Автори нового дослідження з лікарні Цілу, що при Шаньдунському університеті, підтримали просту стратегію зниження ваги, яка не вимагає ліків. Масштабна робота довела, що рослинний раціон пов’язаний з покращенням здоров’я на довгі роки. Особливо це стосується втрати ваги та профілактики атеросклеротичних серцево-судинних захворювань, розповіло видання Science Alert.
Медичні дослідники виявили, що особливу роль в досягненні позитивних результатів у цих двох важливих напрямах відіграє вживання саме сирих овочів.
«Ожиріння та пов’язані з ним ускладнення призводять не лише до зростання захворюваності та смертності, а й до зниження якості життя. Рослинна дієта – це прийнятний варіант для людей, які хочуть контролювати масу тіла та покращити якість свого раціону для профілактики та лікування метаболічних захворювань», – написала команда у звітній статті.
Дослідження продовжило виявляти тісний зв’язок між рослинним раціоном та зниженням ризику серйозних захворювань. Такий раціон сприяє зниженню рівня холестерину, покращує роботу серця, мозку, кишківника та імунної системи, а також є доведеним фактором збільшення тривалості життя. При цьому вчені вважають: це не означає, що всі повинні негайно відмовитися від м’яса, а свідчить про те, що скорочення його споживання може мати позитивний вплив на здоров’я.
Про що дізналися дослідники?
Науковці проаналізували дані 24 попередніх досліджень, що вивчали зв’язок між рослинними дієтами та втратою ваги. Загалом команда зосередилася на відомостях про 2223 осіб віком від 18 до 82 років. Причому тривалість застосування дієт, про які йшлося в дослідженнях, варіювалася від двох до 96 тижнів.
Аналіз показав, що позитивний вплив рослинних дієт із часом навіть збільшувався. А ті, хто дотримувався суто веганського раціону, втратили найбільше ваги, ніж ті учасники, котрі також вживали молочні продукти та яйця.
При цьому медичні дослідники виявили, що роботи, в яких розглядалося підвищене споживання сирих овочів, підтвердили найбільш тісний зв’язок із нижчим ризиком ожиріння та проблем із серцем.
Переглядаючи загальнодоступну базу даних повних геномів учасників, команда вибрала ті генетичні варіанти, які могли бути статистично пов’язаними з такими факторами, як рослинна дієта, споживання овочів та негативні наслідки для здоров’я. Метод аналізу генетичної інформації, що зветься менделівською рандомізацією, допоміг ученим визначити, що вживання значної кількості сирих овочів з більшою ймовірністю відповідає за втрату ваги, ніж генетичні фактори.
Короткі висновки
«Сирі овочі містять фітостероли та ненасичені жири, які знижують концентрацію холестерину в крові. Вони також містять різні речовини (наприклад, токофероли, аскорбат, каротиноїди, сапоніни та флавоноїди), які можуть зменшити запалення та окислювальний стрес, тим самим знижуючи ризик серцево-судинних захворювань», – пояснили дослідники.
Збільшення частки сирих овочів у раціоні може добре вплинути на наше здоров’я. Однак важливо пам’ятати, що вживання надмірної кількості сирих рослинних продуктів може також призвести до проблем зі здоров’ям.
До речі, якщо веганська дієта не спланована правильно, вона часто спричиняє дефіцит поживних речовин. Приміром, вітамін B12 легше отримати з продуктів тваринного походження, а його низький рівень може стати причиною жовтяниці, виразок у роті, проблем зі зором, депресії тощо.
Загалом відмова від продуктів тваринного походження, а особливо суворе веганство, далеко не завжди підходять тим, хто має проблеми зі здоров’ям шлунково-кишкового тракту.
Отже, найважливішим висновком як із нового, так і попередніх досліджень, є необхідність збільшення кількості овочів у раціоні, а не суворого дотримання веганства.
Результати дослідження опублікував журнал Frontiers in Nutrition.
Фото: pexels.com