На слабоумство страждають мільйони людей по всьому світу. Але відсоток тих, кого підводить здоров’я мозку, міг би бути значно меншим. Для цього потрібно змінити спосіб життя, зробивши його ключовими правилами фізичні вправи, повноцінний сон та здорове харчування.
2015 року команда вчених з Університету Раша (Чикаго, США) розробила дієту MIND, що допомагає зберегти здоров’я мозку. Численні дослідження довели, що цей чарівний раціон уповільнює зниження когнітивних функцій. Багата на антиоксиданти дієта протистоїть запальним процесам у мозку, що спричиняють слабоумство.
Що собою являє дієта MIND
Дослідження, в яких брали участь літні люди, показали: мозок добровольців, котрі дотримувалися MIND-дієти, був на сім з половиною років молодшим, ніж у тих, хто віддавав перевагу іншим стилям харчування.
Дієта MIND є комбінацією середземноморської дієти та дієти DASH (Dietary Approaches to Stop Hypertension). Якщо прихильники середземноморської дієти наголошують на важливості цільнозернових продуктів, фруктів, овочів, риби та бобових, то шанувальники DASH-дієти фокусуються передусім на зменшенні споживання солі. Абревіатура MIND розшифровується так: M – Mediterranean-DASH, I – Intervention for, N – Neurodegenerative, D – Delay.
Тобто, вдосконалений раціон увібрав у себе все найкраще з двох інших дієт, щоб якнайкраще боротися з нейродегенеративними захворюваннями.
Основними компонентами MIND-дієти є овочі, горіхи, риба, бобові, ягоди, цільнозернові продукти, птиця, оливкова олія.
Дієта передбачає, зокрема, щоденне вживання щонайменше трьох порцій цільнозернових продуктів, таких як овес, кіноа, гречка, нешліфований рис, злаковий хліб. Також слід щотижнево з’їдати щонайменше шість порцій зелених листових овочів, п’ять порцій горіхів, чотири порції бобів та дві порції ягід. До слова, такі ягоди, як полуниця, чорниця та ожина, мають багато корисних властивостей для захисту мозку. А ще дієтологи рекомендують вживати щотижня як мінімум дві порції птиці та одну – риби.
Експерти стверджують, що ці продукти містять багато антиоксидантів. Вони захищають клітини мозку від ушкоджень, пов’язаних із деменцією, розповіло видання Daily Mail. За даними благодійної організації «Товариство Альцгеймера», така їжа підвищує рівень білків у мозку, які боронять його клітини від руйнації.
Дієта MIND забороняє червоне м’ясо, смажену їжу, жирні сири та солодощі. Міцний алкоголь теж не припустимий. Вино дозволено пити лише невеликими дозами: максимум один бокал червоного або білого на день.
Щоденний раціон згідно з MIND-дієтою
Трейсі Паркер, дієтологиня Британського кардіологічного фонду, розробила оптимальний план щоденного харчування за дієтою MIND.
Сніданок
Гарним прикладом сніданку є каша, зокрема вівсяна. Вона містить розчинну клітковину, що допомагає знизити рівень холестерину. До каші можна додавати ягоди, що захищають здоров’я мозку.
Обід
Пріоритетну роль в обідню трапезу дієтологиня відводить рослинним білкам у великій кількості. Вони є в горіхах та бобових, таких як квасоля, горох і сочевиця. Можна приготувати, наприклад, теплий салат із сочевиці, фенхелю, яблука, авокадо та волоських горіхів.
Споживання рослинних білків замість обробленого м’яса допоможе знизити вміст жирів у раціоні, а отже – знизити рівень холестерину.
Вечеря
Найкращою вечерею стане така, на яку подадуть рибу та овочі. Трейсі Паркер рекомендує готувати різноманітні рибно-овочеві пироги, наприклад, з морквою та цвітною капустою. А щоб отримати від страви додаткову користь для здоров’я серця, можна замість білої риби використати червону.
Фото: pixabay.com