Науковці давно помічали, що бактерії, які спричиняють захворювання ясен, підвищують ймовірність виникнення потенційно смертельної проблеми – інсульту. Також ці бактерії сприяють розвитку діабету та гіпертонії.
Команда дослідників з Університету Південної Кароліни (США) виявила, що в людей, які користувалися зубною ниткою протягом 25 років, імовірність ішемічного інсульту зменшилася на 21 відсоток, порівняно з тими, хто нехтував цією процедурою. Ішемічний інсульт є найбільш поширеним типом цієї недуги. Він передбачає ураження мозку внаслідок дефіциту надходження до нього артеріальної крові, що призводить до гіпоксії та некрозу.
А ризик кардіоемболічного інсульту, спричиненого розривом кровоносної судини, зменшився за той самий період на приголомшливі 44 відсотки.
Як науковці виявили зв’язок між зубною ниткою та інсультом?
Учені залучили до дослідження, що тривало 25 років, 6278 жителів США. Усі вони повідомляли про свої звички щодо гігієни порожнини рота. Зокрема, 65 відсотків добровольців заявляли, що регулярно користуються зубною ниткою.
Протягом періоду дослідження інсульт був зафіксований у 434 осіб: у 147 – тромботичний, у 97 – кардіоемболічний та у 95 – інший підтип.
Результати дослідження, представлені на конференції Американської асоціації з боротьби з інсультом у Лос-Анджелесі, також показали, що у 1291 учасника була діагностована миготлива аритмія. Це поширене захворювання, що спричиняє прискорене серцебиття та може призвести до інсульту, розповіло видання Daily Mail.
Дослідники зазначили: «У людей, які повідомляли про чистку зубів зубною ниткою, спостерігався нижчий рівень ішемічного інсульту, кардіоемболічного інсульту і миготливої аритмії».
У тих, хто регулярно користувався зубною ниткою, ризик розвитку миготливої аритмії був на 12 відсотків нижчим.
«Використання зубної нитки знижує ризик виникнення інфекцій ротової порожнини та захворювань ясен, які пов’язані із запаленням. Було б логічно припустити, що якби люди регулярно користувалися зубною ниткою, це могло б знизити ймовірність інсультів», – зауважила команда.
За словами вчених, результати дослідження підтвердили важливість гігієни порожнини рота, під якою зазвичай розуміють чистку зубів двічі на день, використання зубної нитки та регулярне відвідування стоматолога.
Доктор Сувік Сен, експерт з неврології Університету Південної Кароліни та провідний автор дослідження, зазначив: «Я б не сказав, що чистка зубів ниткою – єдине, що потрібно робити для запобігання інсульту, але наші результати показують, що це ще один крок до здорового способу життя».
Тим часом докторка Карен Ф’юрі, завідувачка кафедри неврології Браунського університету (США), яка не брала участі в дослідженні, додала: «Багато хто нехтує гігієною рота, та, сподіваюсь, це дослідження приверне увагу до цього важливого аспекту загального доброго здоров’я».
Де ще прихована загроза інсульту?
На тій самій конференції були оприлюднені підсумки важливого дослідження Національного центру церебральних і серцево-судинних захворювань в Осаці (Японія). Його автори обстежили 189 пацієнтів, які перенесли інсульт, і 55 пацієнтів без інсульту. У кишківнику людей, які нещодавно мали інсульт, учені знайшли ангінозний стрептокок. Він пов’язаний з численними недугами, зокрема, з карієсом.
Протягом дворічного спостереження науковці виявили, що в пацієнтів зі значною кількістю цих бактерій у кишківнику була висока ймовірність померти або перенести інше серйозне серцево-судинне захворювання.
Доктор Шуїчі Тономура, провідний автор дослідження, сказав: «Якби існував швидкий тест для виявлення шкідливих бактерій у роті та кишківнику, ми могли б використовувати цю інформацію для визначення ризику інсульту».
Фото: pexels.com, pixabay.com