Той факт, що чотиридоларова ваза з комісійки виявилася стародавнім артефактом цивілізації мая, став правдивою сенсацією.
Анна Лі Дозьє з Вашингтона (округ Колумбія) купила вазу у місцевому комісійному магазині, що проводив розпродаж. Серед акційних пропозицій покупчиня помітила посудину за 3,99 долара, розписану у стилі мая. Слід зауважити, що деякий час жінка працювала в Мексиці у правозахисній групі Christian Solidarity Worldwide. Тож не дивно, що ваза раптом викликала в Анни ностальгію та повернула її думками в ті дні.
При цьому, за словами Анни, ваза одразу видалася їй старою, проте не старішою за 20-30 років. Яким же було її здивування, коли вона дізналася, що володіє справжнім скарбом.
А незабаром пані Дозьє знову потрапила до Мексики. Гостюючи в Мехіко, вона відвідала Національний музей антропології в Мехіко, де побачила чимало експонатів, які нагадали їй її власну вазу. Анна вирішила проконсультуватися з музейним експертом, який своєю чергою порекомендував їй звернутися до посольства Мексики у Вашингтоні. Повернувшись додому, жінка показала фотографії вази в мексиканському посольстві, розповіло видання IFLScience.
Працівники посольства були надзвичайно схвильовані побаченим. Вони підтвердили, що йдеться про справжній артефакт мая.
За словами культурологів, що вивчали вазу, свого часу вона прибула до Сполучених Штатів з південного сходу Мексики. А вік посудини, ймовірно, становить близько 1800 років. Тобто вона належить до класичного періоду мая, які зрештою занепали через різні фактори: зокрема посуху та іспанського завоювання.
Дипломати попросили пані Дозьє повернути древню вазу на батьківщину мая. Посольство навіть влаштувало церемонію, на якій Анна урочисто передала раритет представникам Мексики та отримала подяку від її амбасадора у США Естебана Моктесуми Баррагана.
Анна Лі Дозьє не приховувала радості через те, що артефакт повернеться на рідну землю та стане частиною колекції Національного музею антропології Мексики. А ще вона жартівливо сказала: «Бажаю, щоб ваза покинула мій дім, адже в мене троє маленьких синів, і я не хотіла б, аби вони розбили вазу, якій дві тисячі років».
У Мексиці артефакт приєднався до 19 інших нещодавно виявлених предметів, пов’язаних із культурною спадщиною країни. Своєю чергою ці реліквії поповнять добірку з більш ніж 13 500 музейних експонатів цивілізації мая, які було виявлено останніми роками за кордоном у рамках програми уряду Мексики щодо повернення національно значущих артефактів.
Фото: SRE