Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Чому деякі люди ніколи не підхоплять ковід: експеримент

Британські дослідники дізналися, чому COVID-19 не загрожує здоров’ю деяких людей. Розгадка криється у специфічній імунній відповіді організму.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Перший у світі експеримент показав, чому деякі люди ніколи не підхоплять коронавірус. Детальне порівняння випадків COVID-19 допомогло зрозуміти, чому не всі є жертвами тяжкої недуги, що поставила більшу частину світу на коліна.

Внаслідок аналізу генетичної активності у тканинах носа та крові людей з «невдалим» зараженням SARS-CoV-2 група дослідників під керівництвом Інституту Велкома Сенгера та Університетського коледжу Лондона (Велика Британія) виявила нову імунну відповідь, що забезпечує надійний захист організму.

рука в гумовій рукавичці

Хоча вакцини радикально знижували ризик смерті та серйозних ускладнень від COVID-19, вони не завжди перешкоджали вірусу закріпитися на слизовій оболонці носа та в дихальній системі.

Для більшості людей діагноз COVID-19 означав жахливі тижні хвороби, що супроводжувалася нежитю, кашлем та болями в тілі. Однак для небагатьох щасливчиків інфекція була такою швидкоплинною, що організм ледве встигав видати бодай один пчих. Ця невеличка когорта людей залишилася повністю вільною від ковіду.

Чому деякі люди захищені краще за інших? Досі вчені не могли дати відповідь на це запитання, оскільки польові дослідження ускладнювалися труднощами щодо точного визначення моменту зараження.

Як проходило дослідження

Щоб оминути цю перешкоду, дослідники провели так зване контрольне випробування, розповідають Science Alert. Вони навмисно заразили в лабораторних умовах 36 здорових добровольців у віці від 18 до 30 років пре-альфа-штамом SARS-CoV-2.
Важливо, що 16 учасників з групи ніколи не були вакциновані та не мали жодних ознак попередньої інфекції SARS-CoV-2.

«Це була неймовірно унікальна можливість побачити імунні реакції в дорослих, які раніше не хворіли на COVID-19, в умовах, коли такі фактори, як час зараження та супутні захворювання, можна було контролювати», – розповів біолог Рік Ліндебум.

Зразки крові та мазки з носа, взяті у добровольців протягом року після зараження, були проаналізовані за допомогою секвенування одноклітинної РНК. Унаслідок цього команда отримала тимчасову шкалу активності сотень тисяч окремих клітин з безпрецедентною деталізацією.

короновірус

На основі цього набору даних команда визначила три категорії інфекцій: швидкоплинні, стійкі та абортивні. Саме у цій третій групі вони виявили секретну зброю організму, що дозволяє уникнути коронавірусу.

У той час як у більшості людей виникає швидка імунна відповідь проти вірусу, що потрапив у кров, в учасників експерименту спостерігалася ледь помітна, але набагато швидша реакція в тканинах носа. Вона включала активацію інваріантних Т-клітин, пов’язаних зі слизовою оболонкою (MAIT) та зниження запальних лейкоцитів. Це допомогло позбутися вірусу ще до того, як він окупував організм.

Дослідники також виявили підвищену експресію гена HLA-DQA2 у клітинах носа до їхньої інокуляції – одного з низки генів, які раніше були пов’язані з легкими або безсимптомними інфекціями SARS-CoV-2.

«Ці результати проливають нове світло на важливі ранні події, які дозволяють вірусу закріпитися або швидко його позбавляються ще до розвитку симптомів», – зазначив старший автор дослідження Марко Ніколич.

«Тепер ми значно краще розуміємо весь спектр імунних реакцій, що може стати основою для розробки потенційних методів лікування та вакцин, які імітують ці природні захисні реакції», – додав він.

Розуміння того, як біологія людини справляється з вірусною атакою, життєво важливе. Адже ми хочемо боротися не лише з коронавірусом, але й зі ще смертоноснішими недугами, з якими ми, безперечно, зіткнемося в майбутньому.
Результати дослідження опублікував журнал Nature.

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ОСТАННІ ЗАПИСИ

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU