Денний сон поліпшує здатність розв’язувати проблеми

Коли завдання здається надто складним для виконання, короткий денний сон може стати рятівним. Після нього рішення знайдеться швидше, кажуть вчені.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нове дослідження команди Техаського державного університету (США) показало, що денний сон підвищує здатність мозку розв’язувати проблеми. При цьому особливо важливим є сон зі швидким рухом очей – стадія сну зі сновидіннями, яку сомнологи пов’язують зі зберіганням спогадів та обробкою емоцій.

За словами дослідників, коли проблема здається такою, яку складно розв’язати, фраза «просто поспи» може мати певний сенс, особливо якщо сон включає фазу швидкого сну. «Ця стадія сну може відігравати ключову роль у найкращому використанні минулого досвіду за допомогою встановлення та зміцнення асоціацій, які не такі очевидні під час неспання», – написали вчені у звітній статті.

Про що дізналися науковці?

Команда залучила до дослідження 58 добровольців. Спочатку учасникам показали завдання з рішеннями. А потім надали іншу низку схожих завдань, але невиконаних. Їх можна було розв’язувати за допомогою тих самих розумових процесів, що використовувалися в першому наборі.

Потім добровольцям влаштували двогодинну перерву, протягом якої 28 з них мали спати 110 хвилин. Тоді як решту 30 осіб попросили не спати. В учасників, котрі дрімали, час фази швидкого сну вимірювався за допомогою електроенцефалографії (ЕЕГ).

чоловік лежить біля ноутбука

Після перерви експеримент продовжився, розповіло видання Science Alert. Усі учасники отримали можливість ще раз подивитися на завдання, які їм не вдалося вирішити у другому сеті.

Ті, хто спав удень, впоралися краще з тими завданнями, які ставили їх у глухий кут на початку експерименту. А тривалість стадії швидкого сну була позитивно пов’язана з імовірністю виконання цих завдань. Дослідники стверджують, що цей зв’язок є досить сильним.

Результати роботи також узгоджуються з попередніми дослідженнями, які виявили кореляцію між сном та кращим розв’язанням творчих проблем і розумовою гнучкістю.

Що стосується стадії швидкого сну, дослідники вважають, що те, як вона допомагає нам пов’язувати нові спогади зі старими, може мати переваги при розв’язанні головоломок. Особливо тих, що потребують згадування навичок.

«Швидкий сон може бути необхідним для розв’язання проблеми, коли потрібна активна рекомбінація її елементів, як це відбувається при творчому виконанні завдань», – зауважили дослідники.

Результати дослідження опублікувало видання Journal of Sleep Research.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU