У 2022 р. в Австралії була випущена монета номіналом 2 долари, прикрашена зображенням медоносних бджіл. Аналогічна ідея була використана ще приблизно 2400 років тому у Македонському королівстві, де створили срібну монету (обол). На одному її боці була зображена бджола. Протягом століть між цими двома подіями валюта, що демонструє символічний зв’язок між медом і грошима, є напрочуд поширеною.
У нещодавньому дослідженні науковці розглядали бджолу через нумізматичну історію. Внаслідок цього вони запропонували наукову причину, чому наш мозок може природним чином встановити зв’язок між медоносними комахами та абстрактною ідеєю цінності.
Що таке валюта і чому вона важлива?
Гроші – засіб збереження вартості, який може виступати як засіб обміну на товари чи послуги. Монети є довговічним відображенням вартості на відміну від паперової готівки, яка є фізичним проявом грошей.
З давніх часів монети відігравали центральну роль у багатьох громадах та сприяли забезпеченню ефективної торгівлі. Їх довговічність робить їх важливими капсулами часу.
Стародавня Мальта славилася своїм медом. Сучасна монета номіналом 3 мілі (1972-81 рр.) відзначає цю історію із зображенням бджоли та сотів. Відповідно до інформаційної картки, що видається разом із набором монет, цей малюнок символізує той факт, що мед використовувався як валюта у Стародавній Мальті.
У Стародавній Греції бджоли використовувалися на деяких із найдавніших монет, виготовлених в Європі. Наприклад, їх можна побачити на срібній грецькій оболі, викарбуваній у Македонії між 412 р. і 350 р. до н.е.
Бджоли також зображені на монетах, викарбуваних в інших місцях давньогрецького світу. Наприклад, на бронзовій монеті, викарбуваній в Ефесі та датованій між 202 та 133 рр. до н.е.
Використання бджіл на стародавніх монетах тривало багато століть, включаючи широко поширені бронзові екземпляри. Досі дослідники продовжують відкривати нові різновиди.
Чому бджоли з’являються на монетах?
Один підхід до цього питання походить з поля нейроестетики, яка прагне зрозуміти наші смаки через розуміння основних процесів мозку, які лежать в основі естетичного оцінювання. З цієї точки зору схоже, що солодкий смак меду вказує на велику кількість цукру та сприяє позитивній нервовій активності, пов’язаній з бджолами та медом. Дійсно, приматологиня Джейн Гудолл одного разу припустила, що отримання висококалорійної їжі з бджолиного меду могло бути важливим кроком у когнітивному розвитку приматів.
Таким чином, наш мозок може бути попередньо пристосований до того, щоб любити бджіл через їхню асоціацію з солодким смаком меду. Раннє використання цих медоносних комах на монетах могло бути функціональною ілюстрацією зв’язку між відомою вартістю (медом) і новою формою валюти – монети як грошей.
Бджоли на сучасних монетах
Використання бджіл як елементу дизайну зберігалося з давніх часів до сучасності. Медоносна бджола на квітці зображена на серії бронзових монет номіналом 10 центезімі, випущених в Італії у період 1919-37 рр.
Зовсім недавно на монеті номіналом 20 сенітів із тихоокеанської держави Тонга зображено 20 медоносних бджіл, які вилітають із вулика. Ця монета була частиною серії, започаткованої Продовольчою місією ООН для сприяння сталому розвитку сільського господарства та культури в усьому світі.
Бджоли тут важливі, тому що їх діяльність із запилення забезпечує приблизно третину їжі, необхідної для годування світу, вартістю понад 200 млрд доларів США на рік. Проте їм загрожує зміна клімату та інші екологічні чинники.
Бджоли на монетах сьогодні та у майбутньому
Як зазначає видання Sciencealert, проінформованість громадськості про бджіл і екологічність цілком можуть бути чинниками нинішнього інтересу до монет із бджолиним зображенням. Різноманітність країн, які використовували бджіл як елемент дизайну протягом усієї історії монет, свідчить про те, що люди протягом тривалого часу цінували зв’язок з цими медоносними комахами як важливий для їх власного процвітання.
В Австралії монета номіналом 2 долари з медоносною бджолою 2022 р. є частиною серії, розробленої Королівським монетним двором країни. У 2019 р. Монетний двір Перта у Західній Австралії також випустив монети та марки на честь місцевих видів бджіл.
Попри зменшення зацікавленості у готівці, бджолині монети залишаються на хвилі популярності. Зображення цих медоносних комах, імовірно, буде важливою темою для дизайну монет, доки останні продовжуватимуть використовуватися.
Фото: pixabay.com, sciencealert.com