Як правильно зберігати фрукти та овочі: наукові лайфхаки

Чому фрукти та овочі подекуди псуються дуже швидко? Чи можна їх зберігати якомога довше? Науковці знають відповіді на ці та інші запитання.

FacebookTwitterLinkedinTelegram

Експерти радять зберігати продукти рослинного походження, користуючись науково обґрунтованими порадами.
Навіть після збирання фрукти та овочі продовжують свої біологічні процеси. До них передусім належить дихання: виробництво енергії з накопичених вуглеводів, білків та жирів з виділенням вуглекислого газу та водяної пари. Крім того, свіжі рослинні продукти легко псуються через різні мікроби – як нешкідливі, так і хвороботворні.

Зберігання фруктів та овочів у холодильнику не розв’яже проблему, оскільки різні види рослин по-різному реагують на холод. Отже, як зберігати ці продукти свіжими якнайдовше? Ось кілька корисних порад.

овочі і фрукти в холодильнику

Свіжість та якість починаються на фермі

Фермери завжди прагнуть збирати найкращий урожай. Проте існують певні фактори, що впливають на його якість.
Передусім, це фактори, що передують збиранню врожаю: кліматичні умови, тип ґрунту та наявність води. Післязбиральні фактори – це миття та очищення, транспортування та розподіл, обробка та упаковка, а також зберігання.

Споживачі не можуть безпосередньо контролювати ці процеси. Тож нерідко овочі та фрукти, які ми купуємо, виявляються не дуже добрими. Але ми можемо відстежувати чинники, що впливають на продукти вже після того, як ми привезли їх додому, зауважує Сенака Ранадіра, доцент Мельбурнського університету (Австралія).

овочі на ринку

Важлива річ, на яку слід звернути увагу, це пом’ятість або пошкодженість. Такі неприємності стаються на будь-якому етапі після збирання. А тим часом втрата вологи через пошкоджену шкіру прискорює погіршення плоду та втрату ним поживних речовин. Тріщини сприяють проникненню мікробів.

Мити чи не мити?

У будь-якому не разі не слід мити овочі та фрукти перед зберіганням. Багато чого з того, що ми купуємо, вже відчищено в комерційних цілях. Фактично, якщо ви миєте продукти та не можете їх повністю висушити, додана волога може лише прискорити їхнє розкладання.

Натомість мити продукти безпосередньо перед використанням – важливо!

При цьому не варто обробляти їх оцтом, як часом радять у соцмережах: він не знижує мікробне навантаження на свіжі продукти. Так само не треба терти їх содою. Потрібно користуватися звичайною водопровідною водою, пише Science Alert.

жінка тримає овочі у мисці

Місце зберігання – понад усе!

Головне, про що варто дбати, це правильна упаковка та місце зберігання. Саме ці два фактори допомагають запобігти втраті вологи, гниттю та дозріванню.

Є три варіанти зберігання фруктів та овочів: у приміщенні, в холодильнику або у прохолодному, сухому й темному місці, наприклад, у коморі. Ось кілька поширених прикладів правильного зберігання тих чи інших рослинних продуктів.

Банани, цибулю, часник, картоплю, гарбуз краще тримати в темній коморі або шафі.

Не зберігайте картоплю та цибулю разом. Цибуля виділяє газ під назвою етилен, через який картопля псується швидше, а висока вологість картоплі псує цибулю.

Не зберігайте яблука, груші, авокадо та банани разом, тому що вони в міру дозрівання виділяють газ етилен. Унаслідок цього сусідні фрукти дозрівають (і потенційно псуються) значно швидше.

овочі у сітці

Листова зелень, морква, огірки, цвітна капуста та броколі найкраще зберігаються в ящику з низькою вологістю (ящику для овочів) у холодильнику. Усе це можна покласти у перфоровані пластикові пакети, щоб зберегти вологу та забезпечити приплив повітря.

Але не варто складати ці овочі у повністю запечатані пакети, тому що це затримує вуглекислий газ усередині, спричиняє гниття та неприємний запах.

Яблука та цитрусові можуть доволі довго зберігати свіжість у холодильнику (ящик для овочів). Хоча вони непогано тримаються й за кімнатної температури.

А ось кавун не слід зберігати в холодильнику більш як три дні, оскільки він втрачає смак та колір.

Більшість трав та деякі листові овочі, такі як селера, зелена цибуля та спаржа, можна поставити у воду, як квіти. А щоб ці продукти залишалися хрусткими, їх слід тримати у приміщенні, що добре провітрюється, і якнайдалі від прямих сонячних променів.

Не купуйте надто багато

Намагайтеся купувати овочі та фрукти в невеликій кількості, щоб потім не турбуватися про збереження їхньої свіжості. Ніколи не беріть пом’яті, поранені чи пошкоджені продукти, якщо плануєте зберігати їх понад добу.
Та якщо ви все-таки купуєте багато рослинних продуктів, подумайте, в якому вигляді вони збережуться довго. Наприклад, для більшості овочів годиться заморожування та консервування.

А ще виростіть щось власноруч. Наприклад, зелень. Тоді вона постійно буде свіжою та під руками.

Фото: pexels.com

FacebookTwitterLinkedinTelegram

ПРОКОМЕНТУВАТИ

Прокоментувати

ТЕЛЕГРАМ

FACEBOOK

ПРО НАС

Логотип 50 Plus

50Plus – це медіа-ресурс про спосіб життя покоління 50+. Наша місія – надавати цікаву і корисну інформацію читачам та надихати їх на новому етапі життя.

ПІДПИСКА

Підпишіться на розсилку, щоб отримувати щотижневий дайджест.

RU