Недостатньо повноцінний сон позбавляє здатності до співпереживання. Такий взаємозв’язок між сном та емпатією виявили науковці з Каліфорнійського університету в Берклі (США).
Учені й раніше не сумнівалася в користі доброго нічного сну. А тепер дослідники зацікавилися його впливом на здатність співчувати. Зрештою, дійшли висновку, що нестача сну або ж недостатньо якісний сон зменшують бажання допомагати іншим, повідомило видання BBC Science Focus. Без повноцінного нічного відпочинку люди стають егоїстичнішими. А це негативно позначається на їхніх соціальних комунікаціях.
На першому етапі дослідження науковці поміщали групу з 24 здорових дорослих добровольців у сканер фМРТ (функціональної магнітно-резонансної томографії. – Ред.). Спочатку – після восьмигодинного сну, а потім – після того, як учасники експерименту зовсім не спали вночі. Виявилося, що частини мозку, які відповідають за емпатію, після недосипу стають менш активними.
На другому етапі вчені попросили 100 добровольців розповісти про якість свого сну. Особливу увагу було зосереджено на кількості пробуджень протягом ночі. Потім науковці перевірили готовність опитаних виконувати певні завдання. Приміром, тримати відчинені двері ліфта для незнайомця.
Команда помітила, що внаслідок погіршення якості сну люди втрачають бажання допомагати іншим. 78 відсотків протестованих учасників, що погано спали, із меншою ймовірністю простягали руку допомоги.
Дослідники також зазначили, що в районах, де населення переходить на літній час, спостерігається 10-відсоткове зменшення пожертв на благодійність – порівняно з тими районами, де час сну не скорочено.
Таким чином, якісний сон впливає на нашу готовність бути чуйними і корисними. Як стверджують дослідники, якщо людина не дбає про своє психічне здоров’я та емоційний резерв, вона не може дбати і про інших.
Чому співчувати так важливо
Команда, що виклала свої висновки в журналі PLOS Biology, назвала емпатію фундаментальною рисою homo sapiens, однією з найпотужніших сил, що обумовила виникнення сучасних цивілізацій.
Здатність до співчуття є барометром нашої поведінки стосовно інших. Уміння співпереживати конче необхідне, аби створювати та розвивати стосунки. Ця властивість, як вважають науковці, потрібна для нашого психічного та емоційного добробуту. Емпатія – це клей, що скріплює суспільство та спільноти.
Фото: www.sciencefocus.com, www.pexels.com