Планета марнотратів: безготівкові розрахунки підбурюють до більших витрат

Австралійські науковці стверджують, що оплата карткою провокує покупця витрачати більші суми, ніж розрахунок готівкою.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нове дослідження показало, що безготівкові платежі безповоротно змінили нашу купівельну поведінку.

Готівка слугувала нам вірою і правдою понад 3000 років. Але тепер населення розвинених країн дедалі частіше віддаляється від «живих» грошей. Науковці вважають, що ця тенденція аж ніяк не допомагає людям краще заощаджувати свої бюджети. Навіть навпаки: згідно з новим дослідженням, безготівкові платежі змушують покупців витрачати більші суми.

Щоб дійти такого висновку, команда з Університету Аделаїди та Мельбурнського університету провела метааналіз понад 70 раніше опублікованих наукових статей. Їхні автори вивчали споживчі звички 11 тисяч учасників із 17 країн світу.

Дослідники припустили, що, використовуючи на касі картку або мобільний телефон, ми менш суворо стежимо за своїм бюджетом, ніж коли розраховуємося банкнотами чи монетами. Це відбувається, можливо, тому, що в цей момент ми не завжди маємо конкретне уявлення про те, скільки саме грошей насправді витрачаємо.
«Використовуючи готівку, люди фізично перераховують та передають банкноти й монети, що робить процес витрати більш помітним», – сказав доктор Лахлан Шомбургк, провідний автор дослідження з Університету Аделаїди.

«Ми рекомендуємо споживачам завжди носити із собою готівку замість карток, оскільки це діє як метод самоконтролю», – додав він.

гаманець

Про що дізналися вчені

Під час метааналізу дослідники виявили, що цей ефект особливо помітний, коли йдеться про статусні покупки, наприклад, розкішний одяг або ювелірні прикраси.

Також команда з подивом констатувала, що електронні розрахунки не пов’язані зі збільшенням сум чайових або доброчинних пожертвувань.

Було також виявлено зв’язок між кращими економічними умовами у країні та більшими сумами безготівкових розрахунків. Науковці також зазначили, що з часом досліджуваний ефект безготівкових платежів стає слабшим. Команда припустила, що в міру того, як безготівкові платежі стають поширенішими, вони дедалі рідше вводять покупців в оману. Це звикання, ймовірно, посилюватиметься з кожним кроком землян до безготівкового суспільства.

оплата карткою в інтернеті

У незабарному майбутньому вчені прагнуть розширити дослідження останніх тенденцій щодо витрат та новітніх платіжних технологій, включаючи криптовалюту, розповіло видання Science Alert.

«Перехід до безготівкового суспільства здається майже неминучим. Я вважаю, що це дослідження має вирішальне значення, оскільки воно проливає світло на аспект цього переходу, що зазвичай випадає з поля нашої уваги: ​​як методи оплати впливають на нашу купівельну поведінку», – зауважив доктор Шомбургк. За його словами, це розуміння допоможе нам приймати більш обґрунтовані рішення про ту чи іншу покупку.

Результати дослідження опублікувало видання Journal of Retailing.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU