10 червня – Всесвітній День морозива. Дата свята не просто збігається із початком спекотного сезону. Вона пов’язана зі стартом масового продажу «морозного» продукту в США: вважається, що це сталося 10 червня 1786 року. Через два століття сучасний американський виробник «крижаних вершків» (так буквально перекладається оригінальна назва ice cream) став використовувати цей день для популяризації товарів власного бренду. Масові акції з безкоштовною дегустацією різних видів морозива знайшли прихильників і послідовників по всій країні, а згодом приємна американська традиція отримала підтримку у всьому світі. Тож маємо нагоду ближче познайомитися з героєм свята.
Цікаві факти
- Першим морозивом стала давньокитайська страва, в якій молоко та фрукти подавалися впереміш з льодом. Охолоджуючий десерт поповнив літній раціон привілейованих осіб 5000 років тому.
- Перший вафельний ріжок з морозивом з’явився 1896 року.
- Найбільше морозиво висотою 4 метри та вагою понад 1 тонну приготував англійський кухар Гестон Блюменталь.
- Найбільшу кількість морозива їдять американці: на одного середньостатистичного мешканця в США щорічно припадає 20 літрів цього продукту – в 4 рази більше, ніж в цілому на планеті. Хоча б одне морозиво зазвичай мають у холодильнику 90% жителів країни.
- Населення планети з’їдає від 15 мільярдів літрів морозива на рік: за обсягом це – 7000 олімпійських басейнів.
- Морозиво продається у світі кожні три секунди.
- Найбільшим попитом у світі користується ванільне морозиво: йому віддає перевагу кожен третій споживач. Другим лідером попиту є шоколадне морозиво.
- Назва ванільного сорту морозива в шоколадній глазурі «ескімо» походить від холодного десерту американського кулінара Християна Нельсона «пиріжок ескімосу».
- Французька назва морозива «пломбір» походить від місця першого виготовлення продукту – селища в північно-східній частині країни Пломб’єр-ле-Бем.
- Пломбір відрізняється від молочного та вершкового морозива підвищеною жирністю, тому що виробляється цей продукт не зі звичайного молока, а зі згущеного (або жирних вершків). Тоді як молочне морозиво має жирність до 7%, вершкове – 8-10%, жирність пломбіру становить 10-11%.
Склад та користь
Якщо хочеться морозива, це може сигналізувати про дефіцит кальцію, заліза та триптофану (названі елементи містяться в яйцях, печінці та сирі). Основні переваги продукту – високий вміст кальцію, білка, магнію, калію, фосфору, вітамінів А, B1, B2, B12. Морозиво зміцнює кісткову тканину, оздоровлює серцево-судинну систему, знижує артеріальний тиск і стимулює розумову діяльність.
Завдяки амінокислоті L-триптофану, що міститься в молоці, морозиво знижує напругу, заспокоює центральну нервову систему і покращує сон. Цей продукт є важливим для працездатності та гарного настрою. Смачні ласощі – перевірений антидепресант, що запускає вироблення гормону радості серотоніну, позитивно впливаючи на нервову систему.
Лікарський ефект
Холод є корисним стресом для тіла. Вживаючи морозиво, ми тренуємо імунітет, готуючи за літо організм до сезонних атак інфекцій. Терапевти не забороняють їсти морозиво при застуді, бо холодна їжа лише спочатку охолоджує шлунок, а в міру її перетравлення та розщеплення виділяється тепло, тож людина зігрівається. Морозиво здатне послабити біль у горлі, замінивши прийом знеболюючих ліків. А щоб від холодного продукту не запалився стравохід, їсти морозиво слід помалу і без поспіху. Не варто вживати десерт відразу після морозилки – дайте йому трохи підтанути.
Лікарі розглядають морозиво як ліки від головного болю та болю в горлі. Лікувати морозивом горло при тонзиліті та респіраторних захворюваннях дозволяє здатність холодного десерту знімати набряклість і не дряпати слизову, завдяки своїй м’якій консистенції. Напевно, це найприємніший вид терапії, коли треба забезпечити лікарський ефект і підживити хворого харчуванням. Морозиво «напоїть» і «нагодує» людину за відсутності потягу до їжі. Адже жодна інша їжа при запаленому горлі не викликає апетиту. Багате джерело легкозасвоюваної енергії є оптимальним продуктом для ослаблених хворобою пацієнтів.
Правила вживання
Ласувати головним літнім десертом, як і іншими солодощами, ендокринологи радять у першій половині дня, бо продукт містить комбінацію цукру та насичених жирів. Такий склад сприяє підвищенню рівня «поганого» холестерину і тригліцеридів, а це загрожує закупорюванням артерій. Калорійне морозиво протипоказане хворим з цукровим діабетом, ожирінням та проблемами жовчного міхура (є можливим спазм жовчних проток і порушення травлення). Крім того, морозиво небезпечно їсти гіпертонікам (через вміст тваринних жирів) і людям з непереносимістю лактози.
Протягом дня можна з’їдати не більше одного морозива (вага безпечної порції – 100-150 грамів), не забуваючи про фізичну активність, що сприяє спалюванню калорій. За даними досліджень, низькокалорійне морозиво не лише не шкодить фігурі, а ще і сприяє схудненню: процес спалювання жиру стимулює кальцій, що міститься в морозиві. Що менше інгредієнтів містить холодний десерт, то краще для контролю ваги. Оптимальним варіантом є сорбет, тобто морозиво із натурального соку з м’якоттю. А найкориснішим морозивом, що охолоджує тіло в спеку і втамовує голод, дієтологи вважають пломбір без добавок та наповнювачів. При калорійності 400–500 ккал це збалансоване джерело енергії легкого засвоєння є показаним дітям і дорослим.
Рецепти морозива
Найкращий спосіб уникнути небажаних компонентів – відмовитися від магазинного продукту на користь домашнього. У День морозива радимо приготувати літні ласощі самостійно – це не складно.
Домашнє морозиво з полуницею
Інгредієнти: полуниця – 300 г, молоко – 0,5 л, варене згущене молоко – 1 ст. ложка, яєчні жовтки – 2 шт., цукор – 3 ч. ложки, лимонний сік – 1 ч. ложка, крохмаль – 1 ч. ложка, ванілін – щіпка.
Відокремлюємо яєчні жовтки і змішуємо їх із цукром, крохмалем та ваніліном. Додаємо лимонний сік для видалення присмаку яєць.
У гаряче молоко на плиті тонким струмком вливаємо жовткову суміш і доводимо до кипіння, не перестаючи перемішувати. Знімаємо суміш із вогню і даємо їй охолонути. Після остигання вливаємо в суміш варене згущене молоко і додаємо полуничне пюре.
Для насичення маси повітрям збиваємо суміш міксером, розливаємо у формочки і ставимо для застигання в морозильну камеру. Насолодитися холодним десертом у готовій кондиції можна через 7 годин.
Бананове морозиво
Інгредієнти: банани – 3 шт., натуральний йогурт 3,2% – 300 мл, мед – 2 ч. ложки.
Викладаємо порізані кружальцями банани у форму і ставимо для замерзання в морозильну камеру. Через 2 години банани перекладаємо в блендер, збиваємо, додаємо охолоджений йогурт і знову збиваємо до однорідності. Для солодкого смаку додаємо мед і знову збиваємо.
Відправляємо чашу з морозивом у морозилку і за годину знову збиваємо масу. Перекладаємо морозиво у формочки для охолодження та поміщаємо у морозильну камеру. Подати десерт можна буде за 2 години, сформувавши порційні кульки. Прикрашаємо морозиво розтопленим шоколадом, джемом, згущеним молоком, горіхами або свіжими ягодами.
Морозиво із двох компонентів
Інгредієнти: згущене молоко – 250 г, вершки 33% – 500 мл.
Збиваємо міксером жирні вершки, додаємо згущене молоко і знову збиваємо до консистенції густої сметани. Переливаємо масу в контейнер і відправляємо у морозильну камеру. Через годину ще раз збиваємо масу та переливаємо у порційні форми. Ставимо морозиво в морозильну камеру на 6 годин для досягнення потрібної кондиції.
Подаємо охолоджений десерт із ягодами або розтопленим шоколадом.
Вершкове морозиво по-домашньому
Інгредієнти: яйця – 3 шт., цукор – 150 г, молоко – 1 л, вершкове масло – 250 г, борошно – 2 ст. ложки, ванілін – щіпка.
Молоко та вершкове масло потрібно дістати з холодильника заздалегідь і використовувати при кімнатній температурі. Поки вони «освоюються» на столі, розбиваємо в каструлю яйця, додаємо цукор і збиваємо міксером до повітряної піни. Підсипаємо в суміш борошно і знову перемішуємо до однорідності.
Вливаємо в цю масу холодне молоко і варимо на середньому вогні, постійно помішуючи. Коли суміш почне густіти і підніматися, вимикаємо вогонь.
Додаємо в заварний крем вершкове масло та ванільний цукор. Перемішуємо до повного розплавлення олії. Викладаємо продукт у контейнер і ставимо в морозильну камеру для застигання, перемішуючи через кожні 30 хвилин. Подавати вершкове морозиво можна з сиропами, ягодами та фруктами.
Фруктовий лід
Інгредієнти: полуниця – 300 г, ківі – 2 шт., цукор – 2 ст. ложки, лимонний сік – 1 ст. ложка, вода – 150 мл.
Наливаємо у сотейник воду, всипаємо цукор, підігріваємо до розчинення цукру та вливаємо лимонний сік.
По черзі подрібнюємо блендером полуницю та ківі. У різному посуді поливаємо їх цукровим сиропом. Одну пластикову склянку для морозива наполовину заповнюємо полуничним пюре, іншу – масою з ківі. Ставимо форми у морозильну камеру.
Через годину вставляємо в підмерзлу фруктову суміш дерев’яні палички і доливаємо пюре, що залишилося. Відправляємо напівфабрикат на 3 години у морозилку до повного застигання.
Перед подачею занурюємо склянки на кілька секунд у гарячу воду, щоб легше їх було зняти. Звільнене від форм морозиво можна дегустувати.
Морозиво з шоколадом та згущеним молоком
Інгредієнти: згущене молоко – банка, жирні вершки 30% – 500 мл, чорний або молочний шоколад – 100 г, ванільний цукор – пакетик.
Охолоджуємо вершки, змішуємо з ванільним цукром і збиваємо міксером. Вливаємо згущене молоко, додаємо подрібнений на тертці шоколад і все перемішуємо.
Закриваємо посуд з підготовленою масою харчовою плівкою і відправляємо на годину в морозилку. Діставши суміш, збиваємо її міксером знову, щоб розбити крижані кристали. Для більш ніжного смаку варто повторити цю процедуру двічі.
Залишаємо морозиво в морозилці на ніч і вранці пригощаємо корисним сніданком тих, кого любимо!