Масштабне дослідження команди Фінського інституту охорони здоров’я та соціального забезпечення (Гельсінкі) довело, що вживання більшості фруктів та кількох злаків провокує розвиток діабету. Дослідники також виявили харчові продукти, які допомагають боротися з хворобою.
Науковці зосередилися, зокрема, на тому, як раціон дітей може вплинути на розвиток діабету 1 типу (СД1): довічного захворювання, зі якого імунна система організму атакує та вбиває інсулін-продукуючі острівцеві клітини підшлункової залози.
За прогнозами дослідників, захворюваність на ЦД1 у дітей протягом наступних 20 років подвоїться. У Фінляндії, до речі, найвищий рівень цього захворювання у світі. Воно вражає 52,2 дитини на 100 000.
Як проходило дослідження?
Команда спостерігала за 5674 дітьми від моменту їхнього народження до шестирічного віку. Протягом цього періоду їхні батьки вели ретельні записи про те, чим годували дітей. Усі діти, охоплені дослідженням, були генетично схильні до ЦД1. До шести років у 94 із них розвинулася ця недуга. А ще у 206 розвинувся так званий аутоімунітет острівців – попередник ЦД1.
Дослідники помітили, що найчастіше хвороба вражала тих, хто їв більше фруктів, вівса та жита, розповіло видання New Atlas. Команда також зазначила, що вживання більшої кількості бананів, пшениці та ферментованих молочних продуктів, таких як йогурт, провокувало розвиток аутоімунітету острівців.
Але є й добрі новини
Дослідники виявили, що діти, які їли більше малини, чорниці, чорної смородини, брусниці та інших ягід, знизили ризик розвитку діабету 1 типу. Вчені також зафіксували зв’язок між зниженням імовірності аутоімунітету острівців та вживанням більшої кількості хрестоцвітих овочів, таких як броколі, цвітна та білокачанна капуста.
«Ягоди особливо багаті на поліфеноли – рослинні сполуки, які можуть послаблювати запалення, пов’язане з розвитком діабету 1 типу», – зауважила науковиця Суві Віртанен, яка керувала дослідженням. «З другого боку, фрукти можуть містити шкідливі речовини, яких немає в ягодах», – додала вона.
За словами дослідниці, необхідні подальші дослідження, щоб з’ясувати, які саме сполуки у продуктах вплинули на розвиток TD1.
Поки що команда не наважується давати будь-які рекомендації щодо харчування на основі отриманих результатів, оскільки всі продукти, пов’язані з розвитком T1D, мають чимало переваг для здоров’я.
«Багато продуктів, що, як ми виявили, пов’язані з підвищеним ризиком розвитку діабету 1 типу, вважаються частиною здорового харчування; важливо, щоб наші результати були відтворені в інших дослідженнях, перш ніж будь-хто замислиться про внесення змін до раціону своєї дитини», – наголосила пані Віртанен.
Своє дослідження вчені презентують на щорічних зборах Європейської асоціації з вивчення діабету (EASD) у Мадриді.
Фото: pexels.com