Недооцінена загроза: як витягнути скалку?

Які тріски, шипи та колючки – найнебезпечніші, чи можна впоратися з їх видаленням самостійно, як запобігти зараженню і коли звертатися до хірурга?

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Поширена «літня рана» може стати значною проблемою, адже маленький сторонній предмет усередині тканини іноді призводить до втрати частини тіла. Скалка, якої не видно, – це біль та ризик розвитку інфекції. Не залишайте «дрібну капосницю» без уваги.

Підручні засоби

Скалками називають будь-які дрібні сторонні предмети, що потрапили під шкіру, ніготь, в око і т. д. Небезпечними є дерев’яна тріска, уламок скла, металева стружка, шматочок пластику, гострий камінець, шипи та колючки рослин. При тому, що зазвичай скалка успішно видаляється підручними засобами, медичної допомоги може потребувати складний випадок – коли скалка опинилася в недоступному місці або глибоко проникла в тканини.

Занози та чужорідні тіла на п’яті, пальці, під нігтем або в оці бувають особливо болючими і непростими для видалення, але кількома методами, як витягнути скалку, можна скористатися в процесі самодопомоги. Інструментами та засобами для вилучення скалки є антисептик, мило, голка, пінцет, медичний пластир або бинт.

пінцет, пластирі, гумова рукавичка, бинт

Як витягнути скалку з пальця

Якщо край скалки не виступає над поверхнею шкіри, дістатися до стороннього предмета можна за допомогою голки. Процедуру слід проводити дуже обачно, дотримуючись запобіжних заходів. Груба шкіра підошви зазвичай є менш чутливою до проколювання, порівняно з пальцями рук та ніг. Перед вилученням скалки вимийте руки з милом і продезінфікуйте голку. Не можна тиснути на скалку і смикати шкіру навколо неї: так легко досягти зворотного ефекту, загнавши скалку ще глибше.

Перед видаленням глибокої скалки треба розпарити травмоване місце гарячою водою. Коли під впливом тепла скалка підніметься ближче до поверхні, злегка проткніть гострим кінцем голки зовнішній шар шкіри над скалкою – це слід робити впевненим рухом, але не занурювати вістря глибоко. Проколювати потрібно там, куди скалка увійшла. Підніміть голкою шкіру, щоб розтяти її. Розкрийте та розтягніть шкіру так, аби стороннє тіло можна було витягнути повністю. Підчепіть скалку кінцем голки і обережно проштовхніть назовні. Після видалення скалки обробіть ранку антисептиком і накладіть пластир.

Як витягнути скалку без голки

Незалежно від того, наскільки глибокою є скалка, її можна дістати пінцетом, якщо край стороннього предмета хоч трохи виступає зі шкіри. Зазвичай косметичний пінцет рятує при видаленні невеликих скалок у доступних місцях: зокрема, це спосіб, як витягнути скалку з пальця. Якщо її важко роздивитися, надягніть окуляри для близької відстані або озбройтеся лупою. Обробіть «лапки» пінцету спиртом чи іншим антисептиком, а руки перед процедурою вимийте з милом.

Зачепіть скалку пінцетом за край, що виступає з-під шкіри. Але не «підтягуйте» сторонній предмет, намагаючись видавити його назовні: натискання та смикання шкіри навколо скалки може допомогти їй глибше «пірнути» в тканини. Витягуйте пінцетом скалку без поворотів і прокручування – робити це варто під тим самим кутом, із яким вона увійшла до шкіри. Якщо тягнути косу скалку під прямим кутом, її можна зламати, залишивши недоступну частину в тканинах. Ранку від скалки продезінфікуйте і заклейте пластиром.

Як допомогти скалці вийти самій

Є й інші лайфхаки, як витягнути скалку без голки і навіть без пінцету. Альтернативою механічного вилучення може стати харчова сода, перекис водню або іхтіолова мазь. Змішайте соду з водою до пастоподібного стану і нанесіть на ранку, заклеївши пластиром – за добу скалка вийде сама. Або залийте ранку зі скалкою перекисом водню, це так само підштовхне її до «виходу». Навіть якщо для завершення процедури знадобиться пінцет, вилучення скалки пройде набагато легше. І третій засіб також працюватиме без вашої участі.

Просто нанесіть іхтіолову мазь на бактерицидну частину медичного пластиру (марлевий квадратик по центру клейкої внутрішньої поверхні) і на півдоби зафіксуйте пластир на скалці. Це підходящий метод, як витягнути скалку з ноги. На п’яті та підошві процедуру треба виконувати на ніч, та й загалом через різкий запах мазі краще наносити її під час перебування вдома. Через 12 годин пластир можна зняти: скалка залишиться на ньому. Водночас мазь запобігає нагноєнню ранки, адже цей антисептик має бактерицидні властивості. Але скалка не вийде сама з-під нігтя: це робота для лікарів.

масло капає на палець

Коли «причепа» не піддається

Якщо витягнути скалку не вдається, покличте на допомогу народні засоби, котрими користувалися наші прабабусі.

Тепла цибулина

Додайте до травмованого місця теплу половинку цибулини, запеченої до м’якого стану. Цей спосіб вважається дієвим: скалка виходить зі шкіри за кілька хвилин.

Алое і дьоготь

Ще можна прикласти зрізом до місця входу скалки шматочок листа алое або змастити шкіру дьогтем, закривши ранку пластиром (останній домашній метод має недолік – дуже тхне).

алое

Молода кропива

І третій народний спосіб – прикласти до скалки компрес із настою молодого листя кропиви. Готувати таку лікарську сировину потрібно у квітні–травні. Щільно набийте кропивою пляшку, залийте вміст горілкою і дайте настоятися два тижні. Влітку тримайте такий дезінфікуючий настій під рукою: він знезаражує подряпини та витягує скалки.

кропива

Треба уявляти, що буде, якщо скалку не витягти (або не переконатися в тому, що вона вийшла сама). Це загрожує запаленням і гниттям – т. зв. панарицієм (гнійним процесом у тканинах), а металева скалка навіть може стати причиною зараження правцем. Небезпеку таїть скалка, що перебуває в тканинах понад шість годин. Якщо скалка загноїлася – негайно звертайтеся за медичною допомогою. Мінімальні неприємності від цієї напасті – біль і труднощі з пересуванням, максимальні – ампутація та сліпота.

Як витягнути скалку з ока

Симптоми стороннього тіла в оці – дискомфорт, відчуття «піску», печіння, сльозливість, світлобоязнь, почервоніння, набряклість, блефароспазм (мимовільне скорочення очного м’яза), утруднене відкривання повік, погіршення гостроти зору та біль різної сили. Сторонній предмет у кон’юнктиві, очниці чи рогівці є поширеною офтальмологічною проблемою, що здатна спровокувати травму та призвести до серйозних ускладнень. Найбільш глибоко в очні структури здатні проникнути частинки металу. Дрібні металеві скалки можуть нічим себе не проявляти, поки через кілька днів не погіршиться зір. Особливо небезпечною вважається мідь: її окисли є токсичними для очей.

травмоване око

Самостійне видалення стороннього тіла з ока може закінчитися інфікуванням і перфорацією рогівки. Наслідки – від крововиливу в очну порожнину, кон’юнктивіту, кератиту, гнійних запалень до помутніння рогівки, астигматизму, відшарування сітківки, катаракти та глаукоми (з перспективою необоротної сліпоти). Лікувальні маніпуляції з вилучення окалини, металевої стружки, тріски та шматочків скла виконуються операційним шляхом в екстреному порядку. Тож загроза від маленької скалки є надто серйозною, щоб її недооцінювати.

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU