Гейзерна рапсодія: NASA показало дива Марса, які не побачиш на Землі

Феєричні явища, що спостерігаються на Марсі та не мають аналогів на Землі, зафіксувала камера розвідувального апарата Mars Reconnaissance Orbiter.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоча Марс – це холодна, мертва планета, він неймовірно гарний. Національне управління з аеронавтики та дослідження космічного простору (NASA, НАСА) показало зображення дивовижних природних явищ, які ми ніколи не побачимо на Землі. Вони магічні та дещо моторошні.

Марсіанські фотохроніки

Камера HiRISE, встановлена на борту розвідувального орбітального апарата НАСА, сфотографувала на Марсі гейзери вуглекислого газу.

Червона планета має тонку, розріджену атмосферу, і більша її частина (95 відсотків) – вуглекислий газ (CO2). Коли на Марсі настає зима, в полярних регіонах планети CO2 замерзає та утворює на поверхні товстий напівпрозорий шар. Він місяцями перебуває у стані спокою. З наближенням весни температура поступово підвищується.

Сонячне світло проходить крізь замерзлий шар вуглекислого газу, нагріваючи ґрунт під ним. Нагріваючись, він сублімує заморожений газ у пару, що накопичується під твердим шаром CO2. Зрештою, газ проривається через слабкі місця льоду, зазвичай – у вигляді гейзерів, які виприскують мутний матеріал на замерзлу поверхню.

Іноді виверження, що відбуваються зі швидкістю 160 км/год, спричиняють утворення темних областей, що нагадують павуків.

Полярні простори з цими візерунками дослідники називають павукоподібною або павуковою місцевістю. Вона має зморшкуватий вигляд, пише Science Alert. Учені НАСА відтворили малюнки павукової місцевості в лабораторних умовах, щоб зрозуміти явища, які лежать в основі її формування.

гейзери на Марсі

«Павуки самі по собі є дивними та красивими геологічними утвореннями», – сказала Лорен Маккеон з Лабораторії реактивного руху NASA в Південній Каліфорнії. Процес, що пояснює утворення цих природних див, називається моделлю Кейффера.

Х’ю Кейффер – один із провідних вчених Геологічної служби США, які 2006 року опублікували статтю в журналі Nature, що пояснювала цей механізм. Стаття називалася «Струмені CO2, утворені шляхом сублімації під напівпрозорим шаром льоду в сезонній південній полярній шапці Марса».

Автори дослідження писали: «Ми припускаємо, що сезонна крижана шапка утворює непроникну, напівпрозору пластину льоду з CO2, що сублімується від основи, накопичуючи під пластиною газ високого тиску. Цей газ підіймає лід, який зрештою тріскається, утворюючи високошвидкісні виходи CO2».

Можливо, жителі нашої планети дещо упереджені, коли вважають, що немає нічого прекраснішого за Землю. Однак природні красоти Марса незрівнянні ні з чим на Землі, особливо коли йдеться про гейзери CO2 та візерунки, які вони створюють.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU