2023 року, заручившись підтримкою кінологів та біологів, винороби Каліфорнії залучили до дослідження з полювання на комах-шкідників пару англійських спрингер-спанієлів на прізвисько Зінні та Сові Б. (на честь сортів зінфандель та совіньон блан).
Отже, замість того, аби псувати лозу інсектицидами, виробники знаменитого каліфорнійського вина вирішили боротися з так званими борошнистими червцями за допомогою гострого нюху песиків.
Борошнистий червець (Pseudococcus) є різновидом клопів, що переносить виноградною лозою згубний вірус скручування листя. Борошнистий червець вражає каліфорнійські виноградники вже протягом трьох десятиліть. Шкідник швидко розмножується та поширюється. А тим часом хімічні засоби, що їх використовують для боротьби з комахами, завдають шкоди довкіллю.
Великий потенціал унікального проєкту
На початку дослідження, що проводилося у виноробному регіоні Лоді, команда отримала грант у розмірі 428 тисяч доларів США від Департаменту регулювання пестицидів.
Стефані Болтон, директорка Комісії зі сталого виноградарства і навчання Lodi Winegrape та керівниця дослідження, розповіла: «У собак близько 300 мільйонів нюхових рецепторів, а в людей – 5 млн. Собаки відчувають запах там, де люди не можуть. До того ж для песиків це – гра».
Під час експериментів кінологи навчили англійських спрингер-спанієлів патрулювати виноградник доти, доки вони не відчують запах вірусу скручування листя та феромонів борошнистого червця.
Коли собака сідав, це означало, що він попереджає господаря про заражену лозу. Після цього його заохочували ласощами, розповіло видання Daily Mail.
Результати дослідження показали: собаки в 93,4% випадків виявляли вірус скручування листя, а в 97,3% випадків – винуватців хвороби: борошнистих червців.
За словами пані Болтон, згодом собаки, швидше за все, вдосконалюватимуться. Їхні навички стануть «економічно доцільними та масштабованими».
«Це має великий потенціал для нашої галузі. Ми не впораємося з проблемою, якщо продовжимо садити заражені лози», – додала вона.
Попередні випробування показали, що англійські спрингер-спанієлі здатні розпізнавати запахи й інших садових шкідників. Собаки цієї талановитої породи вже давно допомагають поліції та військовим виявляти кров, наркотики, зброю, банкноти, вибухові речовини та електроніку.
А тим часом науковці стверджують, що ці песики можуть також відчувати запахові ознаки раку, COVID-19 та інших захворювань.
У давнину англійських спрингер-спанієлів використовували для вистежування дичини. Порода походить від норфолкських і шропширських спанієлів середини ХІХ століття.
Фото: pexels.com