Одні овочі та фрукти потрібно зберігати в холоді, інші – у теплі. Крім температури, термін зберігання свіжих плодів залежить від освітлення, вентиляції і вологості. Слід дотримуватися законів «добросусідства», ізолюючи несумісних «партнерів» і правильно використовуючи упаковку.
Правила зберігання овочів та фруктів
Важливо дотримуватися правил сумісності плодів. Фрукти та овочі вважаються поганими сусідами, їх треба розміщувати порізно. Розділяти такі продукти необхідно через етилен, що виділяється фруктами: цей газ прискорює їх дозрівання, але призводить до псування овочів.
Деякі овочі потрібно так само відокремлювати між собою. Окремо від інших овочів зберігаються томати, баклажани та картопля, інакше вони зіпсують смак сусідніх плодів.
Пакет або контейнер із плодами не завантажують «до вінця». Занадто щільне розміщення ускладнює вентиляцію і запускає процес гниття. Правильно зберігати овочі та фрукти у перфорованій упаковці, паперових пакетах та контейнерах з доступом повітря.
Перед відправкою у холодильник плоди не варто мити: під впливом вологи свіжі продукти швидко псуються. У холодильнику овочі та фрукти краще зберігати без пакетів, витерши плоди перед розміщенням насухо: зайва волога скоротить термін зберігання, а без неї продукти протримаються довше.
Умови зберігання овочів
«Борщовий набір» – гармонійне поєднання в каструлі, але не в зберіганні. Де і як зберігати найпопулярніші в заготівлі овочі?
Капуста
Білокачанна та червонокачанна капуста можуть два тижні зберігатися в холодильнику. Як зберігати овочі в холодильнику, підкажуть позначки на вашому агрегаті: для овочів призначені спеціальні контейнери з температурою в межах +8-10°C. Більш низька температура овочам може бути протипоказана: при руйнуванні структури продукти псуються, втрачаючи свій природний смак та аромат.
Морква
У холодильнику моркву потрібно розміщувати окремо від інших овочів: термін зберігання – два тижні. У льоху морква «протягне» довше за дотримання умов зберігання. Найуспішнішою тарою для коренеплоду є дерев’яний або картонний ящик. Моркву потрібно пересипати лушпинням цибулі або піском.
Буряк
Цей коренеплід потребує холоду. У холодильнику буряк збереже кондицію близько трьох тижнів. Овочі добре зберігаються біля балконних дверей: скласти буряки можна в дерев’яні скрині, відкриті мішки або сітки.
Картопля
Бульба займає особливу позицію у зберіганні овочів: запроторювати її до холодильника не можна, інакше крохмаль при низькій температурі перетвориться на цукор. Картоплю треба зберігати окремо від інших овочів у сухому темному місці за температури +5-7 °C. У дерев’яному ящику на закритому балконі картопля може дочекатися весни: термін зберігання цього овоча – до півроку. Остерігатися варто лише морозів: якщо на балконі температура повітря опуститься нижче за нуль, тару з картоплею потрібно укутати. А щоб у мішку бульба не проростала, до картоплі треба покласти яблуко.
Помідор
Томати зберігаються в холодильнику. Термін зберігання різних сортів – 5-12 днів. Тверді та недозрілі помідори можуть лежати до двох тижнів: за умови, що поряд у контейнері немає інших овочів та фруктів.
Цибуля
Цибулю можна зберігати в кухонній шафі, панчосі або сітчастому мішку. Термін зберігання цілої цибулі в холодильнику – два місяці, порізаної – до чотирьох днів.
Часник
А часнику, на відміну від цибулі, у холодильнику – не місце, там овоч швидко втратить свій «злий» смак та міцний аромат. Кращими місцями для зберігання цього продукту є сухий підвал, комора або кухонна шафа. Часник надає перевагу кімнатній температурі: в таких умовах його можна два місяці зберігати в просоченому сіллю тканинному мішку: сіль вбирає вологу з повітря, перешкоджаючи розвитку гнильних бактерій і плісняви. Розчиніть морську сіль у воді, вимочіть у насиченому розчині щільну полотняну сумку-мішок і гарно просушіть його перед використанням. Склавши туди часник, приберіть мішок для зберігання і повісьте за ручки, не зав’язуючи.
Правила зберігання фруктів
Плодово-ягідну продукцію теж слід зберігати по-різному.
Яблуко
За терміном дозрівання сорти яблук бувають ранніми, середньостиглими та зимовими. Літні яблука, що швидко псуються, на закладку не годяться: вони зберігаються до десяти днів. Осінні плоди, що збираються з кінця серпня до початку вересня, зберігаються при кімнатній температурі до чотирьох місяців. А чемпіонами у зберіганні є зимові сорти з терміном дозрівання з кінця вересня до жовтня. Такі яблука лежать протягом семи-восьми місяців, якщо зберігати їх у плетених кошиках або дерев’яній тарі на підстілці зі щільного папера з шаром стружки. Кожен плід загортається в тонкий промаслений папір і укладається з іншими яблуками в два-три шари. Дрібні фрукти для закладки не підходять. Для середньої величини плодів оптимальна температура зберігання – 0°C, для великих яблук – 2-5°С.
Лимон
Неушкоджені цитрусові плоди загортаємо в пакувальний папір і в такому вигляді зберігаємо до півроку. Лимон полюбляє сухе та прохолодне місце: +6-7 ° C є найкращою температурою для цього плода.
Мандарин
Найдовше цей зимовий фрукт збережеться без упаковки в холодильнику. А якщо тривале зберігання не потрібно, мандарини можна залишити при кімнатній температурі в мішечку чи пакеті.
Апельсин
Фрукт не псується в холодильнику протягом кількох тижнів: весь цей час апельсин повністю зберігає вітаміни та смакові якості. У папері плід може зберігатися до чотирьох місяців при зберіганні в температурному режимі +5°C. Більш низька температура є згубною для апельсинів, а в сухому приміщенні вони втрачають пружність.
Виноград
Осінні грона зберігаються за температури 0-2 °C. Виноград укладається одним шаром у дерев’яний ящик, дно якого вистилається папером.
Слива
Якщо в кімнатних умовах цей фрукт зберігається до трьох днів, то вологість та холод подовжать його життя на тиждень: у холодильнику, при температурі 0°C, слива не псується понад десять діб.
Абрикос
У період збирання врожаю свіжі плоди вдасться зберегти до п’яти днів за кімнатної температури і до трьох тижнів – у холодильнику (при 0°С).
Персик
Зрілі фрукти швидко псуються. Без охолодження персик зберігається не більше тижня. А температура 0°С підвищує термін його зберігання до місяця.
Банан
Цей тропічний фрукт виділяє специфічний газ, що сприяє їхньому дозріванню. У зв’язку з цим банан слід зберігати окремо від інших плодів. Споживчі якості він зберігає до п’яти днів за кімнатної температури і до тижня – у холодильнику.
Авокадо
Твердий плід можна зберігати до тижня при кімнатній температурі, а м’який авокадо два-три дні витримає лише у холодильнику.
Ягода
Свіжі ягоди до трьох днів можна зберігати в холодильнику, а для тривалого зберігання їх варто заморозити. На зиму ягоди заморожують сухими (плоди слід вимити й обсушити), щоб вони не збилися у грудки.
Грамотне зберігання овочів та фруктів має ключове значення для збереження їх смакових і поживних якостей. Не нехтуйте правилами заготівель, щоб не страждати від авітамінозу у міжсезоння.
Фото: pexels.com