Схуднення – складний процес, але не набрати вагу після цього – то справжній виклик. Дослідження показують, що люди, які дотримуються дуже низькокалорійних дієт (800-1200 калорій на день), відновлюють від 26 до 121% своєї втраченої ваги вже через 5 років.
Ті, хто дотримується поведінкових програм вагового контролю, відновлюють 30-35% своєї втраченої ваги вже через рік. Навіть при використанні ліків для схуднення через рік відновлюється приблизно дві третини ваги. Тобто ця проблема існує незалежно від методу схуднення.
Причини повернення ваги після схуднення
Існує чимало причин, чому люди повертають втрачену вагу. По-перше, важко підтримувати мотивацію та стежити за ваговими позначками після досягнення значного прогресу щодо схуднення. Спостерігати за зменшенням числа на вагах є більш мотиваційним, ніж за його збільшенням.
По-друге, часто важко зберегти зміни способу життя, як під час схуднення, та постійно дотримуватися їх у довгостроковій перспективі. Наприклад, доволі складно постійно виключати цілі групи продуктів з раціону.
По-третє, втрата ваги може спровокувати посилене вироблення гормонів голоду і навіть уповільнити метаболізм. Ці зміни можуть ускладнити опір переїданню та посприяти відновленню вагових позначок з часом.
Проте експерти мають і втішні новини. Як зазначає видання Sciencealert, існують перевірені методи, що дозволяють запобігти відновленню скинутої ваги у довгостроковій перспективі.
ТОП-7 методів для утримання скинутої ваги
Будьте гнучкими
Важливо розуміти, що підтримання нормальної ваги потребує контролю протягом усього життя. Мати жорсткі очікування та вважати, що завжди можна ідеально дотримуватися змін, нереально.
Тому не слід відчувати себе винним через це. Натомість складіть плани, які допоможуть дотримуватися правильного шляху. Наприклад, при переїданні на вихідних слід додати у свій розпорядок додаткові прогулянки на наступний тиждень.
Почуваючись винними через недосягнення цілей, люди нерідко відмовляються від своїх зусиль взагалі. Ця порада може запобігти підходу «все або нічого» до контролю ваги.
Плануйте можливі зриви
Слід визнати, що зусилля з контролю ваги неодмінно будуть мати перешкоди – наприклад, свята, дні народження, весілля тощо. Тому потрібно планувати подолання цих збоїв.
Наприклад, збираючись на барбекю, можна взяти із собою більш здоровий та менш калорійний варіант – овочевий шашлик. Це допоможе насолоджуватися особливими випадками без турботи за додаткову вагу після них.
Пишайтеся своїми досягненнями
Важливо пишатися собою при досягненні своїх цілей, незалежно від числа на вагах. Зосередження на меті, а не на результатах з більшою імовірністю допоможе дотримуватися правильної поведінки для підтримки дієти.
Виробіть звички
Наявність певних звичок щодо схуднення, які менше залежать від коливань мотивації, допоможе зберегти втрату ваги. Також можна створити деякі нові звички після схуднення. Наприклад, піти на післяобідню прогулянку або піднятися сходами, коли це можливо.
Будьте активні
Фізична активність – один із найважливіших чинників утримання ваги, адже дозволяє компенсувати частину калорій, які ми споживаємо. Проте дослідники зазначають, що краще за все – робити те, що вам найбільше до вподоби.
Таким чином ви будете дотримуватися такої фізичної активності у довгостроковій перспективі. Проте дослідження показують, що для підтримки втрати ваги слід намагатися бути активними принаймні 250 хвилин щотижня.
Регулярно зважуйтесь
Протягом тижня вага коливається на 1-2 кг. Регулярне зважування дозволить розробити персоналізований діапазон вашої найвищої та найнижчої середньої ваги та стежити за тим, чи потрібно вносити якісь зміни у свій раціон та фізичні вправи, щоб зберегти свою втрату ваги. Таким чином можна коригувати свою поведінку, коли це необхідно.
Зосередьтеся на клітковині під час сніданку
За дослідженням, майже 97% людей, які підтримували свою вагу, снідали щодня. Дослідники стверджують, що щоденний раціон з овочів та продуктів з високим вмістом клітковини, таких як хліб грубого помелу, коричневий рис і овес, швидше за все сприяють уникненню відновлення ваги. Вживання такої їжі дозволяє відчувати ситість і при цьому їсти менше.
Підтримувати результати схуднення може бути важко, але це не означає, що неможливо. Навіть якщо ви можете зберегти лише невелику частину втраченої ваги, пам’ятайте, що це може бути дуже корисним для вашого здоров’я.
Фото: pixabay.com