Святкові лайфхаки: як пофарбувати яйця на Великдень

У технологіях ритуального оздоблення знайдеться застосування буряковому відвару, лушпинню цибулі та іншим підручним харчовим барвникам.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

У забарвленому великодньому яйці християни бачать символ відродження життя, знак віри та надії на диво. Біблійна легенда розповідає, як зцілена Господом від злого духа Марія Магдалина першою понесла звістку про воскресіння Христа. Прийшовши зі скромним підношенням до римського імператора, мироносиця простягла йому куряче яйце і сказала: «Христос Воскрес». Тиберій заперечив, що це так само неможливо, як стати білому яйцю червоним. Та прямо на його очах яйце раптом змінило колір, підтвердивши диво воскресіння. На згадку про таїнство спасіння і на славу вічного життя з’явилася традиція фарбувати яйця на Великдень. Як це зробити різними способами, розповідаємо напередодні найзначнішого православного свята, що випадає у 2024 році на 5 травня.

zhinka z koshykom krashanok - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Варимо яйця

Перед декоруванням яєць їх потрібно зварити. Щоб під час цього процесу не тріснула шкаралупа, у воду для варіння додаємо сіль (1 ч. ложку солі на 1 л води), а яйця з холодильника нагріваємо природнім чином до кімнатної температури.

Важливо все робити охайно: за допомогою шумівки дбайливо опускаємо яйця в каструлю з водою, уникаючи удару об стінки та дно. Не можна варити яйця при сильному кипінні: зменшуємо силу буріння нагрітої до 100°C води зменшенням вогню з максимального до середнього.

Яйця не круто варяться приблизно 3 хвилини після закипання води, «в мішечок» – близько 5 хвилин, круто – 10 хвилин. Перед фарбуванням яйця охолоджуємо та висушуємо.

krashanky - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Як пофарбувати яйця барвниками

У продажу є готові барви для великодніх яєць. Вони випускаються в порошках, таблетках, пастах або гелях. На упаковці такої продукції мають бути позначення номенклатури харчових барвників: Е102, Е104, Е110, Е120, Е122, Е124, Е131, Е132, Е133, Е142, Е160, Е163, Е181. Будь-яка з цих речовин дозволена санітарними нормами для контакту з харчовими продуктами. Але барвники невідомого складу використовувати не можна, аби уникнути отруєння.

Для фарбування яєць найпростішим способом – сухим барвником – потрібно захиститися рукавичками та приготувати найбільш стійку до фарб ємність. Найкращим вибором буде скляний посуд: інші матеріали можуть забарвитися разом із яйцями. Наливати в ємність теплу воду потрібно з таким розрахунком, щоб вона вкрила яйця цілком. Для кращого закріплення барвника на шкаралупі додаємо у воду оцет (1 ст. ложка 9-процентної кислоти на склянку води).

lotky dlya yayecz farbyna stoli - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Засипаємо у воду харчовий барвник. Одна упаковка розрахована на 200 мл рідини. Менша чи більша кількість порошку з пакетика забезпечить бажану концентрацію кольору. Опускати яйце в розчин із барвником треба ложкою. Залежно від глибини кольору фарбування займає від 2 до 10 хвилин. Після цього викладаємо яйця на паперовий рушник або серветку (щоб не забруднити фарбою стільницю, «килимок» розташовуємо на деко). Коли яйця висохнуть, їм можна надати блиск олією: наносимо кілька крапель на серветку і обтираємо забарвлену шкаралупу.

Як пофарбувати яйця з візерунком

Гелевий харчовий барвник є зручним тим, що його не треба розчиняти та змішувати: продукт повністю готовий до використання. Можна лише додати трохи води та перемішати барвник для зменшення насиченості кольору.

Зробити вигадливий малюнок на шкаралупі дозволяють гелеві барвники різних кольорів та паперові серветки. Для кожного кольору використовуємо окрему скляну ємність. Варене яйце загортаємо в розгорнуту паперову серветку, розташувавши його по центру.

riznokolorovi yajczya - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

На обернене серветкою яйце в довільному порядку наносимо пензликом гелеві барвники різних кольорів. Після висихання обережно прибираємо зі шкаралупи серветку і захоплюємося фантазією художника. Цим способом можна досягти вишуканих візерунків, дизайн яких визначає автор розмальовки.

Як пофарбувати яйця лушпинням цибулі

До появи харчових барвників великодні яйця було прийнято фарбувати натуральними матеріалами – березовим листям, кропивою, буряком або дубовою корою. А позаяк у господинь завжди було під рукою цибулиння, воно і стало найпопулярнішим способом декорування шкаралупи. За допомогою цибульного пігменту яйця можна пофарбувати в кілька красивих відтінків – від жовто-коричневого до коричнево-червоного.

Проте цей пігмент дуже важко відмивається, враховуйте це при виборі посуду. Емальовану каструлю зіпсуєте назавжди: з емалі фарба практично не виводиться. Краще послужитися ємністю із нержавіючої сталі: пігментне забруднення на такому посуді очистять сода та оцет. На фарбування лотка з 20 яєць знадобиться лушпиння десятка великих цибулин. Використовуємо для цих цілей лушпиння жовтої та червоної цибулі (окремо або в комбінації).

lushpynnya czybuli yajczya - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Заливаємо в каструлі цибулиння водою і даємо постояти 30 хвилин для виділення барвника. Щоб отримати більш яскравий колір шкаралупи, попередньо протираємо яйця оцтом або додаємо 3 ст. ложки оцту в каструлю. Ставимо посуд на середній вогонь і кип’ятимо лушпиння цибулі 40 хвилин. Виймаємо використане лушпиння і варимо в пофарбованій воді сирі яйця 10 хвилин. Але якщо однорідність кольору шкаралупи не є важливою, можна варити яйця прямо в лушпинні. Так пігменту для фарбування буде більше, а через торкання цибулиння до яєць у різних місцях шкаралупа отримає нерівномірне забарвлення. Це справляє декоративний ефект.

Як пофарбувати яйця куркумою

Цю мелену індійську пряність роблять із рослини сімейства імбирних: її кореневище містить натуральний жовтий барвник – куркумін. Шкаралупа забарвиться у золотисто-жовті відтінки.

Заливаємо куркуму водою у пропорції 2 ст. ложки прянощі на 1 л води (для отримання більш насиченого кольору кількість барвника збільшуємо). Варимо розчин на слабкому вогні протягом 20 хвилин. Знімаємо відвар з вогню і даємо йому охолонути. Для інтенсивності кольору додаємо в каструлю 2 ст. ложки оцту.

Поміщаємо у відвар куркуми зварені яйця. Для якісного фарбування вони мають там полежати 2 години. Можна так само зварити у відварі куркуми сирі яйця. Колір у кожному випадку буде різним.

kurkuma yajcze - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Як пофарбувати яйця буряком

Рожеві та малинові тони шкаралупі наддасть коренеплід із борщового набору. Але не забуваємо захистити від чіпкого барвника кухонні поверхні, шкіру на руках та нігті.

Вичавлюємо сік із буряка. Можна просто натерти коренеплід на тертці і віджати з подрібнених частинок сік у марлі. Отриманої кількості забарвлюючої рідини має вистачити для повного занурення в нього яєць.

Додаємо до бурякового соку 1 ст. ложку оцту та поміщаємо туди гарячі після варіння яйця. У натуральному барвнику варені яйця мусять полежати щонайменше 15 хвилин. Чим довше вони там фарбуватимуться, тим яскравішими стануть.

buryak yajczya - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Як пофарбувати яйця каркаде 

Якщо трав’яний чайний напій із сушених пелюсток суданської троянди має бордовий або червоний колір, то пофарбована таким пігментом яєчна шкаралупа виходить у синьо-бузкових відтінках.

Щоб мати можливість контролювати фарбування, краще не варити яйця прямо з червоними квітами, а класти зварені яйця в готовий відвар і витримувати їх у фарбнику від однієї години до декількох годин, залежно від бажаної глибини синього кольору.

Заливаємо окропом каркаде (близько 70 г заварки на 1 л води) і додаємо в каструлю 2 ст. ложки оцту. Даємо відвару настоятися протягом 15 хвилин. Для отримання рівного кольору шкаралупи відвар потрібно процідити, а для фантазійного «живопису» заварку в процесі фарбування залишаємо.

Як пофарбувати яйця червонокачанною капустою

Якщо хочете отримати гарні блакитні або сині яйця, потрібний пігмент забезпечить червонокачанна капуста. Шинкуємо качан і заливаємо великі шматки капусти водою. Що більшою буде овочева маса у каструлі, тим яскравіше отримаємо колір.

Варимо капусту півгодини після закипання. Остуджуємо відвар із капустою до кімнатної температури. Проціджуємо, відокремлюючи фрагменти овочу. Вливаємо 2 ст. ложки оцту та розмішуємо.

У готовий натуральний барвник поміщаємо варені яйця та витримуємо їх там від 20 хвилин до 4 годин. Тривалий час фарбування підвищить яскравість кольору.

yajczya kapusta czybulya na stoli - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Як виготовити дряпанку

Так називається великоднє яйце з візерунком, нанесеним на шкаралупу гострим предметом. У якості інструменту в давньому методі декорування яєць до Великодня застосовуються шило або голка.

Відварюємо яйця і фарбуємо їх у вибраний колір одним із перерахованих методів. Краще використовувати яйця з білою шкаралупою – вони легше дряпаються, порівняно з темними яйцями.

Голкою чи шилом подряпуємо на фарбованій шкаралупі необхідний орнамент або якийсь малюнок. Щоб не зіпсувати цілісність яйця, працювати з гострим предметом потрібно дуже обережно.

yajcze na gilochczi - Спосіб життя, Їжа - 50Plus

Як зробити декупаж на шкаралупі

Ця техніка полягає у декоруванні яйця приклеєними до нього зображеннями. Прикрашаємо поверхню візерунками із паперових серветок. Фіксуємо картинки на шкаралупі білком сирого яйця.

Беремо серветку, відокремлюємо верхній шар із малюнком і вирізаємо візерунок, що його хочемо приклеїти на яйце. Відокремлюємо від сирого яйця жовток і залишаємо для роботи лише білок. Розташовуємо на яйці візерунок, вмочуємо в білку пензлик і приклеюємо папір до шкаралупи, наносячи білок поверх малюнка. Даємо фіксатору висохнути: на цей момент папір надійно прилипне до яйця.

Слід пам’ятати, що до декорування харчових продуктів придатні лише безпечні матеріали. Не використовуйте для цих завдань хімічний клей – силікатний, ПВА, взуттєвий чи універсальний – і уникайте прикріплення дрібних предметів: бісеру, намистин тощо.

…Займаючись великодніми приготуваннями та готуючи страви на розговіння, налаштовуйтеся на добро і беріться за роботу лише в піднесеному настрої, адже святкова творчість потребує світлих емоцій.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU