Однак не всі експерти зі здоров’я свійських тварин із цим погоджуються. Серед них науковці з Ліверпульського університету (Велика Британія), котрі опублікували звіт про своє нове дослідження. Команда, що працювала під орудою професора Олександра Германа, запевнила: значення рослинного раціону для здоров’я собаки перебільшено.
Як усе почалося
Суперечки спричинили кілька попередніх досліджень, автори яких стверджували: веганський раціон є найздоровішим та найбезпечнішим вибором для собак.
Нині опубліковано кілька наукових робіт щодо впливу веганської їжі на здоров’я собаки. Деякі з них є експериментальними когортними дослідженнями, що відстежували різні показники здоров’я собак, коли ті «сиділи» на веганській дієті.
Найтривалішим було 12-місячне дослідження 2024 року. Під час нього 15 собак-учасників їли сухий корм, виготовлений з рослинних інгредієнтів. Усі песики залишилися здоровими. Побічних ефектів не спостерігалося. Однак, оскільки контрольної групи в цьому дослідженні не було, важко уявити, що рослинна дієта перевершила традиційну.
У деяких опублікованих дослідженнях стверджується, що собаки, яких годують веганською їжею, здоровіші за своїх співбратів-м’ясоїдів. Однак автори цих праць робили висновки на основі опитувань власників собак. А такий підхід важко назвати об’єктивним. Адже ключовою інформацією тут є спогади та уявлення людей.
Тобто вчені фактично вивчали їхні думки про те, наскільки здорові їхні песики, а не реальне здоров’я тварин.
У наймасштабнішому з цих опитувань, опублікованому 2022 року, було зібрано дані більш ніж 2000 власників собак. Зокрема й про те, що тварини зазвичай їли.
Власників просили пригадати подробиці ветеринарного догляду за їхніми собаками, а також повідомити, наскільки, на їхню думку, тварини є здоровими. Результати показали, що собаки, яких годували веганською їжею, почувалися краще, ніж ті, яких годували традиційно.
Що показало нове дослідження?
Ліверпульська команда провела подальший аналіз даних вихідного дослідження, використовуючи різні статистичні методи та створивши ефективні моделі для тлумачення інформації. Науковці вивчили різні змінні власників та собак, приділивши особливу увагу раціону перших та других.
Наприклад, учені розглянули вік, стать та освітній статус власника. А ще урахували стать, породу, вік собаки і те, чи був він кастрований. Деякі статистичні моделі включали також змінні ветеринарної допомоги, пише Science Alert.
Автори нового дослідження виявили, що думка власників про здоров’я собаки передусім пов’язана з віком собаки. Господарі молодших собак повідомляли, що в їхніх улюбленців здоров’я краще. Інші змінні (такі як вік та освіта власника, а також розмір породи) теж фігурували в аналізі.
Зрештою дослідники виявили, що зв’язок між веганським кормом для собак і станом їхнього здоров’я, про який повідомляли власники, був мінімальним у всіх моделях.
Але чому вчених-попередників так захопила ідея собачого веганства? Однією з відповідей може бути така, мовляв, в обстеженій ними популяції собак-веганів було значно більше, ніж очікувалося.
Ліверпульці також помітили, що майже всі власники, які годували своїх собак їжею рослинного походження, дотримувалися веганської або вегетаріанської дієти.
Тобто, на результати опитувань свідомо чи несвідомо впливали переконання власників. Якщо люди вважали рослинну їжу найкращою для себе, вони проєктували свій стиль харчування на раціон свого собаки.
Як підсумували автори нового британського дослідження, найважливішим для здоров’я собаки є правильно складений, збалансований раціон. Він має містити продукти тваринного та рослинного походження відповідно до науково обґрунтованих рекомендацій.
Фото: pixabay.com