Мандарин: свято замовляли?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Навіть одним лише бадьорим запахом головний новорічний фрукт створює в наших оселях святкову атмосферу. А китайці зустрічають Новий рік із цілими мандариновими деревами: там це такий самий обов’язковий атрибут свята, як у нас – ялинка. Чому цей плід став ознакою зимових урочистостей і чим він є корисним для здоров’я?

Новорічне золото

Мандаринове дерево – символ Нового року на батьківщині плоду. Горщикові маленькі мандарини є найяскравішою прикметою передноворічної метушні в Китаї, де мандаринові дерева прийнято дарувати. Ця традиція несе в собі сенс побажання багатства, як і звичай дарувати два мандарини, коли кожен гість подає два фрукти господареві застілля, а на прощання влаштовувач свята дарує по два плоди кожному гостю.

Мандаринове дерево

Йдеться про побажання достатку, адже вислів «два мандарини» в китайській вимові є співзвучним з поняттям «золото». Новорічна традиція наказує громадянам Піднебесної розкладати в оселях мандарини і червоні конверти з грошима – це має принести удачу та достаток, адже колір та форма фруктів символізують сонце і творчий природний початок.

Назву «мандарин», за трактуванням Великого Оксфордського словника англійської мови, вигадали європейці, які асоціювали яскравий колір плоду з жовтогарячим одягом чиновників (мандаринів)– службових осіб в імператорському Китаї. Є у ягодоподібного фрукта й інша назва – «гесперидій», що означає золотий плід із садів німф-гесперид.

Дерево удачі

Особливість мандаринового дерева полягає в тому, що воно не зустрічається в дикорослому стані. Сучасні генетичні дослідження отримали докази появи мандаринів близько 8 мільйонів років тому на південному сході Китаю, в північно-східній Індії та М’янмі. На кантонському діалекті (у Гонконгу та Макао) рослину називають «деревом удачі». Вічнозелена рослина родом із південного Китаю вирощувалася там кілька тисячоліть, перш ніж потрапила на початку XIX століття до Європи.

Мандарин – символ Нового року

Відомо, що перші два саджанці були завезені з Китаю до Лондона 1805 року британським лордом Абрахамом Х’юмом. Через невідповідні умови для вирощування субтропічного фрукта в Туманному Альбіоні, рослини довелося перевезти до Мальти, що належала тоді британській короні, а звідти зона їхнього культивування поширилася на південь Італії. У 1845 році іспанський граф Ріпальдо привіз фрукт із Середземномор’я до Валенсії, де невдовзі завдяки місцевому фермеру Хосе Поло де Барнабе почалося його промислове вирощування.

На піку попиту

Сьогодні фрукт залишається найпоширенішою цитрусовою культурою в Китаї, Індії, країнах Індокитаю, Південній Кореї та Японії, а Іспанія вважається основним регіоном виробництва мандаринів у Європі. Мандарини вирощують також в Італії (Сицилії), Греції, Туреччини, Марокко, Алжирі, Єгипті, Грузії (Абхазії), Азербайджані, Аргентині, Бразилії, США (Флориді). По всьому світу країни-виробники влаштовують мандаринові фестивалі, найвідоміші з яких проводяться в турецькому регіоні Бодрум (на початку року), у кіпрському селищі Діерона та на корейському вулканічному острові Чеджудо.

На український ринок новорічний фрукт постачають переважно з Туреччини (близько половини імпорту), Грузії, Іспанії та Єгипту. Пік поставок та продажів традиційно припадає на грудень. Рекорд мандаринового імпорту в Україні становив 443 тисячі тонн у 2013 році. У середньому українці з’їдають 200-300 тисяч тонн мандаринів на рік, тобто по 6-7 кг на особу.

Сорти мандаринів

Найсолодшим мандарином вважається сорт «Весняне сонце» з концентрацією цукру до 17 одиниць за шкалою Брікса. Його отримано ізраїльськими селекціонерами в процесі опромінення солодкого сорту Murcott (муркотт). Правами на інноваційний сорт володіє іспанська компанія, яка дозволяє його вирощування в інших країнах лише за ліцензією і обмежує висаджування навіть у своїй країні (іспанський ліміт –700 тисяч штук). З Іспанії до нас привозять гібридні солодкі сорти мандаринів муркотт та клементин (гібрид з апельсином-корольком названо на ім’я місіонера Клемана Родьє). Клементин є соковитішим і більшим за муркотт, у ньому менше дрібних кісточок і менш щільні перегородки. Плід відрізняється сплющеними полюсами, яскравим помаранчевим кольором і тонким ароматом.

Мандарин клементин

Мандарин клементин

Марокканські цитруси популярного гібридного сорту надоркотт містять 12-14% цукру і через часту доставку незрілими здаються кислішими на смак порівняно з іспанськими сортами. Цей же сорт експортується до нас із ПАР. У такого мандарину зазвичай куляста форма і гладка червонувато-жовтогаряча шкірка, що легко відокремлюється від м’якоті. Якщо виробник уберіг мандаринові дерева від перехресного запилення, то фрукти взагалі не містять насіння.

Абхазькі мандарини з 70% масової частки соку – найсоковитіші, тому їх краще використовувати для приготування фрешу. Характерні ознаки абхазьких плодів – горбиста матова шкірка без зелених прожилок, стійкий аромат і найменша кількість кісточок. А турецькі фрукти відрізняються зеленувато-жовтою або блідо-оранжевою шкіркою, легкою кислинкою, помірною соковитістю та найнижчою ціною.

Правила зберігання

Зелене листя на плодоніжці не може вважатися ознакою якості фрукта, адже не в’яне і не підсихає вічнозелена рослина досить довго. Свіжість мандаринів можна встановити по щільному приляганню шкірки: якщо вона відстає від м’якоті, то плід перележав або перезрів.

Правила збереження мандаринів

Протягом тижня ці цитруси можна зберігати за кімнатної температури. Термін придатності збільшиться до місяця, якщо зберігати плоди у картонній коробці або іншій тарі з циркуляцією повітря та відведенням зайвої вологи (допустима вологість – 80%, температура – від +4°С до +8°С). Недостатня вологість призведе до висихання фруктів, а надмірна – до гниття.

Любителі запасів мають пам’ятати, що під час лежання мандарини втрачають свої корисні властивості. Наприклад, вміст олії в їхній шкірці протягом зими знижується на 35%. Граничний термін зберігання цих цитрусів – чотири місяці.

Калорійність мандаринів

Рівень 30-55 ккал/100 г відносить мандарини до низькокалорійних продуктів, які можна використовувати в розвантажувальних дієтах для схуднення. Наприклад, цей фрукт закономірно включається до короткострокової тижневої дієти: на основі чотириразового вживання протягом дня мандаринів з 200 г сиру. За сім днів таке харчування може позбавити вас 3-5 кг зайвої ваги. Але протриматися на мандариновій дієті непросто, бо цей цитрус має здатність підвищувати апетит.

Калорійність мандаринів

Дієтологи рекомендують використовувати з метою зниження ваги спеціальні спортивні добавки на основі флавоноїду зі шкірки мандарину та грейпфруту – нарингіну. Не спалюючи жири безпосередньо, він пригнічує почуття голоду тим, що покращує метаболізм глюкози та посилює абсорбцію поживних речовин із кишківника. А другий мандариновий компонент спортивного харчування для контролю жирів руйнує жирові відкладення активізацією термогенезу: прискоренням обміну речовин синефрин посилює виробництво тепла і цим мобілізує жирове депо.

Користь мандаринів

У зв’язку з недоступністю багатьох літніх вітамінних продуктів взимку, цитруси в цю пору року стають головним джерелом вітаміну С: у мандарині його не менше 27 мг/100 г (у деяких сортах – удвічі більше), і цей рівень не знижується в міру зберігання фрукту. До того ж завдяки антиоксидантам у складі плоду вітамін С довше зберігає свою активність. Але аскорбіновою кислотою вітаміни в мандаринах не вичерпуються. У цих цитрусах містяться вітаміни В1 і В2, а також бета-каротин, клітковина тощо.

Користь мандаринівЗокрема, мандарин є одним із найбагатших джерел гесперидину: за вмістом цього цитрусового біофлавоноїду його може наздогнати лише сік солодкого апельсина. Цей компонент мандарину має антиоксидантну, протизапальну та антиканцерогенну дію. Речовина оздоровлює серцево-судинну систему, покращуючи стан капілярів, зміцнюючи стінки судин, посилюючи кровотік та зменшуючи артеріальний тиск. А флавоноїд з мандаринової шкірки нарингін завдяки антиоксидантній дії знижує рівень холестерину, протидіє утворенню пухлин і підвищує когнітивні здібності. Навіть мандаринова шкірка є ефективним спазмолітичним, стимулюючим та протизапальним засобом.

Інші корисні властивості

Мандарини містять важливі для здоров’я речовини: холін (понад 10 мг/100 г) та лютеїн (близько 140 мкг/100 г). Це для нас знахідка, тому що сам організм забезпечити себе ними не здатний. Користь жовтого пігменту лютеїну полягає у відновленні зорової функції. Оскільки в нашому тілі лютеїн не синтезується, отримати такого «лікаря» ми можемо лише з їжі. Щоб забезпечити необхідний рівень лютеїну за рахунок мандаринів, їх довелося б щодня вживати мішками (за добової норми споживання лютеїну 5 мг цих цитрусів знадобилося б 3,5 кг). Простіше комбінувати в раціоні цитруси з іншими лютеїновмісними продуктами: капустою, шпинатом, петрушкою та жирами, що підвищують його засвоюваність.

Корисні властивості мандаринів

Органічну сполуку холін організму теж доводиться видобувати з їжі, тому що сам він його майже не виробляє. Ця речовина необхідна для передачі нервових імпульсів, забезпечення роботи нервової системи та збереження пам’яті. Як гепатопротектор, холін транспортує жири в печінці, контролює рівень інсуліну та забезпечує вплив на вуглеводний обмін. Отримати холін виключно з мандаринів важко: їх довелося б з’їсти 5 кг. Тому у харчуванні мандарини рекомендується доповнювати іншими продуктами з холіном: пшеницею, рисом, яйцями чи печінкою.

Правильне вживання мандаринів

У профілактиці та терапії плоди мандарину використовуються для регулювання функцій шлунково-кишкового тракту, але користь вони принесуть лише при помірному вживанні, бо підвищують кислотність шлункового соку. Це означає заборону на включення цитрусів у повсякденний раціон при гастриті та виразковій хворобі. Окрім того, мандарин, як і інші цитрусові, викликає алергічні реакції. Вживання мандаринів обмежується небезпечними властивостями, що їх потрібно враховувати людям із підставами для протипоказань.

Правильне вживання мандаринів

Як продукт, багатий на глюкозу, плід мандарину підвищує вміст цукру в крові, що виключає його вживання при діабеті. А нарингін блокує в печінці ферменти, котрі відповідають за всмоктування ліків, тому через посилення чи продовження дії фармацевтичних препаратів їх не слід приймати одночасно з витяжкою зі шкірки мандарину. При зовнішньому застосуванні екстракт мандарину є протипоказаним людям із чутливою шкірою та такими дерматологічними особливостями як куперозі розацеа. Може засіб спровокувати і фототоксичні реакції: під впливом вільних радикалів при попаданні на шкіру сонячних променів маємо ризик запалення та загибелі окремих клітин. Концентрований цитрусовий сік є агресивним до зубної емалі, тому мандариновий фреш треба пити лише розведеним і бажано через трубочку.

Народна медицина

Цілителі радять пити мандариновий сік, аби позбавитись гельмінтів, а також для лікування порушень перистальтики кишечника та дизентерії. Ранкова склянка мандаринового соку виводить слиз із бронхів і чинить протимікробну дію. Зовнішньо і в аплікаціях сік можна застосовувати для лікування лишаю, молочниці та інших грибкових захворювань. А мандаринова олія використовується в ароматерапії для підняття тонусу та покращення настрою. Інгаляційна ароматерапія ефірними оліями мандарину знижує болючі відчуття і зменшує тривожність.

Мандарини у народній медицині

Відвар листя при кишковому розладі

Три-чотири листочки мандарину залийте 300 мл води і витримайте на вогні 15 хвилин. Охолоджений відвар приймайте по 100 мл тричі на день.

Настій шкірки для виведення мокротиння

Відхаркувальний засіб для очищення від слизу бронхів готується з висушеної та перемеленої шкірки. Залийте 3 ст. ложки такого порошку 250 мл горілки і поставте на тиждень у темне місце. Вживайте настій по 20 крапель тричі на день перед їдою. Безалкогольний варіант: 1 ст. ложку порошку розведіть у 250 мл теплої води і випивайте склянку протягом дня.

Відвар свіжої шкірки для нормалізації рівня цукру в крові

Шкірку трьох мандаринів залийте літром води і кип’ятіть 10 хвилин. Дайте охолонути і, не проціджуючи, зберігайте у холодильнику. Приймайте засіб по півсклянки двічі на день після їжі.

Відвар і настій шкірки мандаринів покращує травлення, зменшує газоутворення та позбавляє нудоти.

Домашня косметологія

Корисним є мандарин і у догляді за шкірою та волоссям.

Тонізуюча дія

Екстракт мандарину справляє на шкіру охолодний і в’яжучий ефект. Він активізує місцевий кровообіг, покращуючи постачання шкіри киснем та підвищуючи пружність дерми.

Anti-age

Мандарин у догляді за шкірою та волоссям

Противіковий догляд полягає в інтенсивній мікроциркуляції та профілактиці старіння: екстракт мандарину запобігає появі дрібних зморшок.

Регулювання жирності

При жирній шкірі витяжка з мандаринової шкірки звужує пори та зменшує виділення сальних залоз, а при сухій – усуває лущення. У тому й іншому випадку регулюється себорея і покращується зовнішній вигляд волосся.

Парфумерний компонент

Маски, скраби та лосьйони на основі мандаринових олій, цедри та м’якоті оздоровлюють і дезодорують шкіру, тому вони традиційно популярні у домашній косметології.

Приклади масок з мандарину

  • Перед виходом на мороз змащуйте губи бальзамом з мандариновою олією. Готуємо його так: у 10 г розтопленого бджолиного воску додаємо 10 крапель ефірної олії мандарину, ½ ч. ложки пальмової олії та 1/3 ч. ложки олії какао.
  • Для освіжаючої маски очищаємо мандарин від шкірки, роздавлюємо м’якоть у кашку, додаємо ½ ч. ложки меду або сметани і наносимо на обличчя двічі на тиждень на 15 хвилин, змиваючи водою.
  • У скрабі-масці з мандарином та пластівцями кашку з м’якоті плоду змішуємо з 1 ч. ложкою жирних вершків та 1 ст. ложкою подрібнених ячмінних пластівців. Наносимо скраб на обличчя масажними рухами і за 15 хвилин знімаємо серветкою.
  • У тонізуючій масці з цедри використовуємо висушену таподрібнену в кавомолці мандаринову шкірку. Змішуємо 1 ст. ложку такого порошку з 1 ч. ложкою сметани та одним яєчним жовтком. Наносимо маску на 20 хвилин на обличчя, виключаючи зону очей.
  • Маска для волосся від лупи та сальності готується із соку двох мандаринів та 1 ст. ложки гірчиці. Наносимо склад по всій довжині волосся і через 20 хвилин змиваємо водою з шампунем.

Кулінарні можливості

У кулінарії мандарини використовуються як у свіжому вигляді, так і в компотах, сиропах, вареннях чи джемах. При приготуванні варення закладайте шкірку разом із м’якоттю: цедра посилить мандариновий смак десерту і додасть йому пікантної терпкості. Гармонійним є поєднання мандаринів та рису. Як пряність цитруси додаються до м’ясних та рибних страв. При цьому рекламу смаку в назві рецептів забезпечують саме мандарини: важко утримати слинки від гастрономічного захоплення «Качкою з мандаринами», «Червоною капустою з мандаринами, нашпигованими гвоздикою» або «Ескалопами з індички в мандариновому маринаді».

Мандарини у кулінарії До Нового року ароматні мандарини можна використовувати як коктейльні складові в алкогольних та безалкогольних напоях. Не відмовляйте собі в задоволенні продегустувати комбінацію мандаринів, шампанського та ігристих вин із бодяном та кардамоном. Оцініть глінтвейн із підігрітого червоного вина з мандаринами, гвоздикою, корицею та лемонграсом. А дітям запропонуйте смачнийі корисний мандариново-банановий смузі.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.