Який у вас “вікотип”? Науковці виявили чотири моделі старіння

Американські дослідники визначили типи старіння людини та пояснили, чим вони зумовлені.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Старіння – звичайна частина людського досвіду. Однак не всі органи та функції організму втрачають молодість з однаковою швидкістю.

Генетики зі Стенфордського університету (США) визначили чотири біологічні типи старіння. Дослідники розповіли, чим пояснюється приналежність до того чи іншого «вікотипа».

Виявляється, ці моделі передусім залежать від обміну речовин, роботи імунної системи, печінки та нирок. Тож і типи називаються відповідно: метаболічний, імунний, печінковий та нефротичний.

Про що дізналися дослідники

Команда генетиків воліла з’ясувати, чому деякі люди вже у віці 40 років мають вигляд 50-річних. Тоді як інші, досягнувши 45, зовні подібні до 35-річних. Науковці передбачали, що ці відмінності залежать від функціонування важливих органів. І врешті виявили, яких саме. Цікаво, що до четвірки ключових органів, що передусім відповідають за наше старіння, серце не увійшло.

Упродовж двох років команда досліджувала закономірності старіння людини на молекулярному рівні. Зрештою, як зазначив доктор Майкл Снайдер, завідувач кафедри генетики Медичної школи Стенфордського університету та провідний автор дослідження, генетики отримали доволі повне уявлення про механізми старіння.

Дослідження вікотипуНауковці спостерігали за 43 здоровими чоловіками та жінками віком від 34 до 68 років. Дослідники вивчали зразки крові, екскрементів, генетичного матеріалу, мікробів, білків та інших побічних продуктів метаболічних процесів.

Відстежуючи, як ці зразки змінювалися з часом, команда виявила 608 ознак, що вказували на старіння. Вчені об’єднали їх у чотири типи, що корелювали з певними функціями та органами.

Про що свідчить приналежність до того чи іншого «вікотипа»

Людина метаболічного типа старіння має велику ймовірність виникнення проблем з обміном речовин. Вона частіше за інших стикається з гострою потребою контролювати рівень цукру в крові та більш схильна до серцевої недостатності, резистентності до інсуліну, ожиріння та діабету 2 типа.

Той, в кого імунна система старіє швидше, ніж решта організму, належить до імунного типа. З роками ця людина страждає від різного роду запалень та аутоімунних недуг, як-от ревматоїдний артрит та розсіяний склероз. А її організм приречений на боротьбу зі шкідливими патогенами та токсичними сполуками, такими як вільні радикали.

Печінковий тип старіння означає, що печінка старіє швидше за інші органи. Погіршення функції цього органу передбачає, зокрема, зниження припливу крові до нього. Це досить небезпечно, адже печінка є життєво важливим органом для фільтрації та детоксикації крові, перероблення отруйних речовин, таких як алкоголь та наркотики, а також для сотень інших функцій, що мають вирішальне значення для нашого життя. Люди з печінковим віком старіння наражаються на високий ризик розвитку цирозу та неалкогольної жирової хвороби печінки.

Чотири вікотипаНефротичний тип пов’язаний з погіршенням функції нирок, розповіло видання Daily Mail. Це є істотною проблемою для здоров’я, адже нирки очищають кров від відходів та допомагають контролювати кров’яний тиск.

Хоча люди можуть бути більшою мірою схильними до одного з цих вікотипів, це не означає, що вони не помічають старіння інших частин свого тіла.

Результати роботи опублікував журнал Nature Medicine. Вони показали, що в міру того, як люди розумітимуть природу порушення біологічних процесів, вони матимуть значно більше шансів покращити своє здоров’я. Передусім – за допомогою зниження ваги, обмеження куріння та вживання алкоголю, контролю кров’яного тиску та рівня цукру в крові.

«Віковий тип – це більше, ніж ярлик; він може допомогти людям зосередитися на факторах ризику для здоров’я та знайти ті області, в яких у майбутньому можуть стикнутися з проблемами», – резюмував доктор Снайдер.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU