Третину свого життя ми проводимо уві сні, що зазвичай супроводжується сновидіннями. Але враховуючи центральну роль сновидінь у нашому житті, ми, як і раніше, досить мало знаємо про те, чому бачимо сни, як мозок створює сни та, що найважливіше, яке значення можуть мати сни для нашого здоров’я. Особливо – для здоров’я нашого мозку. Й особливо – погані сни.
Дослідження команди неврологів Бірмінгемського університету (Велика Британія) під орудою Абідемі Отаїку показало, що сни можуть розкрити дивовижну кількість інформації про здоров’я мозку.
Науковці довели, що часті нічні жахи (погані сни, через які людина прокидається) в середньому та похилому віці можуть бути пов’язані з підвищеним ризиком розвитку деменції.
Нічні жахи (кошмари) є доволі поширеним та серйозним розладом сну, а також індикатором нашого ментального та фізичного здоров’я.
Як проходило дослідження?
Команда проаналізувала дані трьох великих досліджень, присвячених здоров’ю та старінню мешканців США. Аналіз охопив понад 600 осіб віком від 35 до 64 років та 2600 осіб віком 79 років і старших.
На початку дослідження ніхто з добровольців не страждав на деменцію. Спостереження за групою середнього віку науковці вели протягом дев’яти років, а за літніми учасниками – протягом п’яти років.
Добровольці заповнили низку анкет, зокрема щодо того, як часто їм сняться кошмари. А вчені надалі аналізували, чи були учасники, які на початку дослідження частіше бачили нічні кошмари, більш схильними до зниження когнітивних здібностей. Зокрема, до швидкого погіршення пам’яті та навичок мислення (аж до діагностування деменції).
Про що дізналися дослідники?
Як виявилося, в учасників середнього віку, які щотижня бачили кошмарні сни, вчетверо частіше спостерігалося зниження когнітивних здібностей (провісник деменції) протягом наступного десятиліття. Тоді як у старших учасників – жертв поганих снів – деменція діагностувалася вдвічі частіше.
Цікаво, що кореляція між нічними кошмарами та майбутньою деменцією виявилася набагато сильнішою в чоловіків, ніж у жінок.
Наприклад, у літніх чоловіків, яким щотижня снилися кошмари, ймовірність розвитку деменції була вп’ятеро вищою порівняно з літніми чоловіками, які повідомляли про відсутність поганих снів. А тим часом у жінок ризик збільшився лише на 41 відсоток. Подібна картина спостерігалася і в групі середнього віку.
Загалом ці результати свідчать про те, що часті кошмари можуть бути однією з ранніх ознак деменції. Вони прискорюють розвиток проблем з пам’яттю та мисленням на кілька років або навіть десятиліть. Особливо це стосується чоловіків, розповіло видання Science Alert.
Доброю новиною є те, що жахи, які періодично повторюються, тепер піддаються лікуванню. І вже доведено, що таке лікування знижує накопичення аномальних білків у мозку, що пов’язані із хворобою Альцгеймера.
Наступні дослідження команди неврологів будуть зосереджені на вивченні того, чи пов’язані кошмари у молодому віці з підвищеним ризиком розвитку недоумства.
Дослідження не лише пролило нове світло на зв’язок між сновидіннями та ймовірною деменцією, але й вказало на необхідність своєчасної діагностики та, можливо, більш раннього медичного втручання.
Результати дослідження опублікувало видання The Lancet.
Фото: pixabay.com