Медики б’ють на сполох. Хоча деменція значно частіше атакує літніх осіб, щороку в сотень тисяч людей лікарі діагностують деменцію молодого віку (ДМВ). Масштабне дослідження команди Ексетерського університету (Велика Британія) та Маастрихтського університету (Нідерланди) пролило світло на причини цього явища.
Більшість попередніх досліджень, присвячених недоумству, зосереджувалися на генетиці, а саме – на передачі захворювання від покоління до покоління. Але теперішня робота охопила значно більше сфер та визначила низку різних факторів здоров’я та способу життя, що пов’язані з ризиком розвитку ДМВ.
«Це найбільше і найпереконливіше дослідження такого роду, що коли-небудь проводилося. Воно вперше показало, що можна вжити заходів стосовно зниження ризику цього виснажливого захворювання, впливаючи на різні фактори», – заявив епідеміолог Девід Ллевеллін, співавтор роботи.
Про що дізналися вчені?
Команда проаналізувала дані про стан здоров’я та спосіб життя 356 052 британців віком до 65 років. Як виявилося, найвищий ризик розвитку ДМВ був пов’язаний з низьким соціально-економічним статусом, соціальною ізоляцією, порушенням слуху, інсультом, діабетом, захворюванням серця та депресією.
Дефіцит вітаміну D та значний рівень С-реактивного білка (вироблюваного печінкою у відповідь на запалення) також означали дуже високий ризик, як і наявність двох варіантів гена ApoE4 ε4 (генетичний сценарій, пов’язаний із хворобою Альцгеймера).
А тим часом взаємозв’язок між алкоголем та ДМВ учені назвали «складним», розповіло видання Science Alert. У той час як зловживання алкоголем призводило до підвищення ризику, помірне вживання корелювало зі зниженим ризиком (можливо, тому, що люди в цій групі були загалом здоровішими).
Високий рівень освіти та більш низька фізична слабкість, виміряна за вищою силою рукостискання, були пов’язані з нижчим ризиком ДМВ.
«Окрім фізичних факторів, важливу роль відіграє також психічне здоров’я, зокрема, запобігання хронічному стресу, самотності та депресії», – зауважив нейроепідеміолог Себастьян Келер.
Усі ці відомості допомогли заповнити прогалини у знаннях про деменцію молодого віку. Завдяки отриманій інформації медики зможуть розробити кращі методи її лікування та профілактичні заходи.
А те, що більшість цих факторів піддається зміні, дає більше надії тим, хто шукає способи перемоги над деменцією. Зрештою ризик розвитку раннього недоумства можна знизити, якщо вести здоровіший спосіб життя.
«Молода деменція загрожує дуже серйозними наслідками, оскільки люди, які страждають на неї, зазвичай мають роботу, дітей і напружене життя», – зазначив нейробіолог Стіві Хендрікс.
Результати дослідження опублікував журнал JAMA Neurology.
Фото: pixabay.com