Цей стан знайомий багатьом людям. Але, як стверджують фахівці за сну, цілком нормально прокидатися о третій чи четвертій ранку. До того ж більшість з нас насправді прокидаються навіть не один, а кілька разів за ніч. Чому це відбувається?
Протягом ночі ми всі проходимо крізь кілька циклів сну. Кожен із них починається з легкого сну, що потім змінюється глибшим сном, коли ми входимо у фазу повільного сну. Після цього настає активніша фаза швидкого руху очей (ШРО), після якої ми з великою ймовірністю прокинемося, перш ніж заснути знову.
Весь цей процес охоплює близько чотирьох годин. Тож якщо ви зазвичай лягаєте спати об 11-12 вечора, маєте очікувати, що до короткого пробудження між фазами мине близько трьох годин. В ідеалі, це переривання сну не триватиме більш ніж кілька хвилин. Однак якщо ви випадково потрапите в пастку негативної розумової спіралі, то відчуєте, що нездатні знову заснути.
Сомнологи зазначають, що у пробудженні серед ночі не обов’язково винен стрес. Але він може перетворити наші короткочасні пробудження на правдиві муки. До того ж ми, виявляється, схильні бути менш раціональними в наших нічних роздумах, ніж удень. Тому наші проблеми завжди здаються набагато серйознішими о третій ночі, розповіло видання IFLScience.
За словами психолога та когнітивного терапевта Грега Мюррея, це відбувається, адже ми знаємо, що насправді нічого не можемо зробити, аби розв’язати проблему в цей час. Удень ми можемо активно долати труднощі, але вночі все, що ми здатні робити, це тривожитися. Саме так ми влаштовані.
Чи можливо боротися з цими гнітючими пробудженнями? Пан Мюррей рекомендує практикувати так звану медитацію усвідомленості. Коли ми прокидаємося серед ночі, то маємо зосередитися на своєму подиху або почуттях. Це допомагає заспокоїти розум та здолати занепокоєння. Якщо пощастить, така практика сприятиме швидкому засинанню. А якщо спроба не увінчається успіхом, варто почитати книжку, яка відірве від тяжких думок, каже Грег Мюррей.
Фото: pexels.com