Чотири ключові фактори, що віщують погіршення когнітивних здібностей

Масштабне дослідження за участю людей з хворобою Альцгеймера виявило основні чинники, що впливають на зниження когнітивних функцій.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нове дослідження міжнародної команди науковців має істотне значення не лише для пацієнтів з розумовими розладами, але й для тих, хто їх доглядає.

Науковці, зокрема, довели, що вік, стать, нерегулярні серцеві ритми та рівень щоденної активності є найбільш яскравими предикторами погіршення когнітивних здібностей.

Команда зазначила, що навіть на ранніх стадіях хвороби Альцгеймера когнітивні порушення найкраще прогнозувалися на основі поєднання демографічних, соматичних та функціональних змінних пацієнтів.

Протягом двох років дослідники спостерігали за групою осіб з хворобою Альцгеймера. Починали з 500 пацієнтів. Однак відсоток вибулих був доволі  високим: наприкінці дворічного періоду в дослідженні брали участь лише 169 людей.

Науковці реєстрували дані за численними демографічними, медичними та функціональними факторами, зокрема за наявністю болю, депресії та нейропсихіатричних симптомів.

Показники зниження когнітивних здібностей були наявні у всіх учасників. При цьому дослідники виявили, що старший вік, приналежність до жіночої статі, фібриляція передсердь (проблеми з нерегулярним серцевим ритмом) та труднощі з повсякденною активністю передбачають найбільше зниження когнітивних здібностей.

хвора стара жінка

Ці чотири предиктори, зафіксовані на початку роботи, пояснювали близько 14 відсотків дисперсії когнітивних функцій пацієнтів в останньому кварталі дворічного дослідження.

Вчені зауважили, що від хвороби страждають не лише пацієнти. Навантаження на тих, хто їх доглядав, зростало в міру зниження когнітивних здібностей хворих, розповіло видання Science Alert.

Хоча деякі змінні не були враховані, як-от куріння та вживання алкоголю, результати досить надійні, аби припустити, що чотири названих фактори є достатніми для прогнозування швидкого зниження когнітивних здібностей, спричинених хворобою Альцгеймера.

З кожним дослідженням учені стають дедалі точнішими у прогнозуванні того, як може прогресувати хвороба Альцгеймера. А нещодавно розроблена методика використовує сканування мозку та певні біомаркери для прогнозування зниження когнітивних функцій протягом п’яти років.

Хвороба Альцгеймера є найбільш поширеною формою деменції, яка вражає десятки мільйонів людей у ​​всьому світі. І це число продовжує зростати через старіння населення. Тож такі дослідження допомагають знаходити нові дієві методи лікування та підтримки хворих.

«Ці результати наголошують на важливості комплексного підходу до лікування, що враховує як особливості пацієнта, так і особи, що здійснює догляд», – написали дослідники у звітній статті.

Результати дослідження опублікував журнал PLOS ONE.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU