З віком усі ми рухаємось повільніше: вчені озвучили причину

Дослідження показало, що з роками люди втрачають швидкість рухів, бо це пов’язано з більшими витратами енергії.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Хоч як це прикро, але в середньому та старшому віці ми раз у раз помічаємо, що кожен звичний рух дається нам дедалі важче. Ми частіше почуваємося млявими та щоразу розраховуємо свої сили, перш ніж виконати просту дію. Наприклад, пересунути табуретку або піднятися кількома додатковими сходами.

Дослідження Університету Колорадо в Боулдері (США), яке очолила професорка біомедичної інженерії Алаа Ахмед, вивчило природу цих процесів. За словами дослідниці, її команда прагнула зрозуміти їхню нейронну основу.

cholovik z palyczeyu - Здоров'я - 50Plus

Науковці розділили учасників на дві групи. До першої увійшли люди віком 18-35 років, а до другої – 66-87 років. Команда попросила всіх добровольців виконати просте завдання: дотягнутися до певної цілі на екрані. При цьому вчені вимірювали час реакції під час виконання завдання та кількість енергії, яка на цю реакцію була витрачена, тобто метаболічні витрати.

Дослідники виявили, що для однакової дії старшим учасникам потрібно більше енергії, ніж молодшим.

Коли учасникам пообіцяли, що вони отримають нагороду за свої зусилля, обидві групи досягли цілі раніше – приблизно на 5 відсотків швидше, ніж коли випробування проводилося без нагороди. Але кожна вікова група досягала цілі у різний спосіб, розповіло видання Daily Mail.

Якщо молодші учасники активно та швидко рухали руками в напрямку винагороди, старші досягали її переважно завдяки скороченню часу реакції. А коли команда додала вагу до рук молодших добровольців, ці відмінності зникли. Тобто молодша група перестала рухати руками швидше й натомість почала покращувати час реакції.

did z onukokom pered ekranom - Здоров'я - 50Plus

Навіщо вченим ці знання?

Висновки з дослідження опублікував журнал JNeurosci. Воно є одним з перших, що експериментально виявило причини, через які люди старшого віку (зокрема ті, кому вже виповнилося 65 років) рухаються повільніше за молодих.

Під час цієї роботи науковці вперше кількісно оцінили вартість метаболічної енергії, що витрачається для досягнення певної цілі. Згідно з результатами, зусилля, що їх витрачають люди похилого віку, енергетично дорожчі.

Роберт Куртер, співавтор дослідження, зауважив: «Схоже, що мозок здатний виявляти дуже невеликі зміни в тому, скільки енергії використовує тіло, та відповідним чином коригувати наші рухи. Навіть під час руху з кількома зайвими кілограмами швидша реакція ставала енергетично дешевшим варіантом отримати нагороду, тому молоді люди наслідували старших та робили те саме».

Ці результати можуть надати лікарям нові інструменти для діагностики низки вікових захворювань, пояснила професорка Алаа Ахмед.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU