Море хвилюється раз: людські натовпи поводяться, як рідини

Виявляється, натовп недарма називають «морем людей». Коли густота натовпу стає надмірною, він починає імітувати хвилеподібні рухи.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Нове дослідження показало, що порівняння натовпу з морем тепер має більше сенсу, ніж раніше.

Команда іспанських науковців на чолі з професором Денісом Бартоло виявила, що надзвичайно щільні натовпи поводяться як рідини. Коли дуже великі зборища людей намагаються поділити один і той самий обмежений простір, вони починають переміщатися передбачуваними та плавними хвилями.

Як науковці дійшли такого висновку?

Протягом чотирьох років дослідники спостерігали за натовпом на церемонії відкриття фестивалю Сан-Фермін в іспанському місті Памплона. Команда відстежувала п’ятитисячну армію відвідувачів події за допомогою двох камер, що були спрямовані на фестивальний простір площею 50 x 20 м.

А потім, застосувавши до відеоматеріалів сучасні методи комп’ютерного зору, вчені визначали щільність натовпу, а також швидкість та особливості його руху. Професор Бартоло та його колеги зрештою зрозуміли, що натовп був таким щільним, що його можна розглядати в математичній моделі як рідину.

Науковці виявили, що густота натовпу значно зростала на початку церемонії: від 2 до 6 осіб на квадратний метр. Коли цей показник сягав верхньої межі – 9 осіб на квадратний метр – групи з кількох сотень відвідувачів починали переміщатися з регулярними інтервалами, що тривали в середньому 18 секунд.

натовп людей

Цей рух створював ефект брижі, що рухається по натовпу, в якому люди на відстані кількох метрів одне від одного переміщаються майже в ідеальній гармонії. Цікаво, що ці регулярні хвилі руху відбуваються природним чином, без будь-якої зовнішньої сили, наприклад, поштовху, що їх спричиняє.

Команда професора Бартоло сподівається, що це дослідження допоможе розв’язати проблеми безпеки на масових заходах, розповіло видання BBC Science Focus.

Адже величезні скупчення люду нерідко призводять до тисняви, задухи або навіть смерті.

Щоб підтвердити свої висновки, команда порівняла кадри, отримані в Памплоні, з тими, які були відзняті 2010 року на Дуйсбурзькому параді кохання в Німеччині. Тоді кілька сотень людей у натовпі отримали поранення, а 21 особа загинула. Іспанські дослідники зафіксували на німецькому параді такі самі 18-секундні коливання надзвичайно щільної юрби, в кожен квадратний метр якої втиснулося щонайменше 8 людей.

Дослідження дало уявлення про те, як можна вивчати психологію великих натовпів. Як сказав доктор Антуан Тордо, професор Університету Вупперталя (Німеччина) в інтерв’ю журналу Nature, «розуміння та контроль динаміки натовпу – непросте завдання». За його словами, натовпи являють собою складні системи самоврядних агентів, які взаємодіють непростим чином та «демонструють колективну поведінку, що інтригує».

Фото: pixabay.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU