Вчені створили роботоруку, що витримує удари молота

Ця роботизована трипала рука вагою близько 4,5 кг спритна та надзвичайно міцна.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Розумна та спритна рука від британської робототехнічної компанії Shadow Robot Company подібна до реквізиту для науково-фантастичного фільму. А ще вона надшвидка, надзвичайно міцна та досить велика – вдвічі більша за людську. Її не пошкодити ані пресом, ані молотком.

Така міцність знадобиться руці для суворого та часто руйнівного навчання штучного інтелекту: під час уроків взаємодії зі світом.

Ця роботорука має лише три пальці. На відміну від багатьох інших роботизованих рук, створених компанією, вона менше подібна до людської.

Однак, за словами директора Shadow Robot Company Річа Вокера, громіздкість конструкції є необхідним компромісом.

robotyzovana ruka i lyudyna - Наука&Техніка - 50Plus

Навіщо потрібна ця трипала рука

Робототехніки розробляли роботоруку понад чотири роки спільно з Google Deepmind, компанією з дослідження та створення безпечних систем штучного інтелекту. Основне призначення руки – навчати ШІ.

У той час, коли роботи в заводських цехах виконують прості операції (наприклад, переміщують листи металу з одного місця в інше), реальний світ вимагає більш складних пристроїв.

Щоб роботи могли виконувати складніші завдання чи діяти автономно, їм знадобиться штучний інтелект. Але процес навчання ШІ може виявитися особливо дорогим та руйнівним для робота.

Пан Вокер розповів виданню Daily Mail: «Якщо ви коли-небудь бачили, як дитина навчається ходити, то на початку процесу вона безладно переміщається, перш ніж почне пов’язувати свої рухи з тим, що бачить перед собою».

Якщо робот раз у раз навчатиме ШІ, процес буде дуже схожим. З тією лише різницею, що роботи не такі стійкі, як люди. Щоб вирішити бодай таке просте завдання, як збирання предметів, ШІ має зробити тисячі повторних спроб та помилок. Причому перші етапи процесу навчання зазвичай такі хаотичні, що роботи нерідко пошкоджуються.

Торік дослідники з Каліфорнійського університету в Берклі (США) використали робота для навчання ШІ збирати білизну шляхом численних повторювань.

robotyzovana ruka na stoli - Наука&Техніка - 50Plus

Суперміць – ключова вимога до руки

Пан Вокер пояснив: те, що люди зазвичай називають дотиком до чогось, у спільноті робототехніків зветься зіткненням. «Роботи зазвичай уникають зіткнень, тому що зіткнення – це погано, вони завдають шкоди», – сказав він.

Щоб уникнути зіткнень, які можуть розтрощити робота під час навчання, компанія зробила свою нову руку надзвичайно жорсткою та міцною. Фахівці використали комбінацію більш масивних і пружних деталей та елементів керування двигуном, які дають змогу пальцям рухатися під час ударів та уникати пошкоджень. До слова, кожен палець роботоруки важить близько 1,2 кілограма.

Кожен палець водночас є модульним компонентом, тому в разі пошкодження його можна швидко вимкнути.

Чутливість – ще одна властивість

Але щоб бути корисною для машинного навчання, роботорука також має бути чутливою. Під поверхнею кінчика кожного пальця розташовані сотні крихітних камер, які фокусуються на внутрішній частині шкіри.

Коли рука захоплює предмет, ці камери фіксують, як шкіра деформується, і можуть визначити, наскільки твердим або м’яким він може бути.

«Датчики з трьома ступенями свободи на середніх фалангах дають додаткову інформацію під час захвата та маніпуляцій», – пише сайт Shadow Robot Company.

За словами пана Вокера, рука нині перебуває у виробництві, тому вона поки що не має підтвердженої ціни. При цьому директор компанії зазначив: «Це не буде дешевий робот, але він буде дешевшим, ніж інші роботи, які ми створювали в минулому».

На меншу ціну вплинуло те, що роботизована рука насправді дешевша у виробництві, ніж деякі інші, адже її проєктували з урахуванням запасних частин та простоти ремонту.

Хоча рука була спочатку розроблена для Google DeepMind і разом з нею, Річ Вокер каже, що робот буде затребуваний іншими компаніями та дослідницькими інститутами. Він додав, що дослідників у галузі робототехніки, з якими він розмовляв, тішить поява нових роботів, «яких можна використати вже зараз».

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU