Як зміцнити здоров’я мозку, коли вам 50 і більше? Сторінки видань рясніють заголовками щодо впливу пандемії коронавірусу на когнітивні функції людей старшого віку. Виявляється, науковці з Ексетерського університету та Королівського коледжу Лондона з’ясували, що здоров’я мозку літнього населення стрімко погіршувалося під час пандемії. Дослідники замислилися над тим, чи може людство незабаром зіткнутися з бомбою уповільненої дії, коли кількість хворих на деменцію виросте в рази.
На думку вчених, винні передусім такі пандемічні чинники, як недостатня фізична активність, вживання занадто великої кількості алкоголю, самотність та депресія.
Тож як у такій ситуації зберегти здоров’я вже немолодого мозку? Передусім варто дослухатися до порад експертів.
Не переставайте вчитися
Ніколи не пізно дізнаватися про щось нове. «Дослідження показують, що навчання протягом усього життя є важливим для нашого здоров’я та безпеки», – вважає доктор Ентоні Томпсон, керівник програми післядипломної освіти з психології в Арденському університеті (Велика Британія).
Набуття нових навичок та знань може стимулювати зростання нових нейронних зв’язків та підвищити загальну пластичність мозку. Це своєю чергою позитивно вплине на когнітивні функції, зокрема, на поліпшення пам’яті, концентрацію уваги та здатність розв’язувати проблеми.
Опанування нової професії, вивчення мови, волонтерство, нове хобі, гра на музичному інструменті – ці та інші знання і навички допоможуть підтримувати мозок у тонусі.
Залишайтеся активними
«Займайтеся аеробними вправами середньої інтенсивності не менш як 150 хвилин на тиждень», – наполягає доктор Адам Мортон, консультант-психіатр людей похилого віку у британській клініці Pall Mall Medical.
Причому він аж ніяк не радить займатися марафонським бігом усім поспіль. Проте доктор Мортом переконаний, що більшість людей спроможні поступово та м’яко підвищувати рівень своєї активності. Експерт зауважує, що зв’язок між когнітивним здоров’ям та фізичною активністю старшого населення науково доведений.
Висипайтеся
Ще однією запорукою розумового здоров’я Адам Мортон вважає якісний нічний сон. Він необхідний для зміцнення когнітивних функцій, і передусім – пам’яті. Обов’язковою нормою для людини, якій вже виповнилося 50, є сім-дев’ять годин безперервного сну на добу.
За словами доктора Мортона, вранці слід прокидатися з відчуттям того, що ви відпочили. Якщо цього не відбувається, можливо, винна депресія або інші проблеми. Про них потрібно розповісти лікарю.
Будьте уважними до харчування та вживання алкоголю
Їжа та напої, які ми споживаємо, також пов’язані з когнітивними функціями. Раціон, багатий на фрукти, овочі, цільнозернові продукти й нежирні білки, може підтримати здоров’я мозку, кажуть експерти. Не слід забувати про омега-3 жирні кислоти, що містяться в рибі та горіхах. Також протягом дня обов’язково потрібно пити достатньо води.
Куріння та вживання алкоголю варто скоротити. А в ідеалі слід назавжди розпрощатися з цими звичками.
Розслабляйтеся
Хронічний стрес, за твердженням Адама Мортона, є руйнівником когнітивних функцій. Зменшити вплив стресу допоможуть такі практики, як медитація, глибоке дихання та йога, розповіло видання Daily Mail. А найпростішим способом релаксації є прогулянки на свіжому повітрі.
Не ізолюйтеся від соціуму
Існує тісний зв’язок між самотністю та соціальною ізоляцією, а також погіршенням фізичного та психічного здоров’я, зокрема й когнітивних функцій.
Підтримка соціальних зв’язків та розумової активності за допомогою суспільно-корисної діяльності може животворно вплинути на здоров’я мозку. За словами доктора Мортона, запобігання соціальній ізоляції допомагає запобігти й деменції.
Якщо вам бракує родичів та друзів, зав’язуйте живе спілкування з близькими за духом людьми у громадських групах та на мистецьких заходах.
Фото: pixabay.com