Ігри в лісовій зелені та багнюці підвищують дитячий імунітет

Фінські дослідники стверджують: щоб зміцнити імунну систему дитини, достатньо лише одного місяця таких ігор.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Команда з Гельсінського університету залучила до свого експерименту 75 малюків віком 3-5 років із 10 дитячих садків фінської столиці. Внаслідок експерименту вчені з’ясували, що лише одного місяця ігор на імітованій лісовій підстилці та серед зелених насаджень достатньо, аби покращити імунну систему дитини.

Як проходило дослідження

Науковці попросили персонал дитсадків облаштувати спеціальні дослідні газони, висадивши мох та типові види лісових чагарників (зокрема, карликовий верес та чорницю), а також розмістити в садках ящики для рослин. Вихователі мали дозволити малюкам бавитися на імпровізованій лісній підстилці, доглядати рослини та вдосталь копирсатися в землі.

дівчата кидаються листям

А тим часом дослідники систематично аналізували стан здоров’я маленьких учасників експерименту, приділяючи особливу увагу імунітетові. Як з’ясувалося, внаслідок цих ігор мікробіом кишківника та шкіри дітей дуже швидко став здоровішим.

У порівнянні з іншими міськими дітьми, які під час експерименту продовжували грати на тротуарі, плитці та гравії, в учасників дослідження вже за 28 днів спостерігалася підвищена кількість Т-клітин та інших важливих імунних маркерів крові.

Навіть за такий короткий період дослідники виявили, що склад мікробів на шкірі та в кишківнику дітей, які регулярно грали серед зелених насаджень, став різноманітнішим. Як відомо, ця особливість пов’язана із загальним здоровішим імунітетом.

«Ми також виявили, що кишковий мікробіом дітей, які взаємодіяли із зеленню, був подібний до кишкового мікробіому дітей, які відвідують ліс щодня», – засвідчила екологиня Мар’я Рослунд.

Яких висновків дійшла команда

Попередні дослідження доводили, що перебування серед зелених насаджень певним чином корелює зі здоров’ям імунної системи. Але досі не було зрозуміло, чи є цей зв’язок причинно-наслідковим. Тому нинішнє дослідження є першим, що його виявило, розповіло видання Science Alert.

І хоча отримані результати не містять відповідей на всі питання, вони підтверджують теорію про те, що зміна складу мікробів у довкіллі відносно легко впливає на мікробіом дітей. Ба більше: зміцнює їхню імунну систему.
Ідея про те, що навколишнє середовище впливає на наш імунітет, відоме як «гіпотеза біорізноманіття». Виходячи з цієї гіпотези, втрата біорізноманіття в міських районах може бути принаймні частково відповідальною за зростання захворювань, пов’язаних з імунітетом.

З другого боку, контакт з природою запобігає розладам імунної системи, таким як аутоімунні захворювання та алергія, зазначили вчені. Й додали, що перебування дитини на свіжому повітрі також є корисним для її зору та поліпшенням психічного здоров’я.

діти лежать на траві

«Було б добре, якби діти могли бавитися в калюжах та копирсатися в органічному ґрунті», – сказав еколог Акі Сінкконен, співавтор дослідження. А загалом для зміцнення імунітету дитині потрібно бувати на природі бодай п’ять разів на тиждень.

Спілкування з природою у дитинстві також є корисним для майбутнього екосистем нашої планети. За словами науковців, діти, які часто бувають на свіжому повітрі, з більшою ймовірністю стануть в дорослому віці захисниками довкілля.

Результати дослідження опублікував журнал Science Advances.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU