«Навіщо я все це зберігаю?» – таке питання ставить собі чи не кожен з нас, оглядаючи захаращену комору.
Мері Дозьє, психологиня-дослідниця з Університету штату Міссісіпі (США), присвятила свою діяльність так званому розладу патологічного накопичення, особливо в людей віком за 60 років. Вона розповіла, що керує потребою зберігати непотрібні речі та як позбутися мотлоху в домі за допомогою простого методу.
За її словами, розладом патологічного накопичення називають психіатричний стан, що виражається у зберіганні речей і труднощах з порятунком від цієї звички. Клінічно важкий розлад накопичення призводить до такого неймовірного безладу в будинку, який заважає повсякденній діяльності та навіть загрожує пожежею.
На жаль, з проблемою безладу стикається багато дорослих людей, навіть якщо вони не відповідають клінічним критеріям розладу патологічного накопичення.
Зберігання речей, що мають сентиментальне забарвлення або які начебто можуть стати в пригоді в майбутньому, є природною частиною дорослішання. Однак у деяких людей ця тенденція з часом посилюється настільки, що зрештою вони справді відповідають критеріям розладу накопичення.
Розвиток цього розладу вчені пояснюють, зокрема, віковими змінами у виконавчих функціях та труднощами з прийняттям рішень. За свідченням психологині, проблеми з викиданням речей виникають через стрес під час прийняття рішень. Але є й інші причини зберігання непотребу.
Несподіване відкриття
Торік команда Мері Дозьє провела дослідження за участю дорослих людей з розладом накопичення, яким виповнилося 50 та більше років. Психологи виявили, що цей стан може бути зумовлений альтруїзмом, тобто бажанням допомагати іншим.
Команда зіставила профілі особистості учасників із профілями дорослих людей без розладу накопичення (тієї самої статі та вікової категорії). Вчені виявили, що порівняно з другою групою, учасники дослідження мали високі бали з альтруїзму, розповіло видання Science Alert.
Від таких людей часто можна почути: «Мені потрібно, щоб це потрапило до гарного дому» або «Потрібно віддати це в хороші руки». Тобто вони накопичують речі не зі страху їх втратити, а тому, що це відповідає їхній альтруїстичній натурі.
Як звільнитися від непотрібних речей?
Мері Дозьє поділилася простим методом позбавлення мотлоху. За словами експертки, хоча її робота пов’язана переважно з літніми людьми, ці поради можуть бути корисними для осіб різного віку.
Передусім потрібно скласти перелік своїх реліквій. А потім оцінити, наскільки вони пов’язані з вашими духовними цінностями. Іншими словами: кожен предмет у вашому домі має відчуватися як такий, що тісно з ними пов’язаний. Наприклад, якщо для вас важливі традиції та віра, ви, ймовірніше, збережете кулінарну книгу, написану старійшинами вашої церкви, а не ту, яку купили у книгарні.
Визначення відповідності речей вашим цінностям допоможе краще мотивувати прибирання простору.
Звісно, подекуди ваші цінності конфліктуватимуть. У такі моменти буде корисно поміркувати про те, чи наблизить вас збереження предмета або відмова від нього до ваших цілей, яких ви прагнете досягти в цьому приміщенні. Наприклад, ви маєте прибрати свій стіл, аби працювати ефективніше. Або ж розчищаєте гармидер на кухні, щоб пекти печиво разом зі своїми внуками.
Також слід пам’ятати, що цінності – річ суб’єктивна. Якщо ви допомагаєте близькій людині викидати мотлох, зберігайте неупередженість. Там, де ви бачите коробку з непотребом, хтось бачить скарб.
Фото: pexels.com