З віком нарциси стають чуйнішими: психологи

Швейцарські дослідники виявили, що почуття власної важливості в нарцисичних людей слабшає з роками.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Науковців Бернського університету зацікавило, як змінюються нарциси з віком. Вчені виявили, що нарцисичні особи стають емпатичнішими, приємнішими та щедрішими. Однак повністю не позбавляються гіпертрофованого почуття власної важливості.

Як стверджує університетська команда, люди, які в дитинстві були більш нарцисичними, ніж їхні однолітки, зазвичай залишаються такими і в дорослому житті.

Про що дізналися науковці

Вчені проаналізували дані 51 попереднього дослідження, в яких взяли участь 37 247 осіб віком від 8 до 77 років. Під час роботи дослідники вивчали вікові зміни в поведінці учасників, що належали до трьох типів нарцисизму: агентного, антагоністичного та невротичного.

чоловік з короною стоїть на іншому, як на містку

Агентний нарцисизм передбачає перебільшене почуття величі та сильну потребу в захопленні. Антагоністичний характеризується низьким рівнем емпатії та прагненням експлуатувати інших, розповіло видання Daily Mail. Тоді як невротичний нарцисизм пов’язаний з порушенням емоційної регуляції, підвищеною чутливістю, невпевненістю в собі та неприйняттям критики.

Аналіз показав, що у представників усіх трьох типів прояви нарцисизму з віком слабшають. Проте вчені помітили, що повністю змінити нарциса неможливо. Прояви нарцисизму будуть раз у раз даватися взнаки, хоча люди із загостреним почуттям власної важливості з роками виявлятимуть більше приязності, чуйності та щедрості.

«Соціальні ролі, які ми виконуємо в дорослому віці, наприклад, партнера, батька, працівника тощо, спричиняють розвиток зрілих особистісних характеристик, зокрема, нижчого рівня нарцисизму», – пояснив доктор Орт.

дівчинка спить на руках у дідуся

Але загалом результати свідчать про те, що нарцисизм – досить стабільна риса особистості, зазначив доктор Ульріх Орт, провідний автор дослідження.

«Ці результати мають важливі наслідки з огляду на те, що високий рівень нарцисизму впливає як на власне життя нарцисів, так і, навіть більшою мірою, на життя їхніх сімей та друзів», – додав він.

Часом нарцисичні риси бувають корисними, адже завдяки їм людина нерідко стає успішною та знаменитою. Однак більшою мірою такі особливості вдачі є руйнівними, адже нарциси є людьми конфліктними.

Висновки з дослідження опублікував журнал Psychoological Bulletin.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU