Меч, датований IX або X століттям, знайшов під час купання в річці Супрасль музейний співробітник Щепан Скібіцький. Цей рідкісний артефакт є одним із небагатьох мечів такого типу, коли-небудь виявлених у країні.
Пан Скібіцький натрапив на меч у закруті річки, де ерозія оголила піщані відкладення, повідомило видання Arkeonews. «На глибині близько 120 сантиметрів я помітив цікавий предмет, який виявився мечем! Тоді вперше і востаннє я закричав від радості під водою!», – розповів музейник. Він порівняв це відкриття з виграшем у лотерею, розмірковуючи про надзвичайну удачу, пов’язану з виявленням такого скарбу.
За словами експертів, меч, можливо, був пов’язаний із балтійською чи вікінгською культурою. Унікальний дизайн рукояті свідчить про високий рівень майстерності того, хто створив цю холодну зброю.
Доктор Ришард Кажмерчак з Університету Миколи Коперника в Торуні, що проводив експертизу раритету, наголосив на його рідкісності та культурно-історичному значенні. За його словами, меч унікальний за своєю формою та ступенем збереження органічного матеріалу на рукояті. «Це дуже рідко для артефактів такого віку», – сказав експерт.
«Існує висока ймовірність того, що на річці стався бій, і меч опинився у воді разом зі своїм власником», – додав пан Кажмерчак.
Отримані в бою тріщини, подряпини та сколи, за словами музейних працівників, «розповідають» історію конфлікту. Особливо «красномовна» середня частина клинка, адже на неї припадала більшість ударів.
Після того, як меч став власністю Музею війська, його відправили на консервацію за участю фахівців Інституту археології Університету Миколи Коперника.