У Китаї знайшли сліди гігантського динозавра-троодонтида

Науковці заявили, що динозаври з родини Troodontidae були значно більшими, ніж їх показав у фільмі «Парк юрського періоду» Стівен Спілберг.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Китайсько-австралійська команда палеонтологів знайшла у провінції Фуцзянь, що на південному сході країни, 12 двопалих слідів. Їх поділили на дві морфологічні групи, відповідно до розміру та форми.

Коротші відбитки мали довжину близько 11 см. Вони належали раніше відомому роду Velociraptorichnus. Тоді як більші сліди довжиною близько 36 см вчені віднесли до раніше неописаного виду Fujianipus yingliangi: вони належали до родини троодонтидів. Ця родина процвітала в юрському та крейдяному періодах. Науковців найбільше здивували сліди саме цієї групи. Річ у тім, що до останнього часу дослідники вважали, ніби найбільші троодонтиди – троодони – сягали в довжину 2,5 метра. (Варто додати, що найменші представники родини – анхіорніси – важили лише 100 грамів).

Судячи з розміру знайдених відбитків, троодонтиди могли виростати аж до 5 метрів. А їхні ноги були завдовжки 1,8 м.

slidy fujianipus yingliangi - Природа - 50Plus

«Коли люди думають про динозаврів-хижаків, вони, швидше за все, згадують тих, які були у фільмі «Парк Юрського періоду» – м’язистих, агресивних мисливців розміром з людину», – сказав палеонтолог Ентоні Роміліо з Університету Квінсленду.

«Але ці сліди залишив значно тендітніший та розумніший представник родини Troodontidae, що виникла в пізньоюрському періоді, близько 95 мільйонів років тому», – зазначив учений. За його словами, цей хижак істотно перевищував за своїми розмірами троодонтидів, зображених у відомому фільмі Спілберга. І навіть страшно собі уявити, як ця брила насувається на вас на повній швидкості.

Команда порівняла сліди з відбитками інших відомих двопалих динозаврів Азії, Північної та Південної Америки, а також Європи. Палеонтологи виявили, що цей тип слідів відрізняється за формою та розмірами. І це робить його абсолютно унікальним.

«Концепція великих троодонтидів народилася в палеонтологічній спільноті зовсім недавно», – повідомив Ентоні Роміліо. «Кістки, виявлені на Алясці, натякають на тенденцію до гігантизму поблизу стародавнього Полярного кола, області з потенційно меншою конкуренцією видів через тривалі періоди зимової темряви», – додав він.

Однак результати дослідження вказують на те, що ці гіганти-хижаки мігрували значно південніше та були досить розпорошені.

А ще палеонтолог розповів, що деякі члени цієї дослідницької команди працювали також над найдрібнішими у світі слідами динозаврів, знайденими в Південній Кореї. Довжина цих слідів становить лише один сантиметр, пише Sci.News.

«Усе це демонструє неймовірний діапазон розмірів хижих динозаврів, підкреслюючи їхні адаптивні здібності та екологічну різноманітність», – резюмував пан Роміліо.

Висновки з дослідження опублікував журнал iScience.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.