Публічні люди полюбляють ділитися в соціальних мережах дієтами та різними рекомендаціями з харчування. У відповідь на це експерти закликають пересічних користувачів інтернету не довіряти цим рекомендаціям. Адже такі поради можуть призвести до серйозних проблем зі здоров’ям. А нав’язливий слоган «Новий рік – нова ти!», який часто чуємо під час зимових свят, найчастіше є спекулятивним способом витягти з наївних людей якнайбільше грошей. Приміром, за чергові таблетки для схуднення.
Цього року фахівцям зі здорового харчування доводилося часто роз’яснювати легковірним пацієнтам безглуздість тих чи інших дієт, знайдених переважно в постах знаменитостей.
Протягом 2023 року спеціалісти з Британської дієтичної асоціації (BDA) систематично відповідали на запитання людей про «актуальні» тенденції в харчуванні. Як-от відмову від вуглеводів, жувальні цукерки для схуднення, сокову та сиру очищувальну дієту, продукти для спалювання жиру під час менопаузи, так званий раціон м’ясоїдних тварин, переваги пюреподібних продуктів, а ще – дієти натщесерце з фруктами, яйцями та водою.
Дієтологи BDA закликали громадськість не дотримуватися «модних» порад щодо харчування, вичитаних в соціальних мережах. Фахівці стверджують, що впливових людей не слід асоціювати з експертами лише тому, що в них мільйони підписників.
Як не зашкодити своєму здоров’ю
«Свіжі» тенденції, що їх пропагують селебрітіс, можуть бути небезпечними, призводити до проблем зі здоров’ям, зокрема, розладам харчової поведінки.
BDA, професійна організація, яка об’єднує понад 11 000 фахівців-дієтологів по всій Великій Британії, навіть випустила напередодні зимових свят попередження з цього приводу. Адже багато хто може скористатися порадами відомих людей стосовно дієт, пов’язаних з необхідністю худнути перед корпоративом або скидати зайві кілограми, набрані внаслідок численних застіль.
Керолайн Бові, дипломована дієтологиня та голова BDA, так прокоментувала ситуацію з непрофесійними порадами знаменитостей: «Більшість з нас не приймають ліки, не запитавши про них лікаря або не бувши впевненими, що вони були належним чином протестовані».
Однак деяких з нас вдається переконати, щоб ми готові повністю змінити свій раціон лише тому, що хтось без фахової освіти нас запевнив, що йому така зміна нібито допомогла, зазначила пані Бові.
Люди охоче вірять тим, кого обожнюють
Річ у тім, що різні недолугі теорії просувають «зразки для наслідування», які мають довіру. Однак наслідки швидкої втрати ваги завдяки таким порадам можуть бути надзвичайно проблематичними.
Як сказала відома дієтологиня Дженніфер Лоу, що також представляє асоціацію, всі ці дієти особливо привабливі, адже їх рекламує особистість, яку ми обожнюємо і життя якої видається нам ідеальним.
Експерти попросили користувачів соцмереж критично оцінювати те, що їм рекомендують. І принаймні перевіряти, чи є медичні дослідження, які підтверджують користь продуктів, рекомендованих знаменитими особами.
Дієтологиня Анна Грум своєю чергою зазначила, що химерні «зіркові» дієти виключають з харчування цілі групи продуктів. А це може призвести до дефіциту поживних речовин та незбалансованого харчування, розповіло видання Daily Mail.
Наприклад, відмова від вуглеводів заради схуднення сприяє зменшенню кількості калорій, а разом з тим – і споживання клітковини. Це може негативно вплинути на кишківник, збільшити ймовірність запорів, зменшити розвиток здорових кишкових бактерій, а також знизити рівень вітамінів групи B, які важливі для вивільнення енергії, додала вона.
Тож коли йдеться про здоров’я, неприпустимо займатися самодіяльністю. А за порадами потрібно звертатися не до кумирів, а до дієтологів. Адже вони є єдиними кваліфікованими медичними працівниками, які правильно оцінюють раціон та усувають проблеми з харчуванням на індивідуальному рівні.
Фото: pixabay.com