Коли приймати душ – уранці чи ввечері: експерти

Дослідники поки що не дійшли єдиної думки стосовно того, як часто потрібно приймати душ.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Щоденний душ – річ суперечливіша, ніж здається. Як часто слід приймати душ? Коли це потрібно робити? Якою має бути вода – дуже гаряча чи холодна? Науковці раз у раз присвячують свої дослідження цим питанням.

Оплески на адресу ранкового душу

За даними організації Sleep Foundation, 42 відсотки опитаних дорослих американців починають свій день з ванни або душу. Тоді як безпосередньо перед сном миються лише 25 % респондентів. А тим часом 38 % приймають душ чи ванну в якийсь момент вечора.

«Я приймаю душ вранці, щоб по-справжньому прокинутися і відчути себе живим», – розповів дерматолог Клівлендської клініки Алок Відж. «Я просто не почуваюся самим собою, якщо починаю свій день без чистого, свіжовмитого тіла», – додав він.

вода з душа

Цей ранковий ритуал має біологічне підґрунтя. Тіло людини покладається на певні сигнали, щоб регулювати свої циркадні ритми. А регулярний душ може бути сигналом про те, що настав час прокинутися і стати уважнішим. Ефект особливо сильний, якщо призвичаїтися до прохолодного, а не гарячого душу. Оскільки холодніша вода змушує організм вивільняти нейротрансмітери, як-от серотонін, кортизол, дофамін і норадреналін. Усі вони відіграють вирішальну роль в регулюванні емоцій та зниженні рівня стресу.

Ба більше: принаймні одне дослідження засвідчило, що щоденний ранковий душ будь-якої тривалості та температури, який завершується 90-секундним обливанням холодною водою, знижує кількість днів хвороб людини майже на третину. А ще ця процедура покращує якість життя та підвищує рівень енергії. Цікаво, що 91 відсоток учасників дослідження, котрі раніше повідомляли про відчуття дискомфорту від холодної води, пообіцяли дотримуватися такого режиму й надалі.

Зрештою, є зовсім простий аргумент на користь ранкового душу. Люди вночі пітніють. Тому для них дуже важливо змити із себе піт та бактерії, каже Гері Голденберг, професор дерматології з Медичної школи Ікана (США). Для більшості з нас ранковий душ – це не лише заряд активності на весь день, але й радість від відчуття чистоти.
Тобто є чимало причин, які підштовхують нас до ранкового душу.

жінка сидить у банному халаті

А що стосовно вечірнього душу?

Є чимало вагомих причин прийняти душ увечері, не останньою з яких є потреба у змиванні різних косметичних засобів та бруду, що накопичився на шкірі впродовж дня. Тим паче якщо людина тренується після роботи у фітнес-клубі.

Але вечірній душ є дуже корисним не лише з огляду на гігієну сну. Так само як і ранковий, він діє як циркадний маркер: сигналізує нашому тілу, що настав час лягати в ліжко.

«Тіло природним чином остигає в міру наближення сну, синхронно з циркадними ритмами», – пояснила клінічна психологиня Джанет Кеннеді. За її словами, душ підвищує температуру тіла та дає йому можливість швидше охолонути, а це сприяє швидкому засинанню. Експертка також порадила приймати вечірній дуже приблизно за 90 хвилин до сну.

Ще одне дослідження показало, що прийняття ванни протягом десяти хвилин за годину або дві до лягання в ліжко поліпшує якість та ефективність сну. Тобто вечірня водна процедура є ще й непоганим снодійним, розповіло видання IFLScience.

Замість епілогу

«Для людства не існує однозначної відповіді на питання, який душ кращий – вечірній чи ранковий», – резюмував пан Відж. Кожна людина виходить з індивідуальних відчуттів. Можна поекспериментувати та зупинитися на тому варіанті, який є найкращим саме для вас. У будь-якому разі потрібно вибирати те, що робить вас щасливим, додав він.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU