Нове семирічне дослідження команди з Університету Сорбонни Париж-Норд охопило 100 тисяч добровольців. Кожен з них заповнював 15 щоденників харчування, в яких ретельно записував інформацію про час приймання їжі по буднях та вихідних днях.
Третина учасників вечеряла раніше за всіх – до 20:00, третина – між 20:00 та 21:00, а ще одна третина – після 21:00.
Упродовж семи років дослідники зареєстрували близько 2000 випадків серцево-судинних захворювань, зокрема, інфарктів та інсультів.
У тих добровольців, котрі вечеряли пізніше за інших – після 21:00, мікроінсульт або інсульт ставався на 28 відсотків частіше.
Про що розповіли дослідники
За словами науковців, пізнє перетравлення їжі підвищує рівень цукру в крові та кров’яний тиск.
Підвищений кров’яний тиск увечері, коли він зазвичай має бути нижчим, може з часом пошкодити кровоносні судини та збільшити ризик утворення тромбів, які призводять до інсультів та серцевих нападів.
«Моя бабуся попереджала мене не вечеряти надто пізно, і це дослідження показало, що в цій пораді був певний сенс», – сказав доктор Бернар Срур, старший автор цієї наукової роботи.
За його словами, сучасні люди працюють по 24 години на добу, 7 днів на тиждень, і в них завжди бракує часу на приймання їжі. Тож багато хто часто їсть пізно ввечері. «Але люди, які вечеряють запізно, бо вважають себе надто зайнятими, аби зробити це раніше, наражаються на проблеми зі здоров’ям», – зауважив доктор Бернар Срур. Найчастіше зв’язок пізніх трапез із виникненням таких проблем спостерігається в жінок. Хоча щоб підтвердити ці результати, науковці потребують нових досліджень, розповіло видання Daily Mail.
Короткі висновки
Дослідженні, результати якого опублікував журнал Nature Communications, вивчало рівень ризику виникнення інсультів та мікроінсультів у залежності від часу приймання їжі.
Окрім цих захворювань, що спричиняють приплив крові до мозку, команда досліджувала небезпеку розвитку ішемічної хвороби серця. Добровольцям, які вечеряли після 21:00, не загрожував вищий ризик розвитку ішемічної хвороби серця порівняно з тими, хто вечеряв раніше.
При цьому результати дослідження показали, що з кожною наступною годиною пізньої вечері ймовірність інсульту або мікроінсульту збільшувалася на вісім відсотків. А всіх типів серцево-судинних захворювань – на шість відсотків.
Зв’язок між часом приймання їжі та проблемами із серцем був помічений переважно в жінок. Хоча це в даному випадку цілком резонно, адже їх серед добровольців було близько 80 відсотків.
Єдиний результат, який був значущим для чоловіків, полягав у тому, що з кожною наступною годиною пізнього приймання їжі ризик розвитку ішемічної хвороби серця збільшувався на 11 відсотків.
Як і попередні дослідження цієї теми, нова робота французьких науковців виявила чимало доказів того, що тривале утримання від їди проти ночі може бути корисним для здоров’я. Кожна додаткова година голодування протягом ночі, за твердженням дослідників, пов’язана зі зниженням ризику інсульту або мікроінсульту на сім відсотків.
Фото: pexels.com