Патріотичні футболки з українською символікою, сумки-шопери з принтом

Від кого варто триматися подалі: психотипи людей

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Люди, якими ми себе оточуємо, мають величезний вплив на нас. На жаль, не завжди це має позитивний контекст – досить часто поряд з нами з’являються надзвичайно токсичні особистості, які заважають жити повноцінним життям, творити, кохати, отримувати позитивні емоції. Саме тому для кожного дуже важливо підходити до вибору знайомств усвідомлено. Психологи відзначають окремі типи особистостей, яких бажано уникати у своєму спілкуванні – вважаємо, що така інформація буде надзвичайно доречною для всіх.

hlopecz zakryvaye rukoyu rot - Психологія - 50Plus

Від кого треба триматися подалі

Універсального списку людей, яких часто називають енергетичними вампірами, насправді не існує, адже ці категорії не є статичними, і можуть мінятися в певних ситуаціях. Проте певні типи тих, від кого рекомендовано триматися подалі, все ж таки можна більш-менш чітко визначити. Кожен з цих типів має свої характерні особливості та манеру поведінки, але всі вони – досить небезпечні люди в плані комунікації та впливу на психіку.

Загалом можна умовно визначити п’ять типів людей, від яких треба триматися подалі:

  • Критик

Він завжди помічає помилки, критикує поведінку, манеру спілкування, стиль одягу тощо. Слухаючи його, виникає враження, що ви від самого дня свого народження все робите неправильно. Поряд з ним виникає комплекс меншовартості, адже ви починаєте вважати себе помилкою природи. І як би ви не намагалися змінитися – у вас нічого не виходить. Окрім того, критики дуже люблять давати поради – і неважливо, що ви їх не потребуєте. Яскравий приклад поведінки критика – постійні докори, навіть у тій ситуації, якщо сталася проблема не з вашої вини. Справжній друг завжди запитає, у чому причина, критик же відразу нападає з претензіями. Замість того щоб допомогти, він тисне на вашу особистість, самостверджуючись за ваш рахунок.

  • Пасивний агресор

Ця людина також часто буває незадоволена, проте свої претензії вона показує завуальовано – натяками, недомовками, багатозначним мовчанням тощо. Такі люди ніколи нічого не скажуть прямо – ви самі маєте про все здогадатися. Саме тому з деякими людьми такого типу важко спілкуватися. На всі прямі запитання зазвичай вони відповідають щось на кшталт «Хіба ти сам не бачиш», «Невже ти не розумієш?», «А ти сам як думаєш?» Як варіант, ви можете отримати відповідь «жертви»: «Все нормально, я не ображаюся».

На те, щоб зрозуміти логіку цієї людини, може знадобитися, без перебільшення, половина вашого життя. Причому у процесі спілкування пасивний агресор буде продовжувати зберігати дистанцію, з усіх сил показуючи, наскільки великою є ваша вина. Ваша «задача» при цьому – постійно думати і визначати, у чому причина його невдоволення. Такі друзі забирають час – і ви маєте вирішити для себе, чи дійсно вам потрібно витрачати своє життя на спілкування з ними.

  • Нарцис

Ці люди завжди хочуть бути в центрі уваги. Вони вважають себе найкращими, найгарнішими, найрозумнішими і не втрачають жодного моменту, щоб повідомити про це всім оточуючим. І навіть якщо це дійсно так – людина має певні задатки геніальності – подумайте добре, чи варто вам дружити з нею? Адже в такій ситуації ви завжди будете на других ролях – навіть якщо в чомусь і зможете конкурувати з нею.

Погляд на оточуючих у нарцисів завше спрямований зверху вниз. Змагатися з ним немає сенсу. Така людина за будь-яких обставин дасть вихід своїм емоціям, викидаючи тонни ненависті та злоби, які завжди у них є у великій кількості – через низьку самооцінку. І в таких епізодах вони ладні знищити всіх, хто перебуває зараз поряд.

  • Кам’яна стіна

Ці люди – типу друзі. Однак за наявності у вас проблем вони не будуть ділитися своїми емоціями. У розмові вони завжди уникають прямих питань, через що ви починаєте вважати себе недостойним спілкування з ним.

Відмовляючи вам у душевних розмовах, ці «друзі» вимушують вас відчувати гнів та розчарування. Така манера поведінки зовсім не є притаманною для справжніх друзів. У цих випадках поведінка «кам’яних стін» дещо нагадує стиль прихованого агресора. Різниця полягає в тому, що начебто друг просто не вважає за потрібне розмовляти з вами взагалі.

  • Асоціальна особистість

Це досить небезпечний тип людей, оскільки вони грають емоціями співбесідника, щоб отримати своє та повністю володіти ситуацією. У його поведінці чітко прослідковуються агресія та непередбачуваність, жадібність, мстивість, нездатність до розкаяння чи співчуття. По суті, це психологічний хамелеон, який вдало маніпулює почуттями інших людей.

Такі люди – небезпечні друзі-актори, бо більшість з оточуючих навіть не здогадуються про його сутність. Вони вдало плетуть павутиння інтриг, на початку навіть «закохуючи» в себе. Їх сприймають як душу компанії та талановиту людину. Закохавши всіх в себе, такий тип людей починає використовувати оточуючих для досягнення своїх цілей. Протистояти їм досить важко – адже інші «закохані» не сприймають критику проти нього, не вірячи в будь-який негатив.

dvi zhinky na kuhni - Психологія - 50Plus

Яких друзів треба позбуватися

Звичайно, що перераховані вище 5 типів людей – лише узагальнена частина тих, кого можна вважати токсичними. На жаль, «різновидів» їх може бути набагато більше – якщо розглядати це питання більш детально. У цьому випадку важливо буде визначити для себе, як друзі тягнуть на дно, хто входить до поганого кола спілкування і як триматися подалі від небезпеки в подібних випадках.

Отже, які друзі та оточення приносять вам шкоду?

Егоїсти – «підвид» нарцисів. Вони думають лише про себе, постійно засипають вас своїми проблемами. Отримавши допомогу, просто йдуть геть, сприймаючи усе як належне. Але коли буде потрібна допомога вам – вони пройдуть повз, навіть не помічаючи і не цікавлячись вашими проблемами.

Заздрісники – це насправді небезпечні друзі, бо ви не можете знати напевне, на що вони здатні у свої почуттях. Вони будуть давати погані поради стосовно вашої другої половинки – бо у них її нема. Вони відмовлять купити гарну сукню, а порадять ту, яка вам не личить. Вони можуть наговорити поза очі відвертих гидотних речей, а в деяких випадках – навіть нанести фізичну шкоду. Заздрісників обов’язково треба вираховувати і триматися  подалі від людей такого типу.

Лицеміри – вони дуже люблять розпускати плітки і роблять це поза очі. У прямій розмові з вами вони будуть вихваляти вас, підтримувати на словах у всьому, лестити. Від них також треба триматися якомога далі, адже такі люди можуть серйозно нашкодити у будь-який момент.

Баласт – це ті, хто постійне тягне вас назад. Вони можуть втягнути вас в погану компанію, «переробити» під себе, не давати розпочати нове життя. Такі друзі аб’юзери ніколи не підтримають вас, а лише намагатимуться здійснювати постійний контроль за вашим життям. Причому вони не гребують ніякими методами, щоб досягти свого – інколи навіть можуть скоїти фізичне насильство.

Брехуни – у них все починається ще в дитинстві з невинних вигадок, але в більш зрілому віці поведінка таких людей може сильно псувати вам життя. Необов’язкова людина – психологія саме так характеризує такий тип людей. По суті, це пристосуванці, яким так вигідно і корисно поводитися – їм так зручно, і ніякої вини за собою вони не відчувають.

Паразити – «друзі», які з’являються у вашому житті лише тоді, коли їм це дуже потрібно. Взяти гроші в борг, позичити якусь річ, попросити виручити в якійсь ситуації або провести з ними час. Скоріш за все, ви відміните свої плани і підете  назустріч другу. Але якщо в подальшому він знайде більш «вдалу» альтернативу – ви йому станете непотрібним.

Жертви – це негативні люди, яким притаманний так званий синдром скаржника. Вони постійно скиглять і плачуть, їм все не подобається, та ніщо не влаштовує у цьому житті. Причому самі вони й пальцем не поворухнуть, щоб хоч щось змінити, а на всі пропозиції в плані допомоги відповідають запереченням. Насправді ніяка допомога їм не потрібна – вони просто хочуть вивалювати свої проблеми на співбесідника, впиватися його співчуттям, відбирати енергію.

Нетактовні люди – вони сміливо вказують на ваші недоліки, лізуть у ваші проблеми, ставлять нетактовні запитання. Їх цікавить все – ваш прищ на підборідді, чому ви набрали зайву вагу, яка ваша зарплатня, чому ви неодружені та багато чого іншого. Особливо неприємні відчуття у спілкуванні виникають, якщо людина намагається тебе зачепити, розуміючи, що співбесіднику не хочеться відповідати на ці запитання. Тому від гнилих людей такого типу треба позбавляться раз і назавжди, не допускаючи їх у своє життя.

zhinka i cholovik za stolom - Психологія - 50Plus

Як розгадати людину і захистити себе

Насправді токсичні люди можуть своєю ірраціональною поведінкою позбавити розуму. Хочу жити подалі від людей – саме таке відчуття виникає у вас, коли ви поспілкуєтеся з деякими представниками енергетичних вампірів. На жаль, такий формат не є можливим з точки зору багатьох чинників. Але, разом з тим, не можна дозволяти їм втягувати вас у своє абсурдне спілкування.

Враховуючи різні типи людей та способи спілкування з ними, розпізнати тих, кого потрібно уникати, досить просто:

  • Вони шукають жалю та співчуття – врешті-решт їхні скарги починають переходити всі розумні межі.
  • Вважають оточуючих винними у своїх бідах – будь-яке неправильне слово з вашого боку викликає у них напад агресії.
  • Вони провокують сварки та скандали.
  • Люблять плести інтриги, мета яких – щоб люди в колективі пересварилися.
  • Наносять удари в найнеочікуваніший момент – вибирають ситуації, коли у людини є великі проблеми, щоб продемонструвати власну перевагу.

Чим більшу неадекватність демонструватиме така людина, тим легше буде вам вислизнути з її тенет. Але не варто намагатися переграти їх власною грою. Краще за все – дистанціюватися від них емоційно. Ставтеся до процесу як до науковою проєкту – уявіть себе психотерапевтом, не реагуйте на їхній емоційний хаос, а детально розглядайте лише реальні факти. За правило для себе треба взяти наступне:

  • Навчіться твердо казати «ні», робіть це після першого ж прохання, яке ви не можете виконати.
  • Встановіть кордони дозволеного – ви доросла людина, якій ніхто не може вказувати, як треба жити.
  • Навчіться відслідковувати емоційні спалахи – таким чином ви збалансуєте манеру своєї поведінки.
  • Покладайтеся лише на себе – будьте готові до того, що найближчий друг зможе виявитися не тим, за кого він себе видавав.

Колись нас вчили, що гігієна – необхідний компонент виховання цивілізованої людини. Тепер до звичайних санітарних правил варто додати ще й інформаційну та психологічну гігієну. Не забруднюйте своє оточення перерахованими вище типажами або зводьте спілкування з ними до мінімуму. І буде вам щастя!

Фото: pixabay.com, pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

© Copyright 2024 50Plus

RU