Раніше портал 50Plus розповідав про відтворення єгипетсько-британською командою вчених зовнішності Рамзеса II у розквіті сил. І ось тепер дослідники під орудою бразильського цифрового дизайнера-реконструктора Цицеро Мораєса показали світові, яким був видатний правитель незадовго до смерті.
Щоб відтворити зовнішність літнього Рамзеса II, науковці використали муміфіковані останки фараона. А також здійснили численні операції, що допомогли створити деталізований і якомога точніший образ.
Як це було
Рамзес II, який правив з 1279 до 1213 року до нашої ери, був наймогутнішим фараоном Стародавнього Єгипту. Передусім він уславив себе військовими подвигами.
Щоб реконструювати його зовнішній вигляд на момент смерті (коли йому було близько 90 років), дослідники використали 3D-модель його черепа, наклавши на неї м’які тканини та шкіру. Внаслідок чого команда побачила тендітного чоловіка похилого віку з обвітреним обличчям, деякі риси якого нагадували риси облич гігантських статуй Рамзеса II, які досі стоять в Єгипті.
За словами Цицеро Мораєса, у своєму дослідженні команда провела дуже глибокий аналіз, порівнявши риси реконструйованої особи зі статуями Рамзеса II. Виявилося, що статуї пропонують не дуже правдивий образ фараона. Вони, зокрема, зображують його з тоншим лобом, більш виразними губами та підборіддям.
Для створення найбільш точного образу вчені «також проаналізували антропометричні дані та дані ДНК давньоєгипетського населення», зауважив керівник роботи. Команда на свій розсуд обрала Рамзесу II колір шкіри, що зустрічалася в мистецтві стародавніх єгиптян. Адже справжній відтінок шкіри фараона не був відомий.
Науковці також скористалися даними дослідження 1976 муміфікованих останків Рамзеса II, знайдених в 1881 році. Вчені, зокрема, дізналися, що Рамзес II мав помітний неправильний прикус, а його зуби були значно зношені. У фараона були проблеми з кістками, і він страждав від болів, розповіло видання Daily Mail. Попри те, що правитель прожив довге життя, наприкінці його він втрачав пам’ять, а його лоб прорізали дуже виразні вени, розповіли дослідники.
Команда також зібрала дані сотень сучасних єгиптян, щоб визначити можливу товщину шкіри фараона у різних місцях його черепа.
Іншим кроком була робота з анатомічною деформацією, за якої команда використала обличчя та череп живого сучасника із також неправильним прикусом. За допомогою цифрових маніпуляцій ці дані «підігнали» під розмір мумії фараона.
Чи схожий цей образ на попередню реконструкцію обличчя Рамзеса II?
Експерти вважають, що результат перегукується з попередньою реконструкцією зовнішності фараона, згаданою на початку матеріалу.
Літній Рамзес II виявився схожим на образ фараона у середньому віці, створений 2022 року професоркою Сахар Салім з Каїрського університету та Керолайн Уїлкінсон, директоркою Face Lab у Ліверпульському університеті імені Джона Мурса.
Тоді вчені теж використали 3D-модель фараонового черепа. За допомогою спеціальної програми вони омолодили правителя майже на півстоліття, щоб показати його світові у розквіті сил. Унаслідок цього вийшов доволі привабливий чоловік, зазначила професорка Салім.
«Вважаю, що реконструйоване обличчя належить дуже гарному єгиптянину з рисами обличчя, характерними для Рамзеса II, зокрема, з яскраво вираженими носом та щелепою», – сказала вона.