Зустрічати Зеленого Дерев’яного Дракона належить з повагою до шанованого господаря прийдешнього року — єдиної міфічної істоти серед дванадцяти тварин із китайського календаря. На Сході Дракон вважається носієм космічної енергії та володарем усіх природних стихій. Це аристократичне створіння є покровителем імператорів і хранителем добробуту. Виказати повагу крилатому вогнедишному змієві важливо при складанні меню на Новий Рік Дракона. Завдання новорічних рецептів — догодити магічному ящерові, щоби закликати удачу.
Поради та заборони
Почастувати Дракона потрібно тими продуктами, що йому до смаку. Ідеї їжі на свята Року Дракона мають містити рибу, морепродукти, червоне м’ясо (яловичину, свинину), птицю (але не курку), страви з рисом та гострими спеціями (червоним перцем, гвоздикою, анісом, імбиром, часником). Доречними на новорічному столі будуть твердий сир, свіжа зелень та фрукти — особливо цитруси (мандарини, апельсини). Кулінарія на святкування Нового 2024 року передбачає тематичні закуски, присвячені Дракону: однойменний салат, наприклад, його точно потішить.
А засмутили б вогнедишного змія страви з кролятини чи зайчатини. За стародавньою легендою, Дракон урятував Зайця (Кролика), створивши помахами своїх крил вітер над колодкою, на якій тварина переправлялася через річку на шляху до Нефритового імператора. Навряд чи рятівник захоче побачити на тарілці того, кому він зберіг життя.
Серед страв на 2024 рік так само не має бути занадто простої для величного Дракона курятини: з-поміж птиці вибирайте більш пафосних для святкової вечері гусака, качку або індичку. І, звісно, постарайтеся обійтися без консервів та напівфабрикатів — такої їжі варто уникати й у повсякденному раціоні, а на святковому столі їй і поготів не місце.
У східній культурі Дракон асоціюється з достатком і щедрістю, тому новорічне меню має бути багатим та різноманітним, а стіл — гарно сервірованим. У декорі можна використовувати вогонь, блиск, мерехтіння та сяйво. Подбайте про свічки, електричні гірлянди, новорічні прикраси та фігурки Дракона. В оформленні мають переважати щасливі кольори Року Дракона: золотий, срібний, відтінки червоного, білого, сірого та зеленого.
Рецепти страв на Новий Рік Дракона
Намагайтеся полегшити приготування, щоб зберегти сили на святкування. Відмовтеся від складних страв або розтягніть трудомісткий процес на кілька днів. Виконуйте роботу поетапно і залучіть можливості кухонної техніки. Велике приготування — то завдання для домашніх помічників: овочерізки, м’ясорубки, соковижималки, блендера, скороварки, електрочайника, мікрохвильової печі чи духовки. Запечені страви — найкраще рішення при дефіциті часу у завантаженої справами господині. Наш кулінарний short list представляє ідеї закусок, салатів, гарячих страв, десертів та напоїв простого приготування.
М’ясний салат «Дихання Дракона»
Пікантна закуска у вигляді полум’я готується з м’яса індички або качки, свіжих огірків, корейської моркви та картоплі.
Інгредієнти: м’ясо птиці — 300 г, свіжі огірки, корейські морква та картопля — по 150 г, перець солодкий червоний — 1 шт., майонез — 80 г, лавровий лист — 2 шт., цукор — 1 ч. ложка, сіль — за смаком.
Варимо 40 хвилин частини індички або качки, знімаючи з води піну і додаючи після закипання лавровий лист. Остуджуємо м’ясо, вийнявши з бульйону, і розбираємо на волокна. Нарізані тонкою соломкою огірки приправляємо цукром та сіллю, перемішуємо, витримуємо 10 хвилин і віджимаємо зайву вологу.
На велику тарілку викладаємо пошарово м’ясо та огірки, наносячи на кожен шар майонезну сіточку (щоб страва не вийшла сухою). Для наступних шарів майонез не використовуємо. Викладаємо зверху корейську картоплю і надаємо салату форму вогню. З корейської моркви та картопляної соломки викладаємо язики полум’я. У нижній частині «факела» викладаємо смужки солодкого червоного перцю, посилюючи ефект вогню. Готовий салат подаємо до столу серед основних закусок.
Гострий салат із обсмаженими помідорами
Рецепти на наступний Рік Дракона передбачають особливу подачу страв. Цей салат, зокрема, можна викласти на великій тарілці у формі круглого вінка-гірлянди.
Інгредієнти: томати чері — 400 г, йогурт без наповнювача — 200 мл, часник — 1 зубчик, суміш салатного листя — 100 г, оливкова олія — 60 г, сіль та мелений чорний перець — за смаком.
Обсмажені на оливковій олії до скоринки томати чері (або порізані на чотири частини помідори) змішуємо з натуральним йогуртом і 50 мл оливкової олії, додаємо рубаний часник, солимо та перчимо. Цим соусом заправляємо суміш салатного листя, викладаємо салат на блюдо у вигляді новорічної гірлянди і прикрашаємо обсмаженими томатами.
Фаршировані яйця «Очі Дракона»
Родзинкою цієї простої у приготуванні закуски стане її оформлення у вигляді ока.
Інгредієнти: яйця — 3 шт. (або за кількістю гостей, із пропорційним збільшенням компонентів), твердий сир — 45 г, свіжий огірок — 60 г, маслини без кісточок — 2 шт., часник — 2 зубчики, майонез — 3 ч. ложки, листя салату (для подачі) — 40 г, сіль і гострий перець — за смаком.
Зварені круто яйця треба остудити в холодній воді, очистити від шкаралупи і розрізати вздовж на дві половинки. Виймаємо жовтки, розминаємо їх виделкою в окремому посуді і додаємо туди натертий сир, пропущені через прес зубчики часнику і майонез. Перемішуємо та солимо до смаку (можна не солити, якщо з цим завданням впораються сир та майонез).
Наповнюємо зробленою сумішшю варені білки, округливши ложкою верх начинки і зробивши зубочисткою поглиблення по центру для «зіниці» (виконуємо цю частину конструкції зі шматочків темних маслин). Навколо жовтково-сирної маси укладаємо вузькі смужки огіркової шкірки. Подаємо фаршировані яйця на листі салату.
Заливна риба «Новорічна»
Страви на 2024 рік мають бути ошатними, і це той випадок, коли така умова святкового сервірування буде виконана сама собою. Цю гарну страву можна приготувати порційно (продукти розраховані на 10 порцій) або в одній великій формі.
Інгредієнти: почищена та випотрошена риба (від минтаю чи судака до форелі) — 500 г, цибуля — 200 г, морква — 150 г, желатин — 15 г, лавровий лист — 3 шт., гвоздика — 5 бутонів, запашний перець — 5 горошин , продукти для прикраси — яйце, журавлина, зелений горошок, лимон, зелень.
У каструлю відправляємо рибу, крупно нарізані моркву та цибулю. Заливаємо 1 л води, солимо та приправляємо спеціями. Лавровий лист, перець і гвоздику деякі господині додають у бульйон наприкінці приготування, але для заливної риби їхній аромат знадобиться у процесі варіння. Доводимо до кипіння та варимо 30 хвилин. Гарячий бульйон проціджуємо. Охолодивши рибу, позбавляємося кісток.
Замочуємо в 150 мл холодної кип’яченої води желатин, перемішуємо до розчинення і залишаємо на час, вказаний на упаковці. Наливаємо 0,5 см бульйону у формочки і відправляємо на 20 хвилин у холодильник для застигання. Далі на застигле желе викладаємо фігурки з вареної моркви (з бульйону), варених яєць та горошку. На цьому етапі треба покласти зелень та яскраві ягоди журавлини.
Заливаємо інгредієнти бульйоном (він має покрити фігурки, але не втопити їх) і ставимо в холод на 30 хвилин для застигання. Наступним шаром викладаємо рибу, заливаємо бульйоном і ставимо в холодильник проти ночі до повного застигання. Красу цієї страви ви оціните, перевернувши форму з готовою заливною рибою в порційний посуд або виклавши її на блюдо.
Ніжна запечена риба у листковому тісті
Слушна ідея — запекти рибне філе в «оправі» з тіста. Для рецепту найбільше пасуватимуть тріска, сибас і дорадо: дієтичне філе цих риб легко відокремлюється від кісток і добре запікається. Цю смачну та корисну страву можна подати і як закуску, і як гарячий наїдок. Розрахунок продуктів — на 2 порції, тож на більшу компанію треба пропорційно збільшити і кількість складників.
Інгредієнти: філе сибаса, судака або дорадо — 500 г (2 рибини), прісне або дріжджове листкове тісто — 500 г, цибуля — 150 г, яйце — 1 шт., лимон — 1 шт., сіль, перець і насіння кунжуту — за смаком.
Нарізаємо півкільцями цибулю, збиваємо яйце. Розділяємо надвоє листкове тісто і розкочуємо кожну частину. Викладаємо на розкатане тісто цибулю. На цибульну подушку кладемо почищену та випатрану рибу. Філе солимо, перчимо, збризкуємо соком лимона і вкриваємо верхнім шаром цибулі. Загортаємо рибу в тісто, защипуючи краї.
Змащений жиром лист потрібно застелити папером для випічки. Викладаємо рибу в тісті, змащуємо зверху яйцем і посипаємо кунжутом. Ставимо запікатись у розігріту духовку (180°C) на 45 хвилин.
Качка з мандаринами
Ця традиційна різдвяна та новорічна страва — хіт святкових рецептів зимової пори. Перевагою такої головної страви є те, що її готування майже не потребуватиме вашої участі.
Інгредієнти: качка — 1 шт., мандарини — 600 г, яблучний оцет — 2 ст. ложки, сіль та перець — за смаком.
Розігріваємо духовку до 180°C, тим часом натираючи зовні та зсередини підготовлену тушку птиці сіллю і перцем. Мандарини очищаємо від шкірки. З однієї половини вичавлюємо сік, іншу розбираємо на часточки. Частину мандаринів вкладаємо в качку (зашиваємо за бажанням: простіше зчепити краї тушки зубочистками, а можна залишити черево і зовсім відкритим).
Викладаємо качку на деко з високими бортами. Поливаємо тушку мандариновим соком з яблучним оцтом і обкладаємо рештою мандаринів. Ставимо запікатися на годину-півтори (це залежить від можливостей духовки), кожні 20 хвилин поливаючи качку соком.
Желейний торт без випічки
Ефектний сметанно-сирний десерт з мандаринами, апельсинами та ківі стане окрасою солодкого столу. Готується він 3,5 години (30 хвилин — підготовка та 3 години — застигання).
Інгредієнти: сир 9% — 300 г, сметана 20% — 350 г, мандарини — 2 шт., апельсин та ківі — по 1 шт., цукор — 250 г, ванілін — щіпка, желатин — 25 г, вода для замочування желатину — 200 мл.
Желатин слід залити холодною водою і дати йому набрякнути (10 хвилин). Перетираємо тим часом в однорідну масу і перемішуємо із цукром сир та сметану (швидше за вас із цим впорається блендер). Для повного розчинення цукру суміш має постояти 10 хвилин. А для розтоплення желатину нагріваємо його на тихому вогні, не доводячи до кипіння, і даємо трохи охолонути.
Як форму для застигання можна використати стандартний салатник заввишки 7 см і діаметром 19 см. Застилаємо форму харчовою плівкою, яка полегшить виїмку готового желейного торта.
Очищені свіжі фрукти потрібно розділити на часточки або нарізати шматочками, крім частини плодів для завершального шару. Обклавши мандаринами, апельсинами та ківі внутрішню частину форми, максимально притисніть їх до стінок.
З’єднайте сметанну масу із розведеним желатином, перемішайте і поступово влийте у форму ложкою. Наповнювати ємність потрібно обережно, намагаючись не зрушити з місця шматочки фруктів і не дати їм випливти.
Відправляємо форму з желейною масою на 10 хвилин в холодильник, після чого розкладаємо фрукти, що залишилися, по поверхні желе. Ставимо майбутній торт у холод на 3 години для повного застигання (можна поставити в холодильник на ніч). Перед подачею дбайливо перевертаємо торт на тарілку, знявши плівку.
Глінтвейн із брусницею або журавлиною
І який же Новий рік без ароматного зігріваючого напою! Брусниця або журавлина додадуть до традиційних компонентів несподіваної кислинки, і гості оцінять яскравість смаку. Зазначеної кількості продуктів вистачить на 5 порцій.
Інгредієнти: червоне напівсолодке вино — 750 мл, кислі ягоди брусниці або журавлини — 150 г, апельсин — 1 шт., цукор — 100 г, кориця — 1 паличка або ½ ч. ложки меленої прянощі, кардамон — 5 зерен, імбир — 1 ч. ложка меленої спеції, бодян — 1 зірочка з насінням.
Апельсин для глінтвейну нарізаємо кружальцями, імбир чистимо і теж подрібнюємо. Доводимо до кипіння 100 мл води і кип’ятимо ще хвилину з імбиром, корицею, кардамоном та бодяном. Виймаємо спеції і всипаємо цукор. Розмішуємо до розчинення цукру. Наливаємо вино, додаємо апельсин, журавлину або брусницю і майже доводимо до кипіння, але не кип’ятимо. Подаємо зимовий напій у металевих кружках гарячим.
50Plus бажає всім українцям теплих та спокійних святкових вечорів, щасливого Різдва та затишного Нового року!
Фото: pexels.com, pixabay.com