Професія може багато чого розповісти про нашу особистість

Шотландські та естонські дослідники запевняють, що для кожного виду діяльності характерний той чи інший набір особистісних якостей.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Тобто всі ці стереотипи про агентів з нерухомості, акторів та бухгалтерів правдиві? Саме так, стверджують вчені.

Дослідники з Единбурзького і Тартуського університетів проаналізували інформацію про 68 540 осіб, що зберігається в Естонському біобанку. Скориставшись цією великою добіркою персональних даних, науковці з’ясували, які риси особистості характерні для представників більш ніж 260 професій.

«Існують стереотипи щодо рис характеру, типових для різних професій, і, виявляється, багато цих інтуїтивних припущень є дуже точними», – зазначив доктор філософії Рене Миттус, провідний автор роботи.

«Але це перший випадок, коли наукове дослідження з такою великою вибіркою та такими докладними оцінками підтвердило ці закономірності», – додав науковець.

Отже, що може розказати про нас наша робота?

Добровольців оцінювали за рисами особистості «великої п’ятірки»: відкритість, сумлінність, екстраверсія, доброзичливість та невротизм (нейротизм). Нагадаємо, що «велика п’ятірка» є найбільш прийнятною моделлю особистості, що часто використовується в академічній психології.

Команда вчених виявила, що, наприклад, в журналістів показники невротизму, екстраверсії та відкритості вищі за середній рівень, натомість показники доброзичливості та сумлінності нижчі за нього.

журналіст бере інтервью

Утім, не лише журналісти, але й містобудівники, письменники та графічні дизайнери демонструють вищий рівень нейротизму.

А тим часом PR-менеджери, маркетологи, кінорежисери, психологи та асистенти стоматологів, як правило, є більш екстравертними особистостями, розповіло видання Daily Mail.

Також дослідники виявили, що представники творчих професій, такі як художники, письменники та дизайнери, зазвичай відкриті новому досвіду. А ще їхніми ключовими рисами є уява та цікавість.

Продавці та фахівці зі зв’язків із громадськістю здебільшого є екстравертами; вони віддають перевагу соціальній взаємодії та процвітають у середовищі, де потрібно багато комунікувати з людьми.

Менеджери хоч і є екстравертами, вони часто демонструють високу сумлінність. Тобто вони організовані, відповідальні, обережні та старанні у своїй роботі. Крім того, менеджери, як правило, менш невротичні та емоційні, що допомагає їм оперативно та якісно вирішувати професійні завдання.

Проте, як зауважили дослідники, менеджери, продавці та агенти з нерухомості нерідко виявляють недружність. Вчені пояснюють це тим, що їхня діяльність передбачає складну, а часом і конфронтаційну взаємодію з іншими людьми.

Тим часом розробники програмного забезпечення, як правило, інтроверти. Кухарі часто не дуже люб’язні. А пілоти є найменш невротичними особами.

пілот у кабіні літака

В очікуванні нових досліджень

Команда не може сказати впевнено, чи приваблює характер роботи людей певного типу, чи певні риси проявляються вже після того, як людина почала працювати.

Ось простий приклад: актор обрав свій фах, бо був затятим екстравертом. Але специфіка роботи згодом зробила його ще екстравертнішим.

Науковці стверджують, що результати дослідження, опубліковані у виданні Journal of Applied Psychology, змальовують найдокладнішу на сьогодні картину того, які риси особистості найчастіше притаманні представникам різних професій.

При цьому вчені звернули увагу на те, що результати роботи ґрунтуються виключно на інформації про громадян Естонії. Тож подальші дослідження, за словами науковців, мають охопити глобальнішу вибірку.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU