнею.
Свиняча печінка зі шпинатом (китайська кухня)
- печінка свиняча – 180 г
- шпинат – 180 г
- соус соєвий – 3 ч. л
- перець запашний мелений – 5 г
- цибуля – 1 шт
- часник – 1 головка
- крохмаль картопляний – 1 ст. л
- оцет – 1 ч. л
- олія рослинна – 2 ст. л
- імбир мелений – 1 г.
Підготовлену свинячу печінку нарізати тонкими скибочками. Шпинат очистити від старого листя і стебел, вимити і дрібно нарізати. Можна використовувати шпинатне пюре. В глибокій сковороді обсмажити свинячу печінку з крохмалем, додати дрібно нарізану цибулю з часником. Влити соєвий соус, оцет, додати імбир, перець та смажити 3 хвилини на сильному вогні. Як тільки вміст сковороди закипить, опустити в неї шпинат і смажити 3-5 хвилин.
Курячі грудки зі шпинатом та сиром
- курячі грудки – 2 штуки
- шпинат – 3/4 чашки (нарізаний чи пюре)
- пів цибулини
- часник – 2 зуб
- оливкова олія – 3 ст. л
- сир – 100-150 г
- вершкове масло – 1 ст. л
- сіль та перець – за смаком.
Розігріти в сковороді половину оливкової олії. Обсмажити цибулю, часник і шпинат близько 7 хвилин, поки цибуля не стане м’якою. Курку розрізати вздовж так, щоб вийшла кишенька (не розрізаючи до кінця). Відкрити “кишеню” і злегка відбити. На один край відбитої грудки покласти половину начинки зі шпинату. Зверху покласти сир. Накрити начинку другим краєм грудки, краї скріпити зубочистками. Змазати вершковим маслом (нежирною сметаною), запікати у формі.
До супу
Це ще одна традиційна гастрономічна царина шпинату! Крім традиційного зеленого борщу, існує багато супів різних народів світу, де царює шпинат! Немає супу, який би він зіпсував (якщо суп не солодкий 😊) – прозорі супи з локшиною, уха, борщ, мінестроне, екзотичні китайські супи – шпинат завжди доречний і надає блюду свіжості.
Рецепт традиційного французького супу-пюре зі шпинатом
- бульйон курячий – 1 л
- картопля – 3 шт
- цибулина – 1 шт
- часник – 1-2 зуб
- салат зелений – 2 пучки
- шпинат – 1 пучок
- вершки – 0,5 склянки
- масло вершкове – 60 г
- сіль, перець, сметана – за смаком
- мускатний горіх та перець мелений – по дрібці.
Дрібно нарізати картоплю, цибулю, зелень. Розтопити масло на сковороді та обсмажити в ній цибулю та часник. У каструлю влити курячий бульйон та покласти підготовлені продукти. Закривши каструлю кришкою, варити на повільному вогні 15 хвилин. Процідити суп та протерти масу через сито. Влити пюре, що вийшло, назад в бульйон, додати вершки, перець і сіль та довести до кипіння. Подавати до столу зі сметаною.
До пирогу (начинка)
Начинкою може бути як шпинатне пюре, так і свіжий шпинат. Класичні поєднання – з грибами, яйцем, сиром (бринзою, молодим сиром), зеленню або іншими овочами, наприклад, гарбузом, чи бадиллям буряка (осетинський пиріг). Тісто підійде будь-яке солоне – листкове, «ледаче» листкове, листково-бездріжжове, дріжджове, пісочне. Піца зі шпинатом теж популярна.
Відкритий пиріг з шпинатом
- тісто листкове бездріжжове – 1/2 пачки
- шпинат (шпинатне пюре) – 400 г
- яйця курячі – 2 шт
- сир будь-який твердий сир – 100 г
- оливкова олія (для начинки) – 3 ст. л
- сіль за смаком
- молоко – 200 мл.
Розкатати тісто під форму, в якій випікатиметься пиріг. Присипати борошном, викласти основу так, щоб вийшли високі краї, трохи їх загнути. Змішати всі інгредієнти (крім сиру) – шпинат, яйця, молоко, оливкову олію, все добре перемішати, посолити. Вилити начинку на основу коржа. Зверху посипати тертим сиром і поставити в духовку, розігріту до 175 градусів, на 40-50 хв. У шпинатну начинку можна додати трохи крохмалю, щоб забрав вологу.
До тіста
Шпинат часто додають у тісто не тільки з декоративною метою, хоча не без того 😊. Шпинат дуже пасує до легкого тіста і надає йому неповторного присмаку: «зелене» тісто досі дуже популярне на Балканах та у східних країнах. Іноді шпинат додають сушеним: у Середні віки навіть існував дорогий аристократичний хліб з шпинатного борошна, яке отримували зі шпинатних зерен. У київських ресторанах уже звичними стали шпинатні млинці з червоною рибою. А ось ще один легкий та смачних рецепт шпинатної випічки.
Мафіни зі шпинатом
- масло вершкове – 120 г
- цукор – 1ст. л
- яйця – 3 шт.
- шпинат – 50 г
- борошно – 120 г
- розпушувач – 10 г
- сметана 15-20% – 3 ст. л
- сир твердий –100 г
- сіль – 1 дрібка.
У миску викладіть 120 г м’якого вершкового масла (маргарину) і вбийте 3 яйця. Збийте віночком або міксером, доки масло рівномірно не розподілиться. Якщо олія трохи відшарується, на цьому етапі це не страшно. Додати 120 г борошна, 1 ст. л. цукру, 10 г розпушувача, 3 ст. л. сметани і дрібку солі. Знову ретельно перемішайте суміш віночком, на цьому етапі тісто має мати однорідну структуру. Далі приготуємо шпинат. Якщо ви використовуєте заморожений шпинат, спочатку потрібно розморозити і добре віджати зайву вологу руками. Розігрійте сковороду з 20 г вершкового масла і обсмажте шпинат 2 хвилини. Натеріть на дрібній тертці 100 г твердого сиру. Вмішайте силіконовою лопаткою сир та шпинат у тісто. Перемішайте, щоб вони помірно розподілилися по масі тіста. Силіконові форми не потрібно змащувати олією: її досить в самому тісті. Викладіть масу у форму майже до верху, залишивши приблизно 5 мм до верхнього краю форм. Запікайте в розігрітій духовці 20-25 хвилин при температурі 180°.
До ЗОЖу
Звичайно, провідне місце серед шпинатної рецептури займають страви здорового харчування. Адже саме цьому тренду корисний дієтичний овоч завдячує своїм поверненням на трон.
Смузі з банану, яблука і шпинату
Складіть усі інгредієнти в блендер і змішайте до отримання однорідної маси.
Смузі тропічне
- вода – 1/2 склянки
- мандарини – 2 шт
- банан – 1 шт
- шпинат – невеликий пучок (60 г)
- ананас подрібнений – 1/2 чашки
- насіння льону – 2 ч. л
Складіть усі інгредієнти в блендер і змішайте до отримання однорідної маси.
До солодкого
Торт зі шпинату? А чому б ні! Ділимось рецептом симпатичного смаколика родом з Туреччини.
Шпинатний торт
Для тіста:
- жовтки 3 шт + цукор 130 г
- білки 6 шт + цукор 50 г + сіль дрібка
- шпинат 150 г
- розпушувач 2,5 ч. л
- масло рослинне 80 мл
- борошно пшеничне 140 г
- борошно рисове 40 г
Для крему:
- вершки 250 г
- сметана 250 г
- молоко згущене 300 г
- лимон (маленький) 1 шт
Для прикраси:
- малина – 700 г
- цукрова пудра за смаком
- малиновий сироп за смаком
- ожина за смаком.
Борошно рисове і пшеничне змішати з розпушувачем. Свіжий шпинат залити окропом на 10 хвилин, заморожений розморозити. Шпинат подрібнити блендером, додавши в нього олію. У мисці збити жовтки із 130 гр. цукру до піни. Додати у збиті жовтки шпинатно-масляну суміш, акуратно перемішати. Додати все до борошна, вимішувати тісто акуратно. Викласти тісто у форму. Випікати в заздалегідь розігрітій духовці при 180 ° 45-50 хвилин, готовність перевірити шпажкою. Звільнити від рамки, остудити.
Крем. З лимона натерти цедру і видавити сік. Може знадобиться менша кількість соку: орієнтуйтесь за своїм смаком. Сметану та вершки збити зі згущеним молоком і, не припиняючи збивання, додати сік та цедру лимона. Після додавання лимонного соку крем почне густіти.
Бісквіт розрізати на три коржі. Зняти з нього запечену скоринку, що піде на обсипку. Решту бісквіту розрізати на коржі. Прошарувати коржі кремом, а також верх і боки. Боки так само обмазати кремом та обсипати бісквітною крихтою. Нагору викласти малину. Можна порожнину ягід заповнити малиновим сиропом (за допомогою піпетки). Для декору замість малини використовують ожину, суницю. Поставити торт в холод на кілька годин для просочення. Перед подачею присипати цукровою пудрою.