Чимало людей стурбовані тим, що штучний інтелект замінить людей. Параноя щодо цього включає думку, що ШІ атакує нашу особистість, перевершуючи людську творчість і винахідливість. Проте найчастіше за все страхи щодо розумних роботів можуть бути значно перебільшеними, ніж є насправді.
Штучний інтелект не конкурент, а помічник для людей
Штучний інтелект може добре імітувати складні творчі продукти, такі як картини Рембрандта, і може перевершити гравців у шахи. Він може написати пристойний сценарій, тому письменники та інші митці так стурбовані, що він зазіхає на їхню справу. Також існує тривожна думка, що роботи зі ШІ зможуть претендувати на чимало робочих місць, витискуючи людей з багатьох робочих сфер.
Проте штучний розум навряд чи замінить людську взаємодію. До того ж він може виявитися ще одним інструментом для підвищення продуктивності людини. ШІ може стати ще одним великим технологічним досягненням людства у списку, який починається ще з кам’яної сокири та продовжується винаходом телефону, комп’ютера, інтернету та смартфона.
Іллюстрація з імітацією акварелі, створена ШІ
Деякі професії, дійсно, перебувають у перехресті прицілу. Проте нових робочих місць, створених завдяки технологіям, часто стає більше, ніж втрачених. Штучний розум може виконувати багато завдань, будь то програмування чи написання сценарію.
У найкращому випадку робіт зі ШІ створює першу чернетку сценарію, який сценарист виправляє та прикрашає. Таким чином людина з досвідом у цій сфері може створювати більше робіт та писати краще. Те саме міркування стосується багатьох інших форм інтелектуальної власності – від графіки до музики чи електронного коду.
Люди занадто бояться всіх нових технологій
ШІ має багато загрозливих аспектів, зокрема імовірність того, що злочинці можуть видавати себе за нас у соціальних мережах, перетворюючи наше життя на пекло. Ще більшу тривогу викликає можливість автономних роботів-кіллерів, випущених міжнародними терористами. Та чи є страхи людей щодо штучного розуму перебільшеними?
Переживання щодо розумних роботів переходять у шаблон занадто сильного страху перед новими технологіями. Оскільки вони погано вивчені, то більшість людей зосереджується винятково на потенційній шкоді та майже не звертає уваги на можливі переваги.
Неофобія затримує впровадження нових технологій і породжує безпідставні страхи щодо їхнього впливу. На зорі електрифікації потенційні клієнти перебільшувати небезпеку електрики та зосереджували увагу на випадках загибелі людей від ураження електричним струмом.
Поява телебачення викликало побоювання щодо його ролі у посиленні насильства через популярність тематичних програм. Проте воно не перетворило дітей на божевільних вбивць. Відеоігри теж не зробили цього всупереч побоюванням багатьох, у тому числі деяких провідних психологів, які досліджували цю тему.
Батьків турбує вплив кожної нової технології на їхніх дітей – від обміну миттєвими повідомленнями до соціальних мереж та смартфонів. Загалом, ці побоювання не виправдалися. Хоча небезпеку соціальних мереж важко перебільшити, чи то у політиці, депресії чи вірусних відео, які надихають дітей на необдумані та навіть нерозумні вчинки заради трансляції у прямому ефірі.
Вдосконалення штучного інтелекту потребує значного часу
Імовірна здатність розумних роботів писати фальшиві курсові, фабрикувати резюме чи створювати фальшиві юридичні довідки здається незначною. Хоча вона може використовуватися професійними злочинцями у загрозливий спосіб. Проте такі атаки можна виявити та запобігти їм, як це сталося зі зловмисними комп’ютерними вірусами, які вже десятиріччями розгортають злочинці.
Штучний розум може виробляти переконливі підробки, проте більшість з них можна відсіяти. Наприклад, професори можуть використовувати програмне забезпечення для виявлення робіт, складених ChatGPT.
Взагалі, ШІ схильний до помилок, враховуючи обмеження інтернет-даних, які використовуються для його навчання. Деякі експерти вважають, що можуть знадобитися десятиріччя, перш ніж розумні роботи стануть достатньо надійними, щоб замінити людей-юристів. Тим часом великі компанії штучного інтелекту погодилися наносити «водяний знак» на свої продукти з використанням ШІ.
Технології ШІ як корисний інструмент
Як сильно люди не боялися нових технологій, користі наслідки останніх загалом переважують їхні ризики. Того ж інтернету дуже боялися, але він підвищив продуктивність людини більше, ніж будь-який інший окремий технологічний прогрес.
Ентузіасти вірять, що ШІ може ще більше підвищити продуктивність людства. Люди зможуть менше працювати, але все одно бути більш творчими та продуктивними, ніж розумні роботи.
Тому, як зазначає видання Psychologytoday, більшість побоювань щодо штучного інтелекту можуть бути марними. Ця новітня технологія може стати дуже корисним інструментом, якщо люди навчаться використовувати її розумно.
Фото: pixabay.com